La Flamencaphoto © 2009 Pablo | more info

Pablo Picasso kojarzy się z wieloma miastami świata, z Barceloną, z Paryżem, nawet z Wrocławiem. Jednak to właśnie tu, w Maladze się urodził.

To andaluzyjskie miasto ma wszystko czego turysta potrzebuje. Z jednej strony śródziemnomorska plaża, z drugiej – zabytki, atrakcyjne życie rozrywkowe i kulturalne.

Nic dziwnego więc, że, w ramach naszego konkursu „Majówka w miejskim stylu” zapraszamy także do Malagi.


Velez-Málaga street

Historia miasta sięga dziewiątego wieku przed naszą erą i fenickich kolonistów. Pierwotną nazwę – Malaka wywodzi się od słowa „sól” w języku Fenicjan. Prawdziwy rozwój osady zaczął się dopiero w czasach panowania rzymskiego. Ówczesne Malacitanum podłączone zostało do „starożytnego Internetu” czyli do systemu dróg wiodących do Rzymu.

Rzymian pozostawili w mieście teatr, niewielki, należący jednak do najstarszych tego rodzaju zabytków w Hiszpanii. W późniejszych wiekach Malaga zmieniała właścicieli i panujących. Po Bizancjum przyszli Wizygoci, po nich muzułmanie, którzy zadomowili sie na dłużej, do piętnastego wieku i rekonkwisty.

Ten czas to wielki rozkwit miasta, otoczonego murami z pięcioma dużymi bramami oraz licznymi przedmieściami. Malaga była wówczas najważniejszym portem na południowym wybrzeżu dzisiejszej Hiszpanii.

Islamska Malaga zdobyta została przez Katolików w 1487 r.

Malaga Beachphoto © 2006 David Slabaugh | more info

.

W okresie wielkich odkryć geograficznych Malaga stała się jednym z najważniejszych portów wypadowych i handlowych dla wypraw do Nowego Świata. W historii miasta wiele było wzlotów i upadków. Po dwóch wiekach prosperity nastąpił kryzys a potem, w XIX w. znów rozkwit Malagi. Rozwijać się zaczął handel, przemysł i zaplecze wypoczynkowe

Playa - Beach, Malagaphoto © 2011 Simon | more info (via: Wylio)

.

Potem znów nastały gorsze czasy. Okoliczne winnice dotknęła choroba. Miasto pogrążyło się w zastoju. Odżyło dopiero w czasach współczesnych, tym razem głównie dzięki turystyce – tym bardziej polecamy loty do Malagi jako miejsca nastawionego na obecność turystów..

Najważniejsze zabytki Malagi

Alcazaba – ruiny twierdzy, wybudowanej przez Rzymian i przebudowanej w IX w.przez Maurów. Tuż obok znajdują się ruiny teatru rzymskiego.

Zamek Gibralfaro – „góra z latarnią morską”, na której znajdziemy ruiny zamku z XIV wieku.
castillo de gibralfarophoto © 2006 manuelfloresv | more info .


.

Katedra, budowana przez ponad dwieście lat od szesnastego do osiemnastego wieku, lecz ostatecznie nie ukończona. Przestronne wnętrze o wymiarach 117×72 m, wysokości 48 m wszystkich trzech naw.

Kościół S. Bartolomé z XI w., prawie tysiąc lat historii.

Muzeum Sztuk Pięknych, które urządzono w domu, w którym urodził się Pablo Picasso.

Ze znanych i sławnych postaci nie tylko Pablo Picasso urodził się w tym mieście. Stąd rodem są też nie kto inny jak sam Antonio Banderas, który w tutejszym teatrze szlifował talent jako początkujący aktor oraz znany piłkarz Fernando Hierro.

Malaga to również jedna ze światowych stolic golfa. Pól i szkółek tej gry jest okolicy co niemiara, podobnie jak słynących z niezwykłego piękna parków.

Aha i są oczywiście plaże, na czele ze sławną Malaguetą, ale to chyba każdy już wcześniej wiedział? 😉
Panorámica de Málagaphoto © 2009 Jose Alberto Carrasco Gómez | more info

LISTA KIERUNKÓW