Dziś chcielibyśmy was zaprosić do miejsc mniej znanych i, w niektórych przypadkach, nie sprawiających zrazu wrażenia atrakcji turystycznych. Jednak to właśnie o takich miejscach potem najwięcej się opowiada, robi w nich najwięcej zdjęć i filmów.

1. Giethoorn – miasto bez dróg

Dla dokładności należy zaznaczyć, że w tej holenderskiej miejscowości brak dróg dla samochodów, bowiem drogi wodne i nieco ścieżek dla rowerzystów jest. Zwiedzających zaprasza się tu do wynajęcia łodzi, najlepiej „cichej”, czyli bez elektrycznego silnika.

2. Duisburg – rollercoaster dla pieszych

Jest to dzieło artystów Heike Mutter i Ulricha Genta, czyli właściwie awangardowa instalacja. Atrakcja z tego niemieckiego miasta to z pewnością zdrowe urozmaicenie – dla ludzi dbałych o kondycję fizyczną 😉

3. Gryfino – pałąkowaty las

Mamy i w Polsce takie ciekawostki, jak np. las dziwnie powyginanych sosen pod Gryfinem. Nie ma w tym jakiejś metafizycznej tajemnicy. Drzewa zostały bowiem powyginane w wieku ok. 10 lat celowo przez człowieka. Jednak jaki to był cel – dokładnie nie wiadomo.

4. Elemment Palazzo – dom na kołach za trzy miliony dolarów

To jedna z tych atrakcji, o których nie da się powiedzieć dokładnie, gdzie się znajduje. Można ją sobie kupić, bądź wynająć, lub z odrobiną szczęścia napotkać gdzieś na szlaku. Produkuje „to coś” austriacka firma Marchi Mobile. I czego tam w środku nie ma – luksusowa sypialnia, bar, ogrzewane podłogi, prysznice kaskadowe, kominek, kilka 40-calowych telewizorów. Ale najlepsze chyba jest to, że pojazd jest jednocześnie amfibią i może podróż po drodze zamienić w rejs po morzu.

5. Szklana plaża w Kalifornii

Miejsce znane obecnie jako Glass Beach do 1949 roku było po prostu nadmorskim wysypiskiem śmieci. Potem teren ten zamknięto a natura robiła swoje. Wieloletnia obróbka kawałków szkła przez ocean zamieniła je w końcu w zadziwiający kolorowy „żwirek”. I tak ze śmieci powstała nietypowa atrakcja.

6. Salar de Uyuni – dla tych co lubią słono i płasko

Teren ten, pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze, zajmuje ponad dziesięć tysięcy kilometrów kwadratowych. Jest to największe solnisko na świecie i najbardziej płaski teren na Ziemi. Na całym obszarze różnica wzniesień to zaledwie 41 cm.

7. Turyści w pobliżu krzywej wieży w Pizie

Tym razem nie chodzi o sam dziw architektoniczny. Jeśli tam już się znajdziecie, to oczywiście warto go obejrzeć. Niemniej interesujący jednak są pozujący z wieżą w tle turyści. Parada póz i pomysłów. Dodatkowa atrakcja murowana 😉

Fot. (C) Creative Commons/ Flickr – Hojjat (aka Huji), leechantmcarthur, Miradas.com.br, Tet_Sy