Berlin miasto dla każdego! Z jednej strony wszyscy wiemy, że jest tam Brama Brandenburska czy miejsca upamiętniające historię związaną z Murem Berlińskim, a z drugiej – ile osób wie, że w stolicy Niemiec naprawdę każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie? Od rodzin z dziećmi przez szalonych artystów i fanów staroci, aż miłośników architektury… i tej starszej i bardziej nowoczesnej.  Niejednego zaskoczy, że w Berlinie można też dobrze zjeść. A co Wy myślicie o tym mieście? Opinię pomoże wyrobić promocja airberlin, czyli szansa na niedrogą podróż do stolicy Niemiec 😉

Co można robić w mieście z dzieckiem? Pomysłów jest sporo i niekoniecznie dotyczą one wizyty w największym w Europie aqua parku – Tropical Island. Samo zwiedzanie może być przyjemnością, bo można je zorganizować w formie zabawy. Dzieci mają szansę  wcielić się w rolę małych detektywów i zwiedzać tropiąc ślady tajemniczego złodzieja. Berlin ma imponującą ilość terenów zielonych więc gdy pociechy są zmęczone, to można odpocząć na trawie. Warto też wiedzieć, że w parkach są zorganizowane specjalne przestrzenie dla rodzin z dziećmi np. w Görlitzer Park jest gospodarstwo nazwane małym zoo, w którym dzieci mogą głaskać i karmić zwierzęta.

Latem miasto oferuje również szereg imprez na wolnym powietrzu, np. dziecięcy Karnawał Kultur, dziecięcy Maraton i międzynarodowy festiwal teatrów ulicznych.

Zakupy w Berlinie? Super! Ale kupowanie tego, co można dostać w każdym innym mieście Europy nie ma sensu. A miejsc na wyjątkowe zakupy dla fanów nie tylko mody, ale wszystkiego czego dusza zapragnie, jest sporo. Zaczynając od legendarnego Domu Towarowego Zachodu – KaDeWe. Trochę berlińskiego stylu i  ciekawego wzornictwa można znaleźć na Boxhagener Platz w dzielnicy Friedrichshain. Ale jak ktoś szuka prawdziwych cudów, to wizyta na pchlim targu jest konieczna. Większość z nich rozstawia się w niedziele, te najpopularniejsze są na Mauerpark czy Boxhagener Platz.

Liczba galerii i wystaw sztuki jest w mieście przytłaczająca! I powoduje, że Berlin jest liderem europejskiego świata sztuki. Gdyby przedstawić temat w liczbach, w mieście jest 57000 metrów kwadratowych powierzchni wystawowych, można na nich zobaczyć dzieła 6000 artystów krajowych i zagranicznych. Do tego warto doliczyć 200 niekomercyjnych showroomow i off space z regularnie organizowanymi wystawami. Każdy tu znajdzie coś dla siebie, naprawdę! Najstarsze w mieście zbiorowisko galerii to Savignyplatz, warto też się zapuścić w okolice Auguststrasse. Działa tu m.in. Żydowska Szkoła dla Dziewcząt – przerobiona na centrum sztuki, kultury i… kulinariów.

Kuchnia i smaki, to też jedne z powodów, dla których warto odwiedzić miasto. Pogłoski, że to miasto wyłącznie kiełbasy nie są prawdziwe. Osoby szukające wyszukanych smaków mogą zjeść w jednej z 12 restauracji, które są szczęśliwymi posiadaczami gwiazdek Michelina. Na mniej wyszukany obiad można się wybrać do osiedlowej restauracji w dzielnicy Schöneberg i Friedrichshain. Powoli w mieście wprowadzana jest też koncepcja, że menu to kwestia drugorzędna, a najważniejsze jest to, w jakiej atmosferze się je, i tak pojawiają się restauracje, w których posiłek spożywa się w absolutnej ciemności czy odwrotnie z widokiem na miasto z wysokości 200 metrów.

A po smacznej kolacji, albo choć takiej zjedzonej w wyjątkowych warunkach, czas ruszyć „w miasto”. Imprezowicze powinni wybrać się w okolice pomiędzy Neukölln a Kreuzberg – Kreuzkölln, ostatnio to tu zaczyna koncentrować się życie nocne miasta.

W ramach informacji praktycznych, do Berlina najlepiej lecieć z airberlin 🙂 bilet lotniczy zakupiony od tego przewoźnika kosztuje od 365 zł na podróż w dwie strony. A na naszej stronie, można zarezerwować hotele w Berlinie już od 42 zł za noc. Nic tylko jechać… chociaż na weekend…

Linia air berlin oferuje też loty do:

  • Rzym od 514 zł,
  • Barcelona od 721 zł,
  • Alicante od 744 zł,
  • Wiedeń d 588 zł,
  • Majorka od 744 zł,
  • Nowy Jork od 1729 zł,
  • Chicago od 1729 zł,
  • Bangkok od 2440 zł.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: Werner Kuntz, svenwerk, Caputtnik, nomsalina, artie, artie, abbilder, Fanny B., Martha Dear, Wolfgang Staudt, Wolfgang Staudt, D. Clow -Maryland.