Fascynują od wieków: tajemnicą skrywana w mroku i formami rzeźbionymi zwykle przez tysiąclecia. Oto 10 zdumiewających jaskiń świata…

1. Jaskinia-miasto Wardzia w Gruzji


To niezwykłe miejsce jest dziełem wyjątkowym – bo człowieka, a nie przyrody. Miasto w skale powstało w XII wieku z inicjatywy królowej Tamary, pierwszej kobiety wśród gruzińskich władców i miało chronić monarchinię oraz jej lud przed hordami Mongołów. W skałach kryło się 6 tys. grot mieszkalnych, sala tronowa, świątynia, tunele nawadniające, które doprowadzały wodę na tarasy uprawne. Trzęsienia ziemi zniszczyły część kompleksu. Z oryginalnych zdobień zachowały się niektóre malowidła i fragment systemu rur nawadniających.

Więcej informacji na temat miasta skalnego na portalu kaukaz.pl.

2. Jaskinia Kryształów Naica w Meksyku


Nazywana jest Kryształową Kaplicą Sykstyńską z powodu znajdujących się tu ogromnych naturalnych kryształów o idealnej przejrzystości (najdłuższe mierzą ok. 11 m długości). Wapienną pieczarę z kryształowymi soplami odkryto w 2000 roku przy okazji prac w kopalni srebra i ołowiu Naica. W przeciwieństwie do typowych jaskiń w kryształowej grocie jest gorąco. Temperatura wynosi ok. 58 st. C przy ponad 100-procentowej wilgotności powietrza. Nawet w odpowiednim stroju nie można przebywać tu dłużej niż ok. 20 minut.

3. Jaskinia Majlis al Jinn, Oman


Grota dżinów jest jedną z największych  na świecie ma 320 m długości, 225 m szerokości i 120 m wysokości. Zmieściłaby się tam największa egipska piramida.  Do pieczary można dostać się przez trzy naturalne wejścia w suficie. Położona na odludziu w Selma Plateau jaskinia została odkryta w drugiej połowie XX wieku podczas badania zasobów wodnych sułtanatu.

4. Jaskinia Waitomo Glowworm w Nowej Zelandii

Panuje tu wyjątkowa atmosfera, ponieważ skalna jamę oświetlają robaczki świętojańskie. Żyją one w pajęczynach zwisających nad nurtem rzeki, przepływającej przez pieczarę. Owadów jest tak dużo, że podczas zwiedzania nie są potrzebne latarki, a sufit jaskini przypomina rozgwieżdżone niebo. Niezwykły jest również układ grot, które ciągną się na dwóch poziomach i rozdzielają na mnóstwo korytarzy.

Oto oficjalna strona poświęcona temu niezwykłemu miejscu.

5. Jaskinie lodowe Eisriesenwelt w Austrii


Masy lodu sprawiają, że korytarze i pieczary  wyglądają niczym kraina Królowej Śniegu.

Lodowe rzeźby mienią się pastelowymi barwami i przytłaczają swoim rozmiarem – najwyższa lodowa ściana ma 30 m wysokości, a korytarze do 40 m długości.

Jaskinie znajdują w alpejskim paśmie Tennen, niedaleko Salzburga.

System grot ma swoją stronę internetową, gdzie  amatorzy eksploracji znajdą wszystkie potrzebne informacje.

6. Jaskinia Postojna, Słowenia


Układ 20 kilometrów korytarzy komór i galerii tworzy jedną z piękniejszych grot krasowych.

Nie brakuje tu stalaktytów i stalagmitów różnorodnych kształtach i kolorach (rdzawych, kremowo-przezroczystych).

Barwy skał prezentują się szczególnie również dzięki odpowiedniemu oświetleniu.

Komory mają doskonałą akustykę, co pozwala organizować w nich koncerty.

Oto strona internetowa Postojna w Słowenii.

7. Domica-Baradla, Słowacja

Atrakcją licznych komór i korytarzy są zarówno różnokolorowe stalaktyty i stalagmity, ale także liczne niewielkie wodospady spływające ze skalnych ścian. Co ciekawe część 25-kilometrowego systemu grot Domica-Baradla znajduje się już na terenie Węgier. Aby je zobaczyć, trzeba przerwać  wyprawę i przekroczyć granicę we wsi Aggtelek lub Jozsvafő i stamtąd ruszyć w dalszą podróż.

8. Jaskinia Ducha w Wenezueli

Ogromna pieczara w jednym z najstarszych i bogatych geologicznie rejonów świata, wzdłuż zbocza Aprada-Tepui. Jest tak ogromna, że swobodnie zmieszczą się w niej dwa śmigłowce. Rozmiary groty są wytworem natury, choć powstały wskutek upadku olbrzymiej masy skalnej, składającej się głównie z prekambryjskiego piaskowca i kwarcu . Uroku grocie dodaje malowniczy wodospad na ścianie, przy której spadająca woda tworzy mały staw.

9. Phong Nha w Wietnamie

Układ 17 wapiennych krasowych grot znajduje się na terenie parku narodowego i wraz z całym kompleksem trafił na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Groty zdobią fascynujące formacje skalne o pobudzających wyobraźnie nazwach jak Lew, Królewska Komnata, Budda. A przez pieczary  przepływa  jedna z najdłuższych na świecie podziemnych rzek (ok. 14 km).

10. Lechuguilla w USA

Wejście do jednej z najdłuższych i najgłębszych jaskiń znajduje się na dnie głębokiej na 20 m szczeliny na terenie Parku Narodowego Carlsbad Caverns w stanie Nowy Meksyk. Otwór otaczają agawy, stąd nazwa tej wapiennej groty. Ciekawostką są tu liczne białe formacje z kryształów gipsu, które powstały przez tysiące lat działania kwasu siarkowego na skały wapienne.

Spragnionych wiedzy o tym cudzie natury zapraszamy do artykułu z Wikipedii.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr, sburke2478, cinto2, Dale Harvey, hanspoldoja; Wikimedia Commons

(tekst ek)