Poradnictwa na naszym blogu nie brakuje. Radziliśmy, jak zachować się w samolocie, jak znaleźć hotel, jak się ubezpieczyć. Wciąż jednak poszukujemy takich porad, który sprawdzałaby się w każdym przypadku, zakątku świata i sytuacji. Mamy dziś propozycję poradnika uniwersalnego

1. Dodaj do bagażu klapki-japonki. Niezależnie czy wybierasz się w tropiki, czy daleko na Grenlandię, zawsze okaże się, że te lekkie obuwie się przyda. Są lekkie, łatwe do spakowania i tanie, co się liczy w razie zgubienia czy innej formy utraty.

2. Uśmiechaj się. Uśmiech to chyba najbardziej uniwersalny i zrozumiały globalnie wyraz twarzy i gest. Podobno tylko w Rosji ta rada nie zawsze się sprawdza, bo uśmiech może być rozumiany jako objaw szaleństwa, ale my nie chcemy w to wierzyć.

3. Przygotuj się psychologicznie na brak komfortu. Nawet gdy podróżujesz w business class i masz zarezerwowane noclegi nie schodzące niżej pięciu gwiazdek. Po prostu taka jest natura podróżowania, z całą nieprzewidywalnością i niespodziankami. Frustracja pod hasłem „zapłaciłem a tyle a muszę to znosić” zatruwa przyjemność podróży, która jest głównie w nas a nie gdzieś indziej.

4. Nie traktuj miejscowych jak przyrody do oglądania i pstrykania zdjęć bez ograniczeń. Robienie zdjęć ludziom jest w większości krajów świata kwestią bardzo drażliwą. Pomyśl, jak sie poczujesz gdy jakiś przyjezdny przyjdzie na twoje podwórko będzie cię fotografował gdy bawisz się z dziećmi, gdy czekasz na przystanku autobusowych w drodze do pracy, podczas płacenia przy kasie w sklepie.

5. Kup lokalną muzykę. Jeśli będziesz na miejscu słuchał i pokazywał, że słuchasz muzykę z tych stron, które odwiedzasz, masz 99,99 proc. szans, że zostanie to docenione i dobrze odebrane a co za tym idzie możesz liczyć na uprzejmość i przychylność w wielu innych sprawach.

6. Nie zajmuj zbyt wiele miejsca podczas posiłku, np. w restauracji. Pozy półleżące z jedną nogą tarasującą przejście a drugą w pobliżu talerza innej osoby nie są mile widziane właściwie nigdzie. Takiej „mowy ciała” nie uratuje nawet uśmiech, który w tym wypadku ma szansę zostać odebrany niechybnie jako drwiący, niezależnie od prawdziwych intencji.

7. Zabieraj zawsze ze sobą komplet lepszego ubrania. Jest wysoce prawdopodobne, że pojawią się sytuacje, w których oczekiwać się będzie od ciebie, że będziesz mieć na sobie coś bardziej zobowiązującego niż szorty i t-shirt. Warto być wówczas przygotowanym.

8. Zachowaj powściągliwość w wychwalaniu swojej ojczyzny. W najlepszym wypadku spotka się to z obojętnością, gdyż tówj kraj dla miejscowych może być cokolwiek abstrakcyjnym bytem. Niektórym może sobie to trudno wyobrazić, ale na świecie jest całkiem sporo ludzi, którzy o Polsce albo nic nie słyszeli, albo wiedzą, że jest taki niezbyt duży kraj gdzieś w europie i to wszystko. Zastanów się, jak potraktowałbyś przybysza np. z Dżibuti, który chciałby godzinami ci opowiadać o potędze i niezwykłych osiągnięciach swojej ojczyzny.

9. Kupuj w lokalnych sklepach. Np. mydło czy pasta do zębów do dość rozpowszechniona rzecz na świecie i można te rzeczy kupić po drodze.

10. Nie kupuj opcji lub rzeczy najdroższych tylko najlepsze. Obie rzeczy mogą iść w parze, ale nie muszą.

Fot. (C) Creative Commons/ Flickr – Christian Haugen, Johnny Jet, vivelevelo, wwarby, fdecomite

LISTA KIERUNKÓW