Wiosna od wielu lat jest naturalnym czasem wzrostu i zakwitania. Wzrostu ochoty na rower i zakwitania myśli o atrakcyjnych wypadach na dwóch kółkach. W polskich miastach wciąż jeszcze nie jest łatwo połączyć turystykę, zwiedzanie z przyjemnosciami pedałowania. Zajrzyjmy więc do rowerowych stolic globu…

1. Za rowerową mekkę w skali europejskiej i globalnej uchodzi Amsterdam. Szacuje się, że ok. 40 proc. ruchu drogowego w tym mieście to ruch rowerowy. Miasto inwestuje w infrastrukturę rowerową tak samo jak inne – w samochodową.

Gdy znajdziemy się w Amsterdamie, rower wydaje sie idealnym sposobem na zwiedzanie miasta. Oto praktyczna lista wypożyczalni.

2. Kopenhaga – stolica Danii rywalizuje z Amsterdamem o prymat w „urowerowieniu” życia miejskiego.  „Publiczne” rowery są tu dostępne za kaucją, podobnie jak wózki na zakupy w supermarkecie. Informacji o sprawach rowerowych w Danii i jest stolicy szukać należy na stronie: Bycyklen.dk (jest wersja angielskojęzyczna).

Polecić warto także poświęcony rowerowemu stylowi życia w Kopenhadze – blog Cycle Chic.

3. Rowerzyści pojeżdżą także nieźle w Berlinie, stolicy Niemiec i wielkiej europejskiej metropolii. Właśnie ze względu na rozmiary tej aglomeracji, należy docenić wysiłki władz miasta, które konsekwentnie rozbudowują infrastrukturę dla dwukołowców.

Na tej stronie chętni do berlińskich przejażdżek znajdą informacje na temat wypożyczalni rowerów w tym mieście.

4. Norweskie Trondheim nie jest tak wielkie jak Berlin i z pewnością nie oferuje tak wielu turystycznych atrakcji, jak znane stolice europejskie. Jednak ma coś, co cykliści docenią – pierwszy na świecie wyciąg dla rowerzystów.

5. Wyjątkowo atrakcyjnym miejscem dla rowerowych turystów jest Barcelona. Warto polecić specjalne rowerowe trasy turystyczne po tym wspaniałym mieście. Rowery wypożyczyć można w rozlicznych wypożyczalniach – tu np. stosunkowo tanio.

6. Dość świeżym punktem na rowerowej mapie świata jest amerykański Portland w stanie Oregon. Miasto na rowerach jest w zmotoryzowanych Stanach Zjednoczonych czymś niezwykłym. Władze Portland zaczęły rozbudowywać infrastrukturę dla rowerzystów w latach 90-tych ubiegłego wieku.

Dziś rowery są znakiem rozpoznawczym tego miasta w Ameryce, podobnie jak deszcz w Seattle, Palmy w Miamy i kasyna w Las Vegas. Zbieranie informacji o rowerowych atrakcjach można zacząć od bloga BikePortland.org.

7. Na koniec warto też zajrzeć w inne rejony świata, gdzieś dalej. Za rowerową stolicę Australii uchodzi Perth, gdzie do przepedałowania jest ok. 700 km rowerowych ścieżek.

Mapę tych dróg i mnóstwo innych przydatnych informacji znajdziemy tutaj.

Fot. (C) Creative Commons / Flickr, roland, tinken, vrogy

LISTA KIERUNKÓW