Śnieg to tym sezonie temat „skomplikowany”, więc nie będziemy o nim mówić. Postaramy się za to przypomnieć podstawowe zasady i udzielić kilka prostych porad wybierającym się na narty. Niby każdy o tym wie, ale jak to zwykle bywa, przypomnieć nie zaszkodzi.

Przygotowanie fizyczne

Kto stale dba o formę i kondycję fizyczną, biega, pływa, jeździ na rowerze, gra w różne odmiany piłki, odwiedza siłownię, ten do wypadu na deski zawsze będzie przygotowany. Kto jednak nieco ruch zaniedbał, zwłaszcza w niedawnym okresie świątecznym, powinien poćwiczyć, porozciągać i wzmocnić kończyny i mięśnie.

Jaki sprzęt?

O doborze desek pisaliśmy już na naszym blogu. Zasady prawidłowego doboru sprzętu nie zmieniają się, co najwyżej z sezonu na sezon pojawiają się nowe modele. Obecnie w rekreacyjnym narciarstwie dominują carvingi, narty uchodzące za znacznie przyjaźniejsze, zwłaszcza dla mniej wprawnych, niż tradycyjne deski.

Nie zmienia to oczywiście ogólnych, od dawna obowiązujących zasad doboru nart w zależności od, wagi, wzrostu i umiejętności narciarskich.

Dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją narciarską przygodę dobieramy narty (oczywiście taliowane, czyli carvingi) ok. 15- 20 cm poniżej wzrostu, zaś dla dzieci lepiej jeżdżących można dobrać narty nieco dłuższe do 10 cm poniżej wzrostu. Początkujące panie powinny dobrać sobie narty 15-20 cm krótsze od wzrostu z grupy lady lub allround. Początkujący panowie powinni dosiąść desek 10-15 cm poniżej wzrostu z grup allround.

Sprawdzone wiązania

Poprawne montowanie, regulacja i nastawienie dla konkretnego narciarza wiązania powinny być sprawdzone na urządzeniu testującym. Siłę wypięcia dostosowuje się do wagi , umiejętności i wieku narciarza. Sprawdzenie poprawności działania wiązań jest najistotniejsza czynnością wpływającą na bezpieczną jazdę. Dodatkowym elementem umieszczonym między nartą a wiązaniem są płyty do wiązań. Podniesienie buta wyżej nad śnieg umożliwia większe pochylenie się w skręcie bez niebezpieczeństwa poślizgu na skorupie buta.

Buty przede wszystkim wygodne

Przy zakupie warto bardzo dokładnie przymierzać buty, robić to w narciarskich skarpetach, zapiąć je dokładnie, sprawdzić, czy nie ma żadnych ucisków i czy stopa, zwłaszcza pięta, nie porusza się w bucie. Palce jednak powinny mieć swobodę ruchu.  Buty początkujących i jeżdżących rekreacyjnie nie powinny być za twarde.

Kije, osłona oczu, rąk i głowy

Poprawnie dobrany rozmiar kijka poznajemy po tym, że po wbiciu go w śnieg nasze ramię i przedramię tworzy kąt prosty. Okulary i gogle muszą solidnie przylegać do twarzy i być miękkie. W górach istotne jest też czy chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV. Gdy są wyposażone w szyby komorowe, nie będą ulegać zaparowaniu.

Rękawice powinny być ciepłe i nieprzemakalne. Obecnie wymogi te najlepiej spełniają rękawice z materiałów technicznych, które nie przemakają, utrzymują ciepłotę przy różnych temperaturach zewnętrznych, odprowadzają wilgoć, gwarantują komfort.

Co do kasków narciarskich, to nie przymierzajmy na czapkę lecz na gołą głowę. Jednym bowiem z wymogów, które powinny spełniać jest to, że chronią również przed zimnem.

Ubezpieczenie – nie zapomnij

Narty są naprawdę, nomen omen, „w dechę”, ale jednak zdarzają się w tym sporcie wypadki. Warto solidnie zabezpieczyć się przed ich następstwami. eSKY.pl oferuje w swoich pakietach ubezpieczeń podróżnych również tego rodzaju, które narciarzom są szczególnie potrzebne, czyli OC, koszty leczenia, ratownictwa w górach itp.

Spełnienie tych kilku prostych wymogów bezpieczeństwa i wygody, nie gwarantuje oczywiście, że nasz wypad narciarski dostarczy niezapomnianych wrażeń. Jednak pozwoli na to, że nie zepsuje nam go jakiś banalny mankament lub przypadek, o którym trzeba było pomyśleć przed wyjazdem na stok.