Nie przesądzamy, tylko nieśmiało sugerujemy rodzaje jedzenia wymieniane najczęściej w przeróżnych internetowych TOP-listach i zestawieniach. Byłoby nam przyjemnie, gdybyście podsunęli swoje propozycje i uzupełnienia do naszej listy.

  • Kuchnia chińska – nie ma właściwie jednej kuchni chińskiej, bo Chiny to wielki kraj i odmian, regionalnych potraw, specjałów są setki, tysiące. Nam kojarzy się z ryżem i rozpowszechnionymi na ulicach polskich miast „chińczykami”, które najczęściej prowadzone są nie przez Chińczyków, lecz przez Wietnamczyków a serwują dania dość odległe od tego, co na stole miewa zwykle obywatel ChRL.

  • Kuchnia meksykańska – chilli na ostro 😉 Warto tylko może zwrócić uwagę, że to co u nas uchodzi za kuchnię meksykańską często pochodzi w rzeczywistości z USA. Tak jest np. z sosem Tabasco. Jak każde prawie dobre jedzenie, meksykańskie jest mieszanką z kulturowego garnka w których gotowały się wpływy azteckie i majowskie z hiszpańskimi i nawet francuskimi.

  • Kuchnia indyjska – na świecie znana jest głównie północna wersja indyjskiego jedzenia. Mniej znane dania ze wschodu, zachodu i południa Dekanu czekają dopiero na odkrycie. Podobnie jak to jest z Chinami, Indie to miliardowe, różnorodne morze różnych kultur, także kulinarnych. Także i tu zapoznajemy się z pewną, przystosowaną do gustów zachodnich, wersją kuchni „ogólno-indyjskiej”.

  • Kuchnia tajska – coraz lepiej w Polsce znane ostro-kwaśno-cierpko-słodkie egzotyczne jedzenie, w którym charakterystycznymi dodatkami są sos rybny, trawa cytrynowa i świeża kolendra.Oczywiście, jak to zwykle bywa, turyści oraz bywalcy restauracji znają nieco przystosowaną wersję. Globtroterzy i zwolennicy „całej prawdy” o kraju podróży, muszą liczyć się z trudniejszymi potrawami, np. larwami owadów, w niektórych rejonach Tajlandii, całkiem powszechnie spożywanymi.

  • Kuchnia libańska – udana mikstura wpływów śródziemnomorskich z kuchnią arabską. Wiele warzyw, nieco mięsa w smacznych przyprawach. Liban jest sławny ze słodyczy, o ile ktoś gustuje w bliskowschodnich słodkościach.

  • Kuchnia marokańska – większości od razu przychodzi na myśl kuskus, kaszka pochodząca od Berberów z Afryki Północnej. Połączenie kuskusa z warzywami, mięsem i arabskimi przyprawami daje niezwykle smaczne i pożywne efekty. Wielu kulinarnych wędrowników właśnie kuchnię marokańską uznaje za najsmaczniejszą na świecie.

  • Kuchnia włoska – o niej wiele pisać nie ma chyba potrzeby, bo jest w Polsce całkiem dobrze znana i chyba z zagranicznych tradycji kulinarnych najbardziej popularna.

  • Kuchnia hiszpańska – aromatyczna szynka i przepyszne paelle. Nie tak wyszukana jak francuska czy nawet włoska, charakteryzuje się sporym udziałem owoców morza w potrawach.

  • Kuchnia francuska – to więcej niż po prostu jedzenie, to część dziedzictwa narodowego. Przebogata, różnorodna, elegancka i zaskakująca. Wyrafinowana i po prostu smaczna. Być może o wielkości tej tradycji kulinarnej świadczy najlepiej fakt, że przyrządza się w niej wiele rzeczy uznawanych w innych krajach za niejadalne.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr, flickr4jazz, nyaa_birdies_perch,  gilles chiroleu, pointnshoot, wurmwood10, Qfamily, ejhogbin, noukorama, mccun934, Ben Husmann