Praguephoto © 2008 Bjørn Giesenbauer | more info (via: Wylio)

.

Na Walentynki zapraszamy do Paryża i do Pragi, miast pięknych i uznawanych za doskonałe miejsce na romantyczną podróż. Z pewnością wizyta nad Sekwaną czy nad Wełtawą stanie się wspomnieniem, które zawsze już ożywiać będzie uczucie, nawet w trudniejszych chwilach.

Specjalna oferta walentynkowa eSKY to bilety lotnicze do Paryża linii lotniczych LOT w cenie już od 450 złotych od osoby w obie strony oraz bilety lotnicze do Pragi Czech Airlines w cenie od 470 PLN. Dodatkowo oferujemy tanie hotele w tych miastach, w Paryżu za dwuosobowy pokój w trzygwiazdkowym hotelu, w dniach 12-13.02.2001 – od 173 PLN, w Pradze za podobny pokój, w tych samych dniach – od 73 PLN.

Basilique du Sacré Coeur - 10-08-2006 - 21h05photo © 2006 Etienne Cazin | more info (via: Wylio)

.

Paryż to miasto o magicznej, także miłosnej, mocy. Nie ma w tym przesady. Znawcy tworzą listy rzeczy, które para wybierająca się do stolicy Francji powinna zrobić. Są wśród nich romantyczne spacery, kolacje w małych ale wyśmienitych restauracyjkach, wspólne kontemplowanie panoramy miasta światła, np. z Wieży Eiffla lub ze wzgórza Sacre Coeur, rejsy po Sekwanie, wizyty w operze lub w teatrze (Opera Garnier, La Comédie Française i inne miejsca), wyjście do kina, w którym grają stare, klasyczne filmy, lub po prostu spędzenie kilku chwil w jednej z paryskich cafes.

Paris at Nightphoto © 2008 Ruth | more info (via: Wylio)

.

Oczywiście Paryż to mnóstwo znanych i cenionych atrakcji turystycznych, które, nawet podczas tak szczególnej okazji, warto odwiedzić.
so romanticphoto © 2007 Eric Chan | more info (via: Wylio)

 • Luwr – Wenus z Milo, egipskie mumie, kodeks Hammurabiego, Mona Lisa, czyli sztuka, sztuka i jeszcze raz sztuka.
 • Muzeum d`Orsay – budynek dworca kolejowego z 1900 roku zdobią od strony Sekwany dwie tarcze zegarowe. Przestronne hale wypełnia jednak nie warkot pociągów, lecz wspaniałe kolekcje obrazów i rzeźb mistrzów impresjonizmu, postimpresjonizmu oraz Art Nouveau.
 • Katedra Notre-Dame – uznawana za najwspanialszą budowlę gotycką na świecie. Aby spojrzeć na panoramę centrum Paryża w towarzystwie słynnych gargulców, trzeba wspiąć się na taras widokowy po 387 stopniach wąskiej wieży.
 • Wieża Eiffla – zbudowana wbrew krytycznym opiniom francuskiej elity artystycznej stała się najpierw atrakcją Światowej Wystawy 1889 roku, a następnie symbolem Paryża.
 • Łuk Triumfalny i Pola Elizejskie – Kamienny kolos stworzony przez Jeana Chalgrin stoi pośrodku największego ronda na świecie (pl. De l`Etoile łączy 12 ulic). Z tarasu widokowego na szczycie tego pomnika można dokładnie przyjrzeć się 12 alejom tworzącym układ gwiazdy, a noszącym imiona … francuskich generałów. A potem przespacerować się Avenue des Champs-Elysées.
 • Centrum Pompidou – to przede wszystkim centrum kultury i galeria sztuki współczesnej. Szkielet budowli to popis designu hi-tech. Autorzy projektu umieścili na ścianach zewnętrznych wszystkie instalacje, zwyczajowo umieszczane wewnątrz budowli albo wręcz ukrywane w murach.
 • Montmartre – ulubiona dzielnica malarzy i pisarzy zachęca do spacerów nostalgicznymi uliczkami, których urok rozsławiła choćby filmowa Amelia Poulin. Dla malowniczych widoków (a kiedyś również z powodu niskich cen mieszkań) swoje pracownie mieli tu m.in. Picasso i Modigliani, Vincent van Gogh, Claude Monet, Paul Cézanne, Salvator Dali. W tej artystycznej dzielnicy nie brakuje klimatycznych kafejek, w których można odpocząć i spróbować francuskich przysmaków.
 • Bazylika Sacre Coeur – biały dach świątyni położonej na najwyższym punkcie miasta jest dobrze widoczny z wielu miejsc nie tylko na Montmartre. Dzwonnica świątyni kryje największy dzwon świata. Savoyarde  waży 18,5 tony, z czego 850 kg to ciężar serca dzwonu.

