Antarctica: Hiking the Commonwealth Glacierphoto © 2009 Eli Duke | more info (via: Wylio)

.

W górach, pomiędzy jednym szusem a kolejnym, warto, zwłaszcza gdy słoneczna pogoda dopisze, rozejrzeć się dookoła. Oprócz ostrych grzbietów i połonin uwagę w wyższych partiach zwracają białe języki spływających z gór lodowców. Niektóre z nich słyną na świecie z urody. Oto nasza lista najpiękniejszych i najciekawszych.

1. Antarktyda

Właściwie to cały kontynent – lodowiec. Nie może Antarktydy w tym zestawieniu zabraknąć, bo z pewnością jest to największa masa lodu i śniegu na Ziemi. Na pierwszym zdjęciu tego wpisu widzimy Lodowiec Commonwealth położony na Ziemi Wiktorii.

2. Lodowiec Perito Moreno, Argentyna

W patagońskim Parku Narodowym Lago Argentino naliczono trzynaście lodowców, ale to właśnie ten uznawany jest za najpiękniejszy.

Lunch on the rocks, at Perito Moreno

photo © 2007 Deanna Keahey | more info (via: Wylio).

.
3. Lodowiec Pasterze, Austria

Ma osiem kilometrów długości, schodzi u podnóża najwyższych gór Austrii i z pewnością jest Polakom bardziej znany niż inne tu wymienione.

Pasterze in Austriaphoto © 2005 Jun | more info (via: Wylio)

.

4. Lodowiec Biafo, Pakistan

Schodzi z południowych stoków Hindukuszu. Okolica, skonfliktowane pogranicze pakistańsko-indyjskie, nie sprzyja turystyce, ale warto obejrzeć chociażby na zdjęciu.

5. Glacier Bay, Alaska

To właściwie nazwa całego Parku Narodowego w południowo-wschodniej części największego i najzimniejszego z amerykańskich stanów. Piękne widoki na lód spływający ogromnym jęzorem do zatoki.

Turner Glacier - Yakutat Bay, Alaska.

photo © 2008 Alan Vernon | more info (via: Wylio)

.

6. Lodowiec Furtwängler, Tanzania

Niezwykły to lodowiec, bo położony niemal dokładnie na równiku. Masyw Kilimandżaro jest na tyle wysoki, że nieco lodu i śniegu można tam spotkać. Ma zniknąć do 2020 roku, jeśli wierzyć teoriom klimatologów.

7. Vatnajokull, Islandia

Jest przede wszystkim ogromną, jedną z największych na świecie a największą w Europie masą lodu i śniegu. Od razu wyjaśniamy – zadymiający kilka miesięcy temu Europę wulkan Eyjafjöll nie znajduje się tutaj, tylko ok. 100 km na południowy zachód od Vatnajokull.

The Glacier

photo © 2008 James Byrum | more info (via: Wylio)


.

8. Lodowiec Yulong, Chiny

Amatorów podziwiania tego lodowca trzeba ostrzec, że znajduje się on bardzo wysoko, powyżej 5 tysięcy metrów nad poziomem morza. Brakuje tam tlenu, więc uwaga!

Yulong Glacier, Yunnanphoto © 2005 Chris | more info (via: Wylio)

.

9. Lodowiec Foxa i Franciszka Józefa, Nowa Zelandia

Otoczenie tego lodowca położonego w zachodniej części Wyspy Południowej to zielona roślinność, co daje niezwykle malownicze efekty.

IMG_0352photo © 2007 Ewan MacPhillimy | more info (via: Wylio)

.

10. Lodowiec Athabasca, Kanada

Ten lodowiec stracił w ciągu kilku ostatnich lat połowę swojej objętości. Warto więc się pośpieszyć, bo uchodzi za najpiękniejszy w Ameryce Północnej.
The Athabasca Glacierphoto © 2006 Rob T | more info (via: Wylio)

LISTA KIERUNKÓW