London busphoto © 2008 E01 | more info .

Londyn jest pierwszym miastem europejskim, do którego zapraszamy w ramach akcji „Majówka w miejskim stylu”. To największa w Europie metropolia, w której nie tylko podczas długiego weekendu, ale nawet podczas całych wakacji, jest co zwiedzać i co robić. Z londyńskim niezbędnikiem turystycznym czytelnicy bloga eSKY.pl już się zapoznali. Dziś chcielibyśmy zaproponować nieco informacji praktycznych, głównie dotyczących dojazdu a raczej „dolotu” do aglomeracji i poruszania się w niej.

Stolica Zjednoczonego Królewska oferuje jeden z najbardziej rozwiniętych systemów komunikacji miejskiej w Europie. Niestety, komunikacja ta, jest też chyba najdroższa w Europie. Pod zarządem londyńskiego „emzetka” czyli przedsiębiorstwa Transport for London jest sieć metra (London Underground), autobusy (London Buses), koleje miejskie (London Rail) a także tramwaje (London Trams) i taksówki (Cabs).

London's Bestphoto © 2007 Dimitry B. | more info (via: Wylio)

.

Najbardziej cenionym przez przyjezdnych środkiem komunikacji jest oczywiście londyńskie metro, jedno z najbardziej rozbudowanych na świecie. To szybka i wygodna metoda przemieszczania się po metropolii, choć w godzinach szczytu wagony kolejki podziemnej są bardzo zatłoczone.

Na każdym przystanku czy stacji metra znajdziemy dokładną i przejrzystą mapę okolicy. Czas oczekiwania na metro zwykle nie przekracza 4 minut.

Pamiętajmy, że za palenie papierosów na stacjach, czy na przystankach można zapłacić grzywnę nawet do 500 funtów.

Morden London Undergroundphoto © 2010 Steven Duhig | more info

.

Lotniska Londynu – dojazdy

Transport lotniczy „do i z…” w gigantycznym zespole miejskim Londyn to aż pięć portów lotniczych: London City Airport, Gatwick, Heathrow, Luton oraz Stansted.

Heathrow należy największych lotnisk w Europie. Przez pięć terminali obsługujących około 65 mln pasażerów rocznie. Lotnisko usytuowane jest na południowo-zachodnim krańcu Londynu.

Dojazd z centrum na Heathrow metrem – linia: Piccadilly Line, cena cztery funty lub więcej, jeśli Transport for London podniesie ceny, czas podróży – ok. 50 minut. Pociągiem Heathrow Express ze stacji London Paddington dojedziemy do portu lotniczego w ok. 15 minut, lecz bilet jest cztery razy droższy

Kolejne około-londyńskie lotnisko, Luton, znane jest dobrze Polakom korzystającym z tanich linii lotniczych. Położone jest w znacznie większej odległości od centrum miasta, jednak dojazdy, np. pociągiem nie są dużo dłuższe. Podróż autobusami Green Line z przystanków Finchley Road, Baker Street, Marble Arch, Hyde Park Corner, London Victoria, trwa od 1,5 do 2,5h, kosztuje trzynaście funtów w jedną stronę. Na stronie www.greenline.co.uk można sprawdzić rozkład jazdy. Do Luton dojedziemy także pociągiem First Capital Connect (www.firstcapitalconnect.co.uk) ze stacji stacje: St Pancras International, King’s Cross, Blackfriars, Elephant & Castle, London Bridge – koszt podobny do podróży autobusowej, jednak czas podróży jest krótszy – 30 – 50 min.

hdr london undergroundphoto © 2010 Graeme Maclean | more info Warto pamiętać o tym, że pociągi odjeżdżają z dworca Luton Airport Parkway, do którego należy dojechać z lotniska bezpłatnym autobusem tzw. Shuttle bus (5 min). Przystanek autobusowy znajduje się bezpośrednio przed terminalem lotniska.

London Gatwick Airport jest drugim po Heathrow lotniskiem co do ilości obsłużonych pasażerów rocznie w Wielkiej Brytanii. Dostać się do niego z niego do Londynu można za pomocą pociągów Gatwick Express (www.gatwickexpress.com) ze stacji London Victoria. Czas przejazdu to ok. pół godziny, zaś cena ok. 18 funtów. Do lotniska podróżują także koleje Southern Railway (www.southernrailway.com) oraz First Capital Connect. Zatrzymują sie na stacjach London Victoria, London Bridge, East Croydon, Clapham Junction, Kings Cross. Kosztują nieco mniej bo nieco ponad 10 funtów. Najtańsza opcja transferu z Gatwick to autobus National Express (www.nationalexpress.com). Bilet kosztuje niecałe siedem funtów, ale podróż trwa do 2,5 godziny.

Na znanym w Polsce lotnisku Stansted lądują m.in. samoloty Wizzair, Ryanair i Skyeurope. Lezy na północny wschód od Londynu w hrabstwie Essex, w pobliżu autostrady M20.

Dojazdy pociągiem Stansted Express (www.stanstedexpress.com) ze stacji London Liverpool Street, Bishops Stortford, Harlow Town, Tottenham Hale. Cena biletu ok. 19 funtów, czas przejazdu 45 minut. Można taniej dojechać autobusem linii EasyBus (www.easybus.co.uk) ze stacji Victoria Coach Station, Baker Street. Dojazd jest o połowę tańszy ale też może być trzykrotnie dłuższy. Inna opcja to autobusy National Express kursujące z przystanków przy Victoria Coach Station(linia A6), Golders Green (A4), London Stratford (A9).

Jest jeszcze London City Airport, który spełnia funkcje lotniska dla podróży biznesowych, mieści się bezpośrednio przy Tamizie w dzielnicy Docklands we wschodniej części metropolii. Dojechać na nie można za pomocą kolejki Docklands Light Railway, w cenie biletu metra.

LISTA KIERUNKÓW