Paris sunsetphoto © 2010 Moyan Brenn | more info (via: Wylio)

Zasobów internetowych na temat Paryża są krocie, we wszystkich chyba językach świata. My podamy tylko jeden link, za to pełen atrakcyjnych materiałów wideo: www.parisinfo.com.

Czeska Praga wzbudza zachwyty zasłużenie. Jest piękna, kulturalna, zaprasza do nocnej zabawy. Atrakcje dla zakochanych nie różnią się znacznie od paryskich, np. spacery po kolorowych uliczkach Pragi i po zaułkach, zza których wyłaniają się perełki architektury, klimatyczne knajpki z doskonałym winem i piwem, rejsy po Wełtawie, wieczory przy panoramie miasta na Hradczanach.

Prague River Boat Elbisphoto © 2007 David Blaikie | more info (via: Wylio)

.

Warto oczywiście, chociaż skrótowo wspomnieć o atrakcjach typowo turystycznych stolicy Czech.

 • Zamek na Hradczanach wygląda niczym małe miasto. To największy zabytkowy kompleks na świecie – ma 570 m długości i ok. 128 m szerokości.
 • Mala Strana – ciche brukowane uliczki, malownicze kamienice i bajeczne ogrody u podnóża Zamku Praskiego są częstym tłem filmów fabularnych i reklamowych. To dzielnica, gdzie można znaleźć święty spokój i wypić niespiesznie piwo w jednej z tutejszych knajpek.
 • Most Karola – wymarzone miejsce na romantyczny spacer oferuje widok na panoramę stolicy Czech oraz zamek na Hradacznach. XIV-wieczny kamienny most zbudowano na polecenie czeskiego monarchy Karola IV. Na wschodnim krańcu mostu znajduje się wieża z punktem widokowym.
 • Zegar Orloj– średniowieczny zegar astronomiczny z ruchomymi figurami Apostołów i śmierci. Aby w pełni docenić skomplikowany mechanizm i kunszt zegarmistrzów warto dołączyć do tłumu turystów, którzy przez pełną godzinę obserwują widowisko prezentowane na tarczy zegara. O równej godzinie rozpoczyna się parada figurek: alegoria próżności z lustrem w dłoni, skąpiec z sakiewką w dłoni, Turek symbolizujący pogaństwo i rozwiązłość. Wszystkim im wygraża kostucha z klepsydrą, średniowieczne wyobrażenie śmierci. Głównymi bohaterami tej parady są figury 12 apostołów, pojawiające się kolejno w dwóch okienkach nad główną tarczą zegara. Orloj ma jeszcze dwie tarcze: astronomiczna, ukazuje położenie ciał niebieskich, oraz kalendarzową symbolizuje miesiące. Warto też wdrapać się na 70-metrową wieżę, na której umieszczony jest zegar. Z góry wspaniale widać praską starówkę.
 • Rynek starego miasta – jest ogromny (ponad 9 tys. mkw. ) i jeden z najstarszych w Pradze. W centrum stoi pomnik Jana Husa, postawiony w 1915 r. z okazji 500 rocznicy śmierci tego ważnego dla Czechów twórcy ruchu religijnego. Nad placem dominują dwie gotyckie wieże kościoła Marii Panny przed Tynem oraz kopuła późnobarokowej świątyni św. Mikołaja.
 • Teatr Narodowy – praska scena uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Europie, a zbudowano ją ze społecznych składek. W foyer i na sklepieniu widowni znajdują się malowidła Fratiska Zeniska, a scenę przesłaniają niezwykłe kurtyny autorstwa Vojtecha Hynaisa. Nie mniej interesująca jest historia sceny, na której w 1786 r.  Mozart osobiście poprowadził premierę opery Don Giovanni.
 • Plac Wacława – w niczym nie przypomina dawnego targu koni. Obecnie jest to bulwar, przy którym znajdują się luksusowe hotele i apartamenty, stylowe restauracje serwujące smakowite dania, modne kluby i najdroższe sklepy.
 • Tańczący dom – awangardowy budynek na prawym brzegu Wełtawy trudno przeoczyć. Niekonwencjonalna fasada budowli wygląda niczym tańcząca para (stąd inna nazwa budowli Ginger i Fred). Ten spektakularny efekt osiągnięto dzięki krzywym liniom, które zdominowały bryłę budynku. Piętra budynku zajmują biura, ale na parterze budynku można wypić kawę, a na ostatnim piętrze zjeść w eleganckiej restauracji.Channel to the pastphoto © 2006 29cm | more info (via: Wylio)