Gdy mamy już w ręku bilety lotnicze, mamy na lotnisku chwilę czasu i reisefieber nieco opadła, możemy się rozejrzeć, być może port lotniczy, w którym się akurat znajdujemy, wyróżnia się urodą, zwraca uwagę architekturą, wystrojem lub czymś innym. Nie wszystkie terminale są zimne i bez wyrazu. Proponujemy przegląd lotnisk uznawanych w różnych rankingach na najładniejsze, ale może macie inne propozycje. Chętnie uzupełnimy tę listę.

Lotnisko Changi w Singapurze, Terminal 3

Znany jest głównie z ogrodu (z motylami) wkomponowanej w przeszkloną halę. Znajduje się tu też coś w rodzaju parku rozrywki – można skorzystać nawet z umieszczonego na zewnątrz hali basenu. W strumykach pomiędzy przejściami pływają kolorowe ryby i można się poczuć chociaż trochę jak na łonie egzotycznej przyrody.

Terminal lotniczy dla pielgrzymów do Mekki w Dżudda, Arabia Saudyjska

Ten niezwykły terminal czynny jest tylko w okresie tradycyjnej pielgrzymki muzułmanów, zwanej Hadżdż. A to nie koniec niezwykłości. „Hale” bowiem dla pasażerów to ponad dwieście wielkich namiotów z przykryciami z włókna szklanego, które świetnie się spisują jako czynnik chłodzący w upale. „Port” ten obsługiwać może jednocześnie 80 tysięcy podróżnych.

Terminal „Rock” w Wellington, Nowa Zelandia

Ciekawa architektura jednego z terminali na tym lotnisku ma przypominać wnętrze jaskini, z których Nowa Zelandia słynie. Nawet jeśli to nie trafia w każdy gust, to musi przyznać, że to jakaś odmiana od standardowych szklano-aluminiowych hal w większości lotnisk.

Marrakesz, Maroko, Terminal 1

Ta hala słynie z architektury nawiązującej do historycznej tradycji Maroka. Podróżni rozglądając się po konstrukcji mogą poczuć nieco atmosfery starych arabskich pałaców.

Madryt, Lotnisko Barajas, Terminal 4, Hiszpania

To prawdziwie „designerskie” miejsce. Zaprojektował je znany architekt Richard Rogers i dostał za ten projekt w 2006 roku prestiżową nagrodę architektoniczną Stirling Prize.

Międzynarodowy port lotniczy Carrasco, Montevideo, Urugwaj

Ten projekt Rafaela Viñoly jest ciekawym nawiązaniem do architektury lat 60-tych, niezbyt obecnie cenionej, jeśli chodzi o konstrukcje lotniskowe. Mówiąc szczerze, lotniska budowane w tamtym okresie, są na ogół uznawane za dość paskudne 😉 Ale nowy port lotniczy w stolicy Urugwaju wygląda nieźle, co widać na załączonym zdjęciu (oczywiście to ta kopuła z lewej).

Lotnisko w Bilbao, terminal główny

Kolejna pozycja w wystawie wybitnej lotniczej architektury współczesnej. Tym razem to projekt Santiago Calatravy. Budowla znana jest także pod nieoficjalną nazwą „gołębica”.

Fot. (C) Creative Commons/ Flickr – mulberry leaves, PhillipC, markhillary, Maarten Danial, Roger Schultz, yisris, MJ/TR (´・ω・)

LISTA KIERUNKÓW