Pisaliśmy już na na naszym blogu o Disneylandzie. Pisaliśmy i o Legolandzie. Jednak miejsca o których dziś napiszemy znacznie odbiegają od schematycznych wyobrażeń o tzw. parku tematycznym. Oczywiście stanowią, podobnie jak cuda przyrody i zabytki, równie magnetyczne atrakcje turystyczne. Zatem zobaczmy, co pomysłowość ludzka potrafi zrodzić…

Harmonyland czyli Hello Kitty wita w swoim świecie

W tym położonym w pobliżu japońskiego miasta Ōita miejscu rządzą kolory różowe i tęcze w różnych formach. Miłośnicy tych kreskówek to docenią.

Hello Kitty Umbrellaphoto © 2008 Jeff Sandquist | more info

.

Išgyvenimo Drama na Litwie – poczuj komunizm na własnej skórze

Z pastelowego świata japońskich animacji przenosimy się do szarego, ponurego świata brutalnej opresji komunistycznej. Tutaj nie ogląda się eksponatów, choć te relikty także zgromadzono. Tutaj trzeba przetrwać, bo Išgyvenimo jest grą dla tych, którzy podejmą się przejść przez próbkę totalitaryzmu i życia w dawnym ustroju.

Lenin & Stalinphoto © 2006 Colin Cameron | more info

.

Położony pod Wilnem park oferuje zresztą dwa programy: dla dorosłych i nieco łagodniejszy – dla dzieci. Zaczyna się od oglądania programów telewizji ZSRR, jedzenia tego, co się w tamtych czasach jadło (na oryginalnej „zastawie”) a można doświadczyć też życia w obozie pracy i nawet badań medycznych według ówczesnych „standardów”.

Dickens World, Wielka Brytania

Step back in time.photo © 2007 Shaun Dunmall | more info .

Na terenie stoczni Chatham w hrabstwie Kent urządzono park rozrywki oparty na prezentacji życia w innych niełatwych czasach, w XIX-wiecznej Anglii, epoce Scrooge’a, Pickwicka i innych postaci zaludniających powieści Karola Dickensa postaci.

Suoi Tien Park w Wietnamie, czyli baw się po buddyjsku

photo © 2006 Mike Fernwood | more info .

Sam pomysł urządzenia parku rozrywki opartego na buddyzmie wydaje się nam mocno egzotyczny. Ale miejscowi chyba lepiej wiedzą, co wypada. Symbolika atrakcji tego miejsca wymaga chyba nieco wcześniejszego przygotowania teoretycznego…?

Ferrari World w Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

No, tu skojarzenia nie są tak odległe naszej kulturze, abyśmy nie mogli zrozumieć fascynacji szejków ta marką samochodów. Jak można się spodziewać, sporo tu symulatorów i szalonych kolejek. Jest tu też muzeum interaktywne i teatr, w którym widzowie mogą obejrzeć sztukę poświęconą oczywiście wyścigom samochodowym.

Ferrari World Abu Dhabiphoto © 2010 Aziz J.Hayat | more info

.

Diggerland, Wielka Brytania

Did he fish them all up yet?photo © 2008 hildgrim | more info

.

Mówiąc w skrócie chodzi tu o to, aby zobaczyć jak to jest naprawdę, gdy się kieruje wielką koparką czy spychaczem na budowie. Można też poczuć, jak to jest być w łyżce ogromnej koparki. Atrakcje chyba bardziej dla chłopców, małych i dużych, ale w dzisiejszych czasach, kto wie…

Love Land w Korei Południowej

Kraina Miłości położona jest na wyspie Jeju, zwanej przez Koreańczyków „wyspą miodowego miesiąca”. Wszystko tu jest więc w tym temacie. To znaczy, miłości i to raczej nie platonicznej.

Teta a Lovelandphoto © 2010 Jordi Sanchez Teruel | more info