Dziewięciomiesięczne wakacje brzmią zapewne dla wszystkich czytelników niczym opowieść z jakiegoś innego, lepszego świata, jednak dla Bruno Mirandy, autora bloga TravellingShorts, to całkiem realne wyzwanie. Prośba przyjaciela, który w  taką właśnie długą podróż się wybiera, skłoniła go do napisania mini-przewodnika profesjonalnego pakowania bagażu. Przy czym chodzi o racjonalne wypełnienie przestrzeni dla wielu znacznie trudniejszej niż zwykła walizka, czyli o plecak.

Na kilku załączonych zdjęciach mamy przygotowane przez Bruno przykłady pakowania rozmaitych „trudnych” pozycji, np. koszul – tak, aby się nie pogniotły, drobnych akcesoriów – tak aby się nie pogubiły itp. Więcej zobaczyć i przeczytać można na jego blogu.

Ilustrowany tu przykład to oczywiście jeden z wielu wariantów przygotowania bagażu. Inaczej wybieramy się i pakujemy przed podróżą w interesach, inaczej na romantyczny weekendowy wypad.

Jest kilka ogólnych zasad, które, być może są i znane i wielu osobom wydają się oczywiste, ale są na tyle aktualne, że nie zaszkodzi ich przypomnieć:

1. Sprawdź stan walizek, toreb, plecaków, przed podróżą. Przeróżne nadprucia, dziury, przetarcia mogą stać się źródłem kłopotów i strat w jej trakcie.

2. Oznacz swój bagaż, tak aby był widoczny z daleka i wyróżniał się. To m. in. uchroni cię przed przypadkowym zawłaszczeniem twojej walizki przez kogoś innego.

3. Poznaj limity bagażu, zasady dotyczące bagażu podręcznego obowiązujące w liniach lotniczych.

4. Nigdy nie pakuj rzeczy, które są ci nieodzowne, np. lekarstw, do bagażu odprawianego.

5. Miej przygotowany gotowy, spakowany, zestaw podróżny pewnych rzeczy, np. przyborów toaletowych.

6. Dobrym pomysłem na dłuższe podróże jest umieszczenie w bagażu podręcznym małego pakietu takich rzeczy jak przybory toaletowe, zmiana bielizny, kopie dokumentów, mapy, listy telefonów, adresów, drobne energetyczne przekąski.

7. Zawsze pamiętaj o zasilaczach i ładowarkach.

Oczywiście są jeszcze dziesiątki innych dobrych rad, tipów i hacków podróżnych. Chętnie przyjmiemy je także od naszych czytelników.

Fot. (C) travelingshorts.com, Cretive Commons/Flickr Paul Lowry