Dziś w ramach akcji „Majówka w miejskim stylu” zapraszamy do stolicy Norwegii, miasta pięknego, dostatniego, czystego i bezpiecznego. Oslo, o czym być może nie każdy wie, jest miastem dość starym – ma prawie tysiąc lat. Jednocześnie to jedno z najnowocześniejszych miejsc w Europie. Nam kojarzy się  ostatnio głównie z lotami naszego mistrza Adama Małysza, bowiem tutjesza skocznia w Holmenkollen to jedno z „jego miejsc”.

Do 1925 roku miasto nosiło nazwę Christiania. Obecna metropolia nad Oslofjorden sto lat temu miała cokolwiek prowincjonalny charakter. Szybki rozwój rozpoczął się dopiero w połowie dwudziestego wieku.

.

Za datę założenia Oslo zwykło się uznawać, zgodnie z opowieścią z Sagi Snorriego Sturlusona – 1048 r. Założyć miał je król Harald III Surowy. Według jednak najnowszych odkryć archeologicznych, miasto istniało już przed rokiem 1000. Nie ma pełnej jasności co do nazwy miasta – tłumaczy sie ją jako „równinę u podnóża zbocza” albo „równinę bogów”. Dla nas może być to równie dobrze „równina którą Adam Małysz widział pod skocznią” 😉

Jeśli znajdziemy w centrum miasta to zwyczajowa trasa turystyczna prowadzi do katedry (Domkirke), gmachu parlamentu (Stortinget) – neoromańskiego budynek wzniesiony w 1866 r., udostępniony do zwiedzania, Teatru Narodowego (Nasjonalteateret) oraz XIX-wiecznych zabudowań  Uniwersytetu w Oslo.

Po tej przechadzce po centrum warto przejść do innych atrakcji, których tu nie brakuje. Oto niektóre:
Akershus Slottphoto © 2007 Simon Summers | more info
Zamek i forteca Akershus (Akershus festning) – założony w końcu XIII wieku zespół fortyfikacji obronnych, usytuowanych bezpośrednio nad Fiordem Oslo (Oslofjord). Twierdza jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok. Na terenie fortecy znajduje się zamek i kilka muzeów związanych z obronnością.

Pałac królewski (Det kongelige slottet) – siedziba królewska wybudowana w latach 1824-1848. Obecnie rezydencja króla Haralda V, dostępna dla zwiedzających jedynie przez kilka tygodni w okresie letnim. Atrakcją jest odbywająca się codziennie o godz. 13.00 honorowa zmiana warty straży królewskiej.

Muzeum statku polarnego Fram (Frammuseet) – obejrzeć tu można statek polarny Fram z oryginalnym wyposażeniem z przełomu XIX wiek i XX wieku. Wokół niego ekspozycje poświęcone wyprawom polarnym i sławnym norweskim podróżnikom – m. in. Fridtjofowi Nansenowi i Roaldowi Amundsenowi.

Skocznia narciarska Holmenkollbakken i Muzeum Narciarstwa (Skimuseet) – tu odbywały się Igrzyska Olimpijskie w 1952 i niedawne Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. To jedna z najbardziej znanych skoczni, na których odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Można także wjechać windą na wieżę skoczni.

Holmenkollenphoto © 2010 Wilhelm Joys Andersen | more info

.

Muzeum Kon-Tiki – położone na półwyspie Bygdøy wystawia eksponaty związane z wyprawami Thora Heyerdahla – tratwę Kon-Tiki, papirusową łódź Ra II, pamiątki z Wyspy Wielkanocnej, Peru i Polinezji.

Muzeum Muncha – „must-see” dla miłośników sztuki. To tutaj właśnie znajduje się największa na świecie kolekcję prac tego malarza, które zapisał on w testamencie miastu Oslo. Dla mniej obeznanych jest to okazja aby zapoznać się z Munchem innym niż znany prawie każdemu „Krzyk”.

Vigelandsparkenphoto © 2006 Laurent

Park Vigelanda (Vigelandsparken) – jest to w istocie wielki plener prac Gustawa Vigelanda,  największego rzeźbiarza norweskiego, który tworzył w brązie i kamieniu. Za życia wzbudzał kontrowersje i był często krytykowany.Park otwarty jest całą dobę. W parku prezentowana jest niezwykła kolekcja rzeźb postaci ludzkich wykonanych w granicie i w brązie w latach 1924-1943. Na uwagę zasługuje granitowy monolit przedstawiający kłębowisko ludzkich nagich ciał. W Parku ulokowane jest także Muzeum Vigelanda (Vigeland – museet).

Gmach opery w Oslo (Operahuset) – znajduje się w dzielnicy Bjørvika, w centrum Oslo, na początku Oslofjord. to jedna z najnowszych atrakcji miasta. Jej budowę ukończono w 2008 roku.Le foyer de l'opéra d'Oslo (Norvège)photo © 2010 Jean-Pierre Dalbéra | more info

.

Oslo pokryte jest gęstą siecią autobusów miejskich, tramwajów i kolei T-bane, która oplata miasto ośmioma liniami częściowo podziemnymi. Przeciwległe brzegi fiordu łączą liczne promy.

Ogromnym udogodnieniem dla turystów jest Karta Oslo (Oslo Kortet), która upoważnia do bezpłatnego wstępu do wszystkich muzeów oraz darmowych przejazdów komunikacją miejską w granicach miasta. Ponadto, posiadacze karty mają zapewnione bezpłatne parkowanie i wstęp na baseny oraz szereg zniżek w restauracjach i hotelach. Kartę sprzedają hotele, biura turystyczne i campingi.

Holmenkollen Park Hotel Rica, Oslophoto © 2008 Matt Wilkinson | more info

.

Oslo i jego okolice to również zapierająca dech w piersiach przyroda. Miasto jest pełne zieleni, widoki na Fiord Oslo ze wzgórz są niesamowite. W obrębie miasta znajdują się ponadto 343 jeziora!
DSC00524-5_Panorama, Good-bye Oslo, Norwayphoto © 2006 Jim G | more info

A jak udać się na wycieczkę do Norwegii? Proponujemy postawienie na tanie loty do Oslo.

.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr laszlo-photo