Jak widać madrycki Santiago Bernabeu już czeka na finał Ligi Mistrzów, który rozegrany zostanie na nim 22. maja. Madryt jednak wszystkim tym, którzy przyjadą na mecz, oferuje znacznie więcej niż tylko piłkę nożną. Znajdziemy w nim wszystko, co tylko można skojarzyć z Hiszpanią.

Nie brakuje tu perełek artystycznych i architektonicznych. W licznych mesones i tawernach zjemy najlepszą na świecie paellę i spróbujemy owocowej sangrii.  Zobaczymy  bailaros tańczące flamenco albo torreros w starciu z bykiem. I choć będziemy w stolicy, to aglomeracja pozwoli nam odczuć błogie znaczenie słowa mañana, która wyznacza niespieszny rytm dnia.

Madrycka starówka to przede wszystkim Plaza Mayor, miejsce o dość burzliwej historii. Przez stulecia odbywały się tu publiczne egzekucje inkwizycji, corridy, wystawiano sztuki Lope de Vegi, koronowano królów. Do placu prowadzą wąskie uliczki. Obszerny dziedziniec zamyka 136 budynków z 237 balkonami, zaprojektowanych jako swoiste loże, z których można było obserwować rozgrywające się na placu wydarzenia. Królewskie balkony znajdowały się na Casa Panaderia, pałacu zdobionym alegorycznymi figurkami.

Palacio de Santa Cruz –najlepszy przykładów architektury Habsburgów w Madrycie. Zbudowany z czerwonej cegły pałac o bliźniaczych wieżach znajduje się na Plaza de la Provincia. Budynek służył jako królewskie więzienie, gdzie skazańcy czekali na wykonanie wyroku przez inkwizycję.

Puerta del Sol – dawne przedmieścia Madrytu, czyli Brama Słońca, to geograficzny środek Hiszpanii. Miejsce, od którego mierzy się wszystkie odległości, tzw. Kilometr Zero znajduje się w południowej części placu przed wieżą zegarową. Plac słynie z ekskluzywnych domów towarowych, gdzie na zakupy wpada m. in. Victoria Beckham.

Palacio Real, znajduje się na wschód od zabytkowej części miasta, i wprost przytłacza swoim ogromem. Tylu pokoi nie ma żaden z dworów królewskich w Europie. Hiszpańskim monarchom kompletne wyposażenie 2 tys.  pomieszczeń zajęło równo 100 lat. Niektóre z pokoi można zwiedzać m. in. salę tronową, której sufit zdobią freski sławiące królów, oraz pokój chiński i pokój Gasparianiego, pełen złota i innych barokowych zdobień.

Retiro – warto się wybrać do królewskiego parku, aby odetchnąć świeżym powietrzem i oddać się błogiemu leniuchowaniu. Park zajmuje 330 ha powierzchni i jest obecnie ulubionym miejscem spacerów zarówno turystów, jak i mieszkańców Madrytu. Klimat miejsca tworzą uliczni artyści, stylowe knajpki ze stolikami skąpanymi w słońcu i malownicze jezioro z łódkami.

El Rastro – takiego pchlego targu po prostu nie wypada ominąć. Handlarze gromadzą się przez cały weekend, ale najlepsze transakcje są zawierane w niedziele. Wtedy też przychodzą tu mieszkańcy miasta. A kupić na targu można praktycznie wszystko ubrania, biżuterię, naczynia, kwiaty i żywność.

Muzeum Prado – w zbiorach słynnej madryckiej galerii znajdują się dzieła artystów hiszpańskich (Velazquez, Goya, El Greco), włoskich (Tycjan, Tintoretto, Caravaggio), holenderskich (Rubens , Van Dyck) i niemieckich (Duerer). Warto zajrzeć również do konkurencyjnej galerii – Centro de Arte Reina Sofia, które gromadzi hiszpańską sztukę współczesną. Tutaj tłumy gromadzi przede wszystkim obraz Guernica – brutalne migawki Picassa z okresu wojny domowej w Hiszpanii.

Museo de Jamón – prawdziwe muzeum szynki, gdzie można posiedzieć przy stoliku, napić się wina i spróbować wielu odmian szynki Serrano.

El Teleférico de Madrid – kolejka linowa działa od Rosales w zachodniej części miasta do restauracji w parku Casa de Campo. Trwająca 10 minut przejażdżka zapewnia wspaniałe widoki na panoramę Madrytu.

Real Madrid Museum – dostarczy atrakcji fanom piłki nożnej. Muzeum znajduje się na terenie Stadionu Bernabeu, należącego do drużyny Real Madryt. Zgromadzono tu skarby drużyny – oczywiście są  puchary, ale także koszulki, buty i zdjęcia piłkarzy.

Klasztor Descalzas Reales – franciszkański zakon ma tam swoją siedzibę od XVI wieku. Wcześniej w budynku klasztoru rezydował Karol V z żoną Izabelą Portugalską. Po królewskich gospodarzach pozostała kolekcja gobelinów wg. projektu Rubensa. Z nowszych dzieł, ofiarowanych siostrom m.in. jako wota dziękczynne, są tu obrazy Tycjana, Brueghla Starszego, Gregoria Fernándeza.

Fot. Creative Commons/Flickr, Charlie Phillips, malias, untipografico, puroticorico, felipe_gabaldon

(tekst ek)

LISTA KIERUNKÓW