Tivoli Garden fireworksphoto © 2008 Stig Nygaard | more info (via: Wylio)

.

Na pewno każdy chciałby chociaż raz powitać Nowy Rok w jakimś niezwykłym, egzotycznym, pięknym i odległym miejscu. Dziś chcemy zabrać was takie miejsca, które naszym zdaniem znajdują się najczęściej na listach sylwestrowych marzeń. Przy okazji – Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku!

1. Nowy Jork, USA

Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc, w których hucznie wita się Nowy Rok. Co roku na ekranach telewizorów oglądamy tłum bawiący się na Times Square i zapewne, nawet ci, którzy tłumów nie lubią chcieliby tu tej nocy wpaść choć na chwilę.

The year 2000 erupts over Times Square, New York, USAphoto © 2000 Paul Mannix | more info (via: Wylio)

.

2. Praga, Czechy

Podobno to właśnie Czesi doszli do największego kunsztu w przygotowywaniu noworocznych fajerwerków. Oczywiście powodów do wizyty w Pradze jest znacznie więcej, ale w tę noc właśnie na bogactwo kolorowych eksplozji zwracamy uwagę.

Hradčanyphoto © 2008 Jacopo Romei | more info (via: Wylio)

.

3. Paryż, Francja

Champs-Elysées jest z pewnością magicznym miejscem na powitanie Nowego Roku. Wieża Eiffla zamienia się wówczas w feerię świateł a ludzie tańczą na ulicach przez całą noc.

DSC_2598photo © 2009 Maciej Zgadzaj | more info (via: Wylio)

.

4. Sydney, Australia

Zatoka Sydney z wielkim mostem, gmachem opery, tworzy scenerię do niezwykłego widowiska. Tu warto być w sylwestrową noc ze względu na walory wizualne. Bywalcy radzą udać się na to widowisko wcześniej, aby zająć najlepsze miejsca. Nie stanowi to wielkiego problemu, gdyż trwa tam właśnie gorące lato.

sydney habour bridge & opera house fireworks new year eve 2008photo © 2008 Hai Linh Truong | more info (via: Wylio)

.

5. Barcelona, Hiszpania

Barcelona jest dobra na każdą okazję, także na Nowy Rok. Panują tutaj pewne lokalne zwyczaje związane z powitaniem roku. Np. najpierw trzeba zjeść uroczystą kolację z rodziną lub przyjaciółmi. Potem można się wmieszać w wielkie party na Las Ramblas. Gdy bije dwunasta, nie zapomnijmy zjeść po jednym winogronie na jedno bicie zegara.

Barcelona palacephoto © 2009 Helmuts Guigo | more info (via: Wylio)

.

6. Reykjavik, Islandia

Nie należy się zarzekać w Reykjaviku, że imprezować będziemy całą noc, gdyż oznacza to… polarną noc, której nawet najwytrzymalsi balangowicze mogą nie wytrzymać 😉

Fireworksphoto © 2007 Börkur Sigurbjörnsson | more info (via: Wylio)

.

7. Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania

Sylwester na plaży? Dlaczego nie. Zwłaszcza, że jest to Playa de las Americas. Zabawa pod palmami trwa całą noc a życie nocne Teneryfy jest niezwykle gorące.

fuegosacuaticos02photo © 2006 Jose Mesa | more info (via: Wylio)

.

8. Bangkok, Tajlandia

Tak naprawdę Nowy Rok w Tajlandii można powitać trzy razy, gdyż świętuje się tutaj zarówno w nocy z 31. grudnia na 1. stycznia, jak i w połowie stycznia, według chińskiego kalendarza, a potem jeszcze w kwietniu – według tajskiego.

9. Wodospad Niagara, USA/Kanada

Ludzie przybywają tutaj tłumnie na noworoczne party z powodów podobnych do tych w Sydney. Wodospad i rzeka tworzą fantastyczną scenerię, choć oczywiście nie jest tak ciepło jak w Sydney.

10. Rio de Janeiro

Fajerwerki wystrzeliwuje się tutaj z łodzi nad słynną Copacabanę. Do hiszpańskiego zwyczaju jedzenia dwunastu winogron na szczęście dochodzi lokalny obyczaj przeskakiwania siedmiu fal w podobnej intencji. Oczywiście, jeśli ktoś może, to powinien po Nowym Roku zostać tutaj dłużej, na legendarny karnawał w Rio.

Night falls over Rio, taken from Sugar Loaf Mountain, Rio de Janeiro, Brazilphoto © 2007 Paul Mannix | more info (via: Wylio)

LISTA KIERUNKÓW