Takich zestawień znaleźć można w Internecie setki. Ponadto prawie każdy ma do takiej listy swoje propozycje. Potraktujmy więc nasze zestawienie, jako pewną propozycję i początek ważnej ogólnonarodowej dyskusji o globalnym zasięgu, w której każdy może naszą listę przebojów uzupełnić.

1. Plaże na Wyspach Cooka, np. ta poniżej, zwana Akaiami, albo ta z folderowego obrazkach na początku wpisu – Aitutaki. Wzorce metra, jeśli chodzi o egzotykę, atole i tropiki.

2. Plaże w zatokach i zatoczkach, pośród złocistych klifów portugalskiego regionu Algarve.

Dla jasności – nie chodzi o wschodnią, płaską część południowego wybrzeża Portugalii, lecz o skaliste wybrzeże zachodnie, gdzie morze wrzyna się zatoczkami w wysoki brzeg.

Znaleźć tam można nawet mini-plażki w jaskiniach wyżłobionych przez Ocean Atlantycki, do których dostać można się tylko łódką od morza albo spuścić się na linie z otworu skalnego w dachu groty.

3. Plaża Tayrona w Kolumbii. Tropiki, ale, w odróżnieniu od wyspecjalizowanych w Turystyce Karaibów czy wysp Pacyfiku, Kolumbia nie ma rozwiniętego przemysłu plażowego. Więc Tayrona jest w zasadzie dzika. Dzika i piękna.

4. Plaże Palawan w Filipinach.

Region ten jest rzadko zaludniony i pełen nieokiełznanej egzotyki.

Setki niewielkich wysepek z dziewiczymi plażami, trudną do przebycia dżunglą, grotami i podziemnymi strumieniami to sceneria dla przygody bardziej niż spokojnego plażowania.

Choć i plażowanie, ze względu na dzikość okolicy będzie zapewne spokojne.

5. Malediwy – Wyspa Nika. Tu mieszka się nawet nie „blisko plaży”, lecz właściwie na morzu, jak widać na załączonym obrazku.

6. Plaża Porto da Barra w brazylijskim mieście Salvador.

Woda w morzu jest tu spokojna, bo plaża leży w zatoce.

Plaża ta skierowana jest w kierunku zachodnim, dzięki czemu można tu podziwiać zachody słońca do morza, co w Brazylii wcale nie jest takie typowe.

7. Plaże Zanzibaru w Tanzanii. Piękne, malownicze i czyste.

Oferują specyficzne atrakcje przyrodnicze, jak np. kompleks skalne zwany „kamiennym miastem”.

Za najpiękniejszą uchodzi plaża o nazwie Nungwi.

8. Plaża Whitehaven na Wyspach Whitsunday w Australii. Co tu pisać. Wystarczy popatrzeć.

9. Plaża Kauai na Hawajach

10. Aruba, palmy, morze, błękit, czyli karaibska klasyka w najlepszym wydaniu – na zakończenie zestawienia.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr, Ma.Ka, BBM Explorer, Adrian Miles, Alaskan Dude, jenschapter3, Vandelizer, tensaibuta, ciamabue, robertpaulyoung, dan taylor

LISTA KIERUNKÓW