Niemiecka metropolia może zaskoczyć. To rozległe miasto oferuje turystom nie tylko  zabytki związane z dziejami Europy i świata. Mniej znane jest jako Miasto Designu, choć według UNESCO zasłużyło na taki tytuł już w 2006 roku m.in. dzięki Wyspie Muzeów. Zdobywamy i odkrywamy Berlin…

1 Alexanderplatz, często nazywany też w skrócie Alex, był jednym z najruchliwszych miejsc w stolicy. Wokół tego miejsca ulokowano na początku XX wieku najchętniej odwiedzane wówczas lokale i restauracje, w których koncentrowało się nocne życie. Obecnie na plac warto zajrzeć, ponieważ zachował swój socjalistyczny styl.

2. Wieża Telewizyjna czyli Fernsehturm, czyli wieża telewizyjna, należy do najwyższych budowli w mieście – razem z antena TV liczy 368 m wysokości . I dominuje nad Alexanderplatz. Windą można wjechać do kawiarni w obracającej się kopule (na wysokości 250-metrów)  albo dostać się na taras widokowy, skąd widać najlepszą panoramę miasta.

3. Mur Berliński, który przez 28 lat dzielił Berlin na część należącą do socjalistycznej NRD i demokratycznej NRF, stał się symbolem zimnej wojny. Runął 9 listopada 1989 roku, zburzony przez demonstrujących mieszkańców NRD. Aby zobaczyć ocalałe fragmenty muru trzeba odwiedzić Miejsce Pamięci Muru Berlińskiego przy Bernauer Strasse. Zajrzeć warto też do muzeum dokumentującego historię muru, Checkpoint Charlie.

4. Brama Branderburska (Brandenburger Tor) ta monumentalna brama wzorowana jest na ateńskim Akropolu. Dekoracyjne rzeźby przedstawiają sceny z mitologii greckiej, zaś konny wóz  jest symbolem zwycięstwa. Przez stulecia brama była miejscem parad wojskowych, również marszy tryumfalnych. W roku 1945 ozdobiona flagami państw, które pokonały hitlerowskie Niemcy, stała się jednym z symboli zwycięstwa nad faszyzmem. Koniecznie należy ją zobaczyć  wieczorem, ponieważ jest efektownie oświetlona.

5. Gendarmenmarkt uchodzi za jeden z najpiękniejszych placów w Europie. Widok architektonicznych perełek jak siedziba sali koncertowej Konzerthaus może być artystyczną  ucztą. W centrum placu znajduje się pomnik słynnego poety niemieckiego, Fryderyka Schillera. Warto tu zajrzeć, aby posiedzieć w jednej z kafejek.

6. Galeria Narodowa zaprojektowana jako imponujący świątynia z inicjatywy Fryderyka Wilhelma IV jest rzeczywiście sanktuarium sztuki i nauki. Budynek ma formę rzymskiej świątyni posadowionej na dwóch kondygnacjach cokołu.

7. Reichstag siedziba niemieckiego parlamentu jest jedną z częściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta. Oryginalny budynek z końca XIX wieku był wielokrotnie przebudowywany. Z wielu architektonicznych zmian uwagę przykuwa szklana kopuła autorstwa Normana Fostera. Nagrodą za wyprawę na jej szczyt są ciekawe widoki na Berlin.

8. Wyspa Muzeów (Museumsinsel) – kompleks wystawienniczy powstał na początku XIX wieku na zamówienie króla Fryderyka Wilhelma III i obejmuje pięć galerii: Altes Museum (w budynku zdobionym rzędem jońskich kolumn zgromadzono zbiory sztuki greckiej i rzymskiej), Neues Museum (ma kształt antycznej świątyni i są tam dzieła sztuki egipskiej, Alte Nationalgalerie (budynek w stylu antycznej świątyni jest miejscem prezentacji XIX-wiecznych prac głównie niemieckich artystów) , Pergamonmuseum (mieści się w budynku wzorowanym na babilońskiej świątyni, a zgromadzono w nim m.in. zabytki archeologiczne z Bliskiego Wschodu w tym Ołtarz Pergamoński) oraz Bode Museum (neobarokowy budynek, gdzie prezentowane są kolekcje sztuki bizantyjskiej od wczesnego średniowiecza do XVIII w). W 1999 roku obiekt został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.  Warto tu zajrzeć nie tylko dla muzealnych zbiorów. Placówki sztuki są położone w dawnych ogrodach królewskich – na malowniczej wyspie, miedzy rzeką Szprewą a jedną z jej odnóg. I jak widać na zdjęciu, wyspa oferuje nie tylko eksponaty, ale również… plażę

9. Potsdamer Platz po zjednoczeniu Niemiec stał się jednym z bardziej ruchliwych punktów miasta. Pod budynkami we wschodniej części placu znajdował się Führerbunker (Bunkier Hitlera), gdzie w 1945 r. zastrzelił się nazistowski wódz. Zbombardowany przez aliantów teren obecnie otaczają „szklane” drapacze chmur i modernistyczne dzieła architektury zaprojektowane przez światowej sławy artystów: Helmuta Jahna, Aratę Isozakiego, Renzo Piano. Panoramę placu można obejrzeć z tarasu widokowego (Aussichtsplattform Panoramapunkt), do której dowozi  ponoć najszybsza winda w Europie.

.

10. Schloss Charlottenburg – barokowy pałac zbudował król Fryderyk I dla swojej żony, Zofii Karoliny. Aby obejrzeć ten potężny kompleks, potrzeba przynajmniej jednego dnia. Koniecznie jednak należy zwrócić uwagę na barokowy pomnik Fryderyka I (znajduje się na podwórzu), komnatę japońskiej i chińskiej porcelany, kaplicę z portretem Zofii Karoliny jako Matki Boskiej, a na koniec pospacerować po wypielęgnowanym parku otaczającym królewską rezydencję.

Informacje turystyczne o Berlinie znajedziemy na stronie Berlin Tourism (wersja polskojęzyczna).

Fot. (C) Creative Commons/Flickr, freakyman, rs-foto, Jule Berlin, Wolfgang Staudt, atomicjeep, lukelukeluke

(tekst ek)

LISTA KIERUNKÓW