Sweet America, Pikes Peak Mounatin from Garden of the Gods Park, with Kissing Camels in the foreground, located in Colorado Springs, CO.photo © 2007 Beverly | more info (via: Wylio)

.

Sezon narciarski, który powoli się zaczyna, oznacza przemieszczanie się dużych grup ludzkich w wyższe partie lądów. A w górach jest nie tylko na czym pozjeżdżać, ale również na co popatrzeć. Oto nasza lista gór uznawanych za najpiękniejsze na świecie.

Ama Dablan, Nepal Wschodni

Nazwa oznacza matkę, co jest często spotykanym imieniem dla gór w tym rejonie świata, ale również i „perłowy naszyjnik” i trzeba przyznać, że piękno tego wzniesienia wytrzymuje porównanie z perłami.

T-Morning clouds reveal sunrise on Ama Dablam in Nepalphoto © 2007 gmarcos1 | more info (via: Wylio)

Góra Shivling, Prowincja Uttarakhand, Indie

Zobaczyć ją można w indyjskim, sąsiadującym z Chinami regionie Garhwal. Nie jest to wprawdzie ośmiotysięcznik, ale nadrabia urodą.

shivlingphoto © 2009 Anirban Biswas | more info (via: Wylio)

K-2, Pakistan

Góralegenda ze względu na stopień trudności w jej zdobywaniu. Ma na koncie wiele ofiar. Jednak piękna, w tym przypadku podszytego grozą, odmówić jej nie można.

The Mountainphoto © 2010 Andrew E. Larsen | more info (via: Wylio)

Matterhorn, Szwajcaria

Wyróżnia się „szpiczastością”, przez co stała się niemal ikoną Alp. Niezwykle znana i popularna turystycznie, choć oczywiście nie tak wysoka, jak poprzedniczki.

Matterhorn und Venusphoto © 2009 Jens Dollenbacher | more info (via: Wylio)

Fitz Roy, Argentyna/Chile

Ta położona w Andach Południowych góra również nie należy do najwyższych. Jednak układ grzbietu górskiego jest w tym miejscu wyjątkowo malowniczy, przez co góra ta jest dość szeroko znana na świecie ze swojej urody.

Mount Fitz Roy Sunrisephoto © 2009 Geoff Livingston | more info (via: Wylio)

Sajama, Boliwia

Tę górę z kolei wyróżnia fakt, że jest nie skałą, lecz wielką kupą popiołu wulkanicznego, choć nie jest ona nawet sensie ścisłym wulkanem. Inną związaną z nią ciekawostką jest występowanie na jej zboczach najwyżej rosnących drzew na świecie, do 5200 m. nad poziomem morza.

photo © 2007 ch images | more info (via: Wylio)

Mount Rainier, stan Waszyngton USA

Góra Rainier to aktywny strato-wulkan położony 87 km na południowy wschód od amerykańskiego miasta Seattle. Sięga 4,392 metrów nad poziom morza i, jak widać, jest niezwykle fotogeniczny.

The Mountainphoto © 2008 Andrew E. Larsen | more info (via: Wylio)