Dziś w związku z promocją Lufthansy wędrujemy daleko, aż do Kraju Kwitnącej Wiśni. Nie tak dawno przekonywałam Was i siebie, dlaczego warto odwiedzić Tokio, ale jako że bliższa mi jest natura i piękno przyrody, niż nawet najwspanialszy dorobek cywilizacji, dziś przyjrzymy się bliżej japońskim parkom narodowym. Jest ich niemało! Ale ja skupię się na kilku, zlokalizowanych w różnych częściach największej spośród wysp japońskich – Honsiu.


Zacznijmy od północnej części kraju, w której znajdują się aż trzy parki narodowe. Jeden z nich, to założony z 1950 roku Bandai-Asahi. Obejmuje on ochroną fragmenty łańcuchów górskich i składa się z kilku, niezależnych części tj. okolice Gór Ōu i najwyższe tu wzniesienie – wulkan Bandai mający 1819 m.n.p.m. Jego erupcja – ponad 200 lat temu – doprowadziła do powstania pięciu jezior tzw. „Pięciu Kolorowych Jezior”. Park sięga także w okolice Gór Echigo. Nazwy dość egzotyczne dla Polaka, ale zdjęcia przemawiają same za siebie 🙂

We wschodniej części wyspy też są trzy parki, w tym jeden z tych – Park Narodowy Nikkō – utworzono już w 1934 r. Składa się w dwóch części, oddzielonych terenem – doliną rzeki Naka – nie będącym pod ochroną. Północna część to wulkaniczne góry Nasu – kraniec wspomnianych już Gór Ōu czyli najdłuższego w Japonii łańcucha górskiego. Pozostała część parku to obszar, w którym swe źródła ma wiele rzek. Są tu liczne wodospady takie jak: Kegon czy Ryūzu, a także najwyżej w Japonii położony zbiornik wodny – jezioro Chūzenji. Okolica jest również bogata w zabytki architektury – tu chociażby miasto Nikkō i kompleks chramów Nikkō Tōshō-gū.

W centralnej części kraju, moją uwagę zwróciły aż dwa parki. Pierwszy to utworzony w 1934 roku Park Narodowy Chūbu-Sangaku, obejmujący ochroną fragment Alp Japońskich – zwany inaczej górami Hida. Na jego terenie znajduje się kilka trzytysięczników, najwyższy z nich – Hotaka ma 3190 m.n.p.m. Najsłynniejszym miejscem w Parku jest ciągnąca się wzdłuż rzeki Azusa dolina Kamikochi, znajdująca się na wysokości  1525 m n.p.m.. W Chūbu-Sangaku znajduje się największa w kraju zapora i drugi pod względem wysokości wodospad japoński – Shōmyō.

W centrum wyspy Honsiu jest też najbardziej znany park narodowy Japonii – Fudżi-Hakone-Izu. Jeden z najstarszych tutaj! Rozproszony na kilku obszarach ciągnących się na przestrzeni setek kilometrów. W jego skład wchodzi góra Fudżi, miejscowość Hakone z licznymi gorącymi źródłami, półwysep Izu i wyspy Izu. Co obowiązkowo należy tu zobaczyć? Fudżi – czyli najwyższy szczyt Japonii, Pięć Jezior Fudżi, Jezioro Tanuki, Drogę Tōkaidō czyli jeden z pięciu najważniejszych traktów epoki Edo wiodący wschodnim wybrzeżem wyspy, Ogród Botaniczny Mokradeł Hakone, Owakudani czyli wulkaniczną dolinę ze źródłami termalnymi, Góry Amagi czyli  wulkaniczne pasmo górskie na Półwyspie Izu i źródła termalne Atami na tymże, a także liczne wyspy Izu.

Nic tak nie kojarzy się z Japonią jak kwitnąca wiśnia, stąd też rekomendujemy wizytę w Park Narodowy Yoshino-Kumano w zachodniej części wyspy Honsiu. Park istnieje od 1936, a jego część została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2004 roku. To tu, na długim zboczu Góry Yoshino rosną drzewa wiśniowe.

Ostatni park, w którym wizytę polecamy znajduje się na południowym zachodzie wyspy i jest to utworzony 1934 roku Park Narodowy Seto Naikai. Obejmuje on ochroną fragmenty akwenów i wysp Morza Wewnętrznego – zlokalizowanego między wyspą Honsiu i Sikoku. Składa się z wielu wysp i wysepek, a także skał porośniętych kępami roślinności. Najsłynniejsza należąca do parku wyspa to Itsuku, gdzie znajduje się słynny chram Itsukushima.

Szansa na podróż do Japonii jest 🙂 Lufthansa do 17 listopada proponuje bilety do tego kraju w promocyjnej cenie. Podróż należy odbyć od początku listopada 2013 do kwietnia 2014 roku, a miasta objęte promocją to:

  • Tokio 2569 PLN
  • Osaka 2579 PLN

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: Sprengbeng, TANAKA Juuyoh, clipvain, NERELORCO, Acidilla, Mullenkedheim, talen, Andrea Schaffer, Oscar*, Kabacchi, Matthieu Lienart, lopesFamily, hogeastdf, arceyes, lestaylophoto, Spengben, autan, arcreyes, Nam2@7676.