Najpiękniejsze widoki szwajcarskich Alp? Tak! Mozolna wspinaczka wysokogórska? Już niekoniecznie… a przynajmniej nie dla wszystkich. A co byście powiedzieli na podróż w chmury pełną majestatycznych krajobrazów w wygodnym siedzeniu i relaksującej atmosferze komfortowego pociągu? Podróż, podczas której możecie zobaczyć najsłynniejsze miejsca Szwajcarii od eleganckiego St. Moritz przez dzikie doliny, oblodzone szczyty górskie i prawdziwe cuda techniki – stuletnie mosty i wiadukty. Taka właśnie jest trasa najsłynniejszego pociągu świata Ekspresu Lodowcowego, której odcinek z St. Moritz do Thusis stanowi część Kolei Retyckich i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ci,  którzy mieli już okazję odbyć podróż czerwonym pociągiem, twierdzą, że na własne oczy widzieli raj na ziemi.  Zobaczcie sami, jak wygląda.

Ekspres Lodowcowy – najbardziej ekscytująca trasa kolejowa na świecie

1. Podróż Ekspresem Lodowcowym można rozpocząć w Zermatt lub St. Moritz.  My naszą foto-relację rozpoczynamy w Zermatt – mieście nad którym majestatycznie góruje Matterhorn, jeden z najwyższych szczytów w Alpach (4478 m n.p.m.).

Szczyt Matterhorn w Zermatt w regionie Wallis.


2. Kolej sunie przez przepiękną Dolinę Matter, mijając po drodze wioski Visp, Brig, docierając po około trzech godzinach do zielonej doliny Goms.

Dolina Matter, widok na szczyt Matterhorn

Dolina Goms na wysokości 1000 m – 1350 m3.

3. Niecała godzina i kolej pokonuje tunel Furka Base Tunnel. Na słynnej Przełęczy Furka położonej na wysokości 2436 m n.p.m. kręcono wiele scen z filmu Goldfinger z Jamsem Bondem.

Przełęcz Furka,  na wysokości 2271 m n.p.m.

4. Pociąg pokonuje kolejne wiadukty i tunele – tak jak ten na zdjęciu poniżej w pobliżu Hospental w Dolinie Urseren.

Ekspres Lodowcowy w pobliżu Hospental

5. Jadąc przez zielone doliny alpejskie zza panoramicznych okien pociągu można podziwiać dziewicze krajobrazy Szwajcarii. Na tym etapie Ekspres Lodowcowy ma już połowę trasy za sobą i podąża w kierunku Przełęczy Oberalp w Centralnej Szwajcarii. Oberalp to najwyższy punkt podróży –  2033 m n.p.m.

Ekspres Lodowcowy w Centralnej Szwajcarii

6. Za nami około 5 godzin podróży. Ekspres zbliża się do słynnego Kanionu Ruinaulta, zwanego Wielkim Kanionem Szwajcarii w kantonie Graubuenden. Za niecałe 2 godziny pociąg dotrze do Thusis, gdzie rozpoczyna  się odcinek Kolei Retyckich, który w 2008 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wielki Kanion Szwajcarii

7. Kulminacyjnym punktem podróży jest słynny wąwóz Landwasser. Pociąg zmierza tutaj przez imponujący wiadukt o tej samej nazwie. Pięć okrągłych łuków tworzy most o długości 142 m, który biegnie od tunelu do następnego tunelu. Wiadukt powstał ponad 100 lat temu i jest częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wiadukt Landwasser

8. Przed nami jeszcze godzina podróży. Ekspres Lodowcowy mknie przez mosty pomiędzy Berguen i Predą. Podróż powoli zbliża się do końca. Odcinek trasy z Thusis do St. Moritz uznawany jest przez podróżników za najpiękniejszą trasę górską na świecie.


Ekspres Lodowcowy pomiędzy Berguen i Predą

Po niecałych ośmiu godzinach jazdy Ekspres Lodowcowy dociera do słynnego kurortu St. Moritz. Za nami 291 mostów, 91 tuneli i widoki, które pozostaną w pamięci na zawsze…

Tych, którzy chcieliby na własne oczy zobaczyć takie krajobrazy, zachęcamy do skorzystania z promocji. W maju dwa bilety Swiss Pass lub Swiss Flexi Pass można zakupić za cenę jednego.
***
Koleje Retyckie -trasy kolei o łącznej długości 384 km prowadzą do najpiękniejszych miejsc  w Gryzonii: przez przełęcze, wzdłuż głębokiego kanionu Renu,  po odważnie przerzuconych mostach i wiaduktach.Odcinek pomiędzy Thusis i Poschiavo liczy ponad 100 lat i jest technicznym majstersztykiem. Wkomponowana w wysokogórski krajobraz linia kolejowa Albula/Bernina gwarantuje pasażerom malownicze widoki: od romantycznej doliny Albula do słonecznej Engadyny, od światowego St. Moritz przez krainę lodowców na Bernina aż do śródziemnomorskiego Veltlin.

Koleje Retyckie w krajobrazie Albula/Bernina to  prawdopodobnie najpiękniejsze połączenie północy z południem. Od 2008 roku odcinki Albula//Bernina znajdują się na Liście UNESCO.

Więcej informacji: www.rhb.ch/unesco


Wszystkie zdjęcia i filmy: Switzerland Tourism

LISTA KIERUNKÓW