Nie znam nikogo, kto pojechał do Włoch i nie zakochał się w tym kraju… albo choć w jednym elemencie tego kraju: jedzeniu, winie, kulturze, ludziach… Jest tam coś, co sprawia, że ma się ochotę wrócić, poznać i doświadczyć więcej. Powody nasuwają się same. Dlaczego warto odwiedzić Sycylię? Bo stamtąd pochodzi Vito Corleone? Postać fikcyjna, ale kilka krajobrazów opisanych w książce „Ojciec Chrzestny” i widoków pokazanych na filmie, sprawiają, że człowiek myśli: „Ha! Sycylia. Tam jeszcze nie byłem! To może na majówkę?”

A jak nie Vito Corleone? Co może być pretekstem do tego, by odwiedzić Sycylię, a konkretnie Palermo?

To, że nad miastem unosi się wspaniały zapach cytrusów. Zauważył to już ponad tysiąc lat temu pewien arabski poeta, który  napisał, że w Palermo żółta cytryna wygląda tu jak kochanek, który płacząc spędził noc z dala od ukochanej.

Plac Politeama, po którym nocą spaceruje się, jak po drodze mlecznej. Wszystko za sprawą maleńkich lampek wmontowanych w płyty chodnika.

Tuż obok tego placu znajduje się via Liberta, jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta. Szeroka, jasna… z dużą ilością butików i kawiarni. Idealne miejsce dla miłośników zakupów. To nowa część miasta.

A stara część? Zaczyna się przy via Maqueda, która jest bramą do zupełnie innego, tajemniczego świata.

Podążając nią dochodzimy do placu Quattro Canti, który jest historycznym sercem Palermo. Wokół niego skupiają się jego najstarsze dzielnice: Kalsa, Albergheria, Capo i Vucciria, wytyczone przez arabskich urbanistów ponad tysiąc lat temu. Hermetyczne, żyjące własnym życiem, z wąskimi uliczkami i mieszkańcami, którzy zauważą każdego, kto pochodzi z innego świata.

Stare dzielnice mają swoje bazary. A one są jak otwarta księga historii miasta… Dla Sycylijczyków bazar jest czymś więcej niż miejscem, w którym robi się zakupy. Wizyta na targowisku, to codzienny rytuał, możliwość spotkania znajomych, zapytania ich o zdrowie, szansa na wspólny posiłek… To cała ceremonia! Powstała ona za czasów panowania na wyspie Arabów (od 831 do 1072 r.).

Jeżeli ktoś, w czasie pobytu w Palermo, ma szansę odwiedzić tylko jeden bazar powinien wybrać Capo, w części miasta zwanej Seralcadio. Do XIII w. była to dzielnica wyłącznie muzułmańska, co widać dookoła targowiska. Sam bazar działa nieprzerwanie 1100 lat.

Możliwość spaceru na corso Vittorio Emmanuele, to też jeden z powodów, dla których warto odwiedzić Palermo. Główna ulica starego miasta jest naprawdę piękna!

Kolejną przyczyną, dla której warto odwiedzić Palermo jest również to, że jest ono mozaiką różnych kultur i wyszukanie śladów po nich w różnych częściach miasta, jest naprawdę fascynujące. Wystarczy spojrzeć na XII wieczną katedrę pod wezwaniem Św. Rozalii – przy głównym wejściu do tej katolickiej świątyni widnieje tabliczka z wyrytym po arabsku cytatem z Koranu.

Na koniec jeszcze coś dla smakoszy. Poza wspaniałym winem, doskonałymi potrawami z ryb koniecznie należy skosztować frutti di Martorana, czyli misternie ulepionych z marcepanu owoców, realistycznie pokolorowanych.

Ceny biletów lotniczych do Palermo zaczynają się od 1085 PLN za przelot w dwie strony, ofert można szukać na: www.esky.pl, serwis oferuje też nocleg w 53 hotelach w Palermo w cenie od 111 PLN za noc.

Fot. Flickr/Creative Commons: Giampaolo Macorig, ferlosio, Xerones, fpeault, marcoderksen, AudreyH, albergheria, cercamon, archer10 (Dennis), Antonio_Trogu, gabrilu.

LISTA KIERUNKÓW