W Polsce na dobre rozgościła się zima. Jeszcze się nią nie znudziliśmy, ale już teraz warto poszukać miejsca, gdzie będzie można się rozgrzać, gdy mróz i śnieg staną się męczące. Afryka? Nie ma cieplejszego kontynentu 🙂 Tym razem nie polecę Wam jednak Egiptu ani Tunezji, ani też safari w Kenii, zachęcę Was do tego, byście dowiedzieli się więcej na temat Kapsztadu… najstarszego miasta w Afryce Południowej i fantastycznego miejsca do odwiedzenia zimą.

Kapsztad

Miasto usytuowane jest nad Zatoką Stołową, u podnóża Góry Stołowej (1087 m n.p.m), o tej samej nazwie. Zachwyca już przed wyjściem z samolotu, gdyż z lotu ptaka przypomina ogromny amfiteatr, w którym sceną jest właśnie góra. Podziwianie jej z góry to jedno, a drugie to wdrapanie się na nią – można też wjechać kolejką – i spojrzenie na miasto z jej perspektywy. Niesamowity widok!

Góra Stołowa

Góra Stołowa wchodzi w skład wytyczonego niedawno Parku Narodowego Przylądka, który obejmuje kilka dawnych rezerwatów przyrody i innych obszarów chronionych. Polecam spacer po wytyczonych tu szlakach!

Park Narodowego Przylądka

Co robić, gdy z góry zejdziecie do miasta? Możliwości jest wiele, ale po spacerze najlepiej  poleniuchować na plaży i skorzystać z oceanicznej kąpieli. Niestety woda na plażach zlokalizowanych w mieście ciepła nie jest (zaskoczeni?) i spragnieni morskiej kąpieli powinni się udać na wybrzeże Oceanu Indyjskiego – do Muizenberg czy Fish Hoek.

Muizenberg

Muizenberg

A następnie? Co jest do zobaczenia w mieście? Zacznijcie od Zamku Dobrej Nadziei – twierdzę tę zbudowano w XVII wieku. Osadzona jest na planie gwiazdy i na każdym jej ramieniu jest umieszczona wieżyczka.

Zamek Dobrej Nadziei

Kapsztad słynie z wiktoriańskich budowli, a te najlepiej oglądać na Long Street. Tu też można zrobić porządne zakupy – ilość butików i antykwariatów jest tu powalająca.

Kapsztad

W okolicach południa należy mieć się na baczności! Każdego dnia ze stojącego na Wzgórzu Sygnałowym działa – Noon Gun o godzinie 12.00 oddawany jest strzał…

Wzgórze Sygnałowe

Noon Gun

Miłośnicy wina koniecznie muszą odwiedzić tutejsze winnice i skusić się na małą degustację lokalnych trunków.

Winnica

Piwnica z winem

A jeżeli ktoś nie chce opuszczać miasta, a jednocześnie zależy mu na tym, by mieć możliwość obcowania z przyrodą koniecznie musi odwiedzić Kirstenbosch National Botanical Garden. W jednej z tutejszych kawiarenek lub restauracji można zjeść coś smacznego.

Kirstenbosch National Botanical Garden

Kirstenbosch National Botanical Garden

Miłośnicy staroci i ręcznie robionych drobiazgów muszą zajść do centrum starego miasta na Greenmarket Square, na którym odbywa się pchli targ. Jednym z marketingowych zagrań sprzedawców jest przyciąganie kupujących muzyką, lokalnych grajków jest tu więc bardzo wielu.

Pomyślelibyście, że w Afryce można zobaczyć pingwiny? Otóż, na przedmieściach Kapsztadu można! W Simonstad od 1985 roku znajduje się kolonia pingwinów przylądkowych.

Simonstad

Skraj Afryki kryje wiele tajemnic. Chęć odkrycia ich jest szczególnie duża zimą, bo tam ciepło i przyjemnie a u nas mróz… Lufthansa w ramach promocji „Odkryj świat z Lufthansa” pomaga zrealizować marzenia o wyjazdach. Lot do Kapsztadu w dwie strony to koszt od 2809 PLN. Bilet to pierwszy krok, drugi to hotel, dlatego zachęcam do sprawdzenia ofert zamieszczonych na naszym serwisie: www.esky.pl/hotele, ceny noclegów w Kapsztadzie zaczynają się od 202 PLN w pokoju dwuosobowym.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: Hubert January, feileacan, andre.vanrooyen, rogiro, Michelle Gow, vic.bergmann, slack12, Steve Crane, slack12, slack12, DanieVDM, Dietmar Temps, Kirstenbosch, patric.andries.

LISTA KIERUNKÓW