Z Londynem jest taki problem, że prawie wszyscy go znają i każdy ma na temat tego miasta coś do powiedzenia. Pisząc o jego, licznych zresztą atrakcjach, nie jest łatwo uniknąć banału. Jednak spróbujemy coś o tym ogromnym mieście powiedzieć tym, którzy kupują bilety lotnicze do Londynu. Trochę na takiej starej zasadzie: „znacie, to poczytajcie…”

Nie wypada nie wymienić głównych londyńskich atrakcji turystycznych. Prześledźmy je pokrótce.

 • London Eye – jest w stolicy Zjednoczonego Królestwa od niedawna, ale już stało się to jednym z głównych jego symboli. Uchodzi za największy diabelski młyn na świecie, który pozwala z góry podziwiać gmachy Parlamentu, Big Bena i dziesiątki innych atrakcji miasta!

 • Muzeum Brytyjskie (British Museum) istnieje od 1753 r. Jest ogromne – prezentuje osiągnięcia ludzkiej cywilizacji od czasów prehistorycznych do współczesności, m. in. kamień z Rosetty, który pozwolił odczytać pismo staro-egipskie,  rzeźby z Partenonu, skarby znalezione przez archeologów i wiele ekspozycji specjalnych.
 • Muzeum Tate Modern – narodowy zbiór sztuki współczesnej Wielkiej Brytanii. Matisse, Picasso i Rothko i wielu innych. Jedno z najbardziej znanych muzeów na całym świecie.
 • Muzeum Historii Naturalnej zadowoli miłośników dinozaurów oraz innych zwierząt. Wrażenie robi naturalnej wielkości model płetwala błękitnego. Przeżyć dostarcza symulator trzęsienia ziemi. Od niedawna działa interaktywne centrum naukowe, gdzie można wręcz bawić się odkryciami naukowymi.

 • Tower of London – jeden ze starych symboli Londynu. Przez 900 lat swojej historii budowla ta miała równe funkcje, była królewskim pałacem, twierdzą, więzieniem, mennicą, arsenałem, menażerią i skarbcem. Niedaleko tego zabytku Tamizę przecina malowniczy Tower Bridge.

 • Katedra Świętego Pawła (St Paul’s Cathedral) jeden z najbardziej znanych kościołów anglikańskich w Wielkiej Brytanii i charakterystyczna budowla londyńska. Stanowi serce biznesowej dzielnicy City of London. Projektantem i budowniczym katedry był jeden z największych brytyjskich architektów, Christopher Wren. Budowę, po 35 latach zakończył jego syn.

 • Muzeum Wiktorii i Alberta – warto tutaj zajrzeć dla kolekcji ceramiki, mebli, mody, szkła, biżuterii, fotografii, rzeźb, tkanin i obrazów, które powstały w ostatnich trzech tysiącleciach we wszystkich ważniejszych cywilizacjach i kulturach świata.

 • Narodowe Muzeum Morskie przypomina, że jesteśmy w stolicy dawnego Imperium, które rządziło na wszystkich oceanach kuli ziemskiej. Dwa miliony eksponatów związanych z żeglarstwem składa się na największe na świecie muzeum morskie. Opodal muzeum, w Greenwich, znajdziemy Królewskie Obserwatorium, przez które przebiega południk zerowy.
 • Pałac Buckingham –  jest oficjalna rezydencją Królowej Brytyjskiej. Od 1992 roku cześć Pałacu Buckingham udostępniona jest odpłatnie zwiedzającym. W sierpniu i wrześniu, podczas wakacji królowej, można zwiedzać apartamenty Buckingham.

 • Hyde Park – jeden z kilku królewskich parków w Londynie, najsławniejszy z nich, głównie z powodu miejsca zwanego Speakers’ Corner, tradycyjnego punktu przemówień i debat, gdzie panuje całkowita swoboda wypowiedzi (nie wolno krytykować jedynie Królowej).

I programu obowiązkowego byłoby na tyle. Teraz nieco londyńskich ciekawostek zebranych z sieci.

 • Z pewnością warto wybrać się do stolicy Zjednoczonego Królestwa w 2012 roku, gdy będą tam rozgrywane Igrzyska Olimpijskie. Kosztować mają, bagatelka, 20 miliardów dolarów, więc spodziewamy się sporych atrakcji.
 • Na niektórych obszarach Londynu współczesne zabudowania stoją na warstwie gruzu sięgającej 8 metrów grubości.
 • Wielki pożar w 1666 roku, który zniszczył większą część miasta, był oczywiście tragedią, ale miał też pozytywne skutki. „Wypalił” panującą wówczas epidemię i pozwolił miastu szybciej się rozwinąć.

 • Pierwszy na świecie bankomat pojawił się w czerwcu 1967 roku na ścianie banku Barclays w dzielnicy Enfield Town.
 • Średnią prędkość ruchu samochodowego w Londynie obliczono na 19 km/h. Dlatego turystom i nie tylko turystom zaleca się transport metrem.
 • W Londynie każdy obywatel ma prawo przeprowadzić stado owiec przez most London Bridge bez płacenia myta. Może także pędzić gęsi przez ulicę Cheapside.
 • W centrum Londynu obowiązuje surowy zakaz polowania na króliki.

Jeśli to wszystko wydaje się dość ciekawe, sprawdź loty do Londynu, bo naprawdę warto zwiedzić to miasto.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr, damo1977, gailf548,  Magnus D, Gabriel Villena, Francisco Diez, francesco sgroi

LISTA KIERUNKÓW