Do gorącej krainy, która z punktu widzenia turysty ma wszystko, co potrzeba, bo i góry i morze, i masę przepięknych zabytków i złociste plaże, udajemy się pod wpływem jednej z naszych czytelniczek na Facebooku. Andaluzja od dawna jest ulubionym miejscem dla turystów szukających słońca i nie trzeba długo zastanawiać się dlaczego. Przy średniej liczbie słonecznych 320 dni w roku nie ma ryzyka, że brzydka pogoda popsuje nam urlop!

Plaże, w tym ta najmodniejsza Costa del Sol, są ważną atrakcją Andaluzji. Wybrzeże Słońca oprócz piaszczystych plaży i ciepłego morza oferuje wszystko, co pozwala na wypoczynek. Kluby, parki wodne, kolejki górskie, bezkrwawe safari i oczywiście pyszną kuchnię, w której dominują potrawy z owocami morza. Za najbardziej luksusowy kurort regionu uchodzi Marbella.

Jeśli komuś nie odpowiadają 40-stopniowe upały nie musi opuszczać Andaluzji – wystarczy zmienić wybrzeże. Wypoczynek na plażach w rejonie Kadyksu przy chłodnej bryzie od Oceanu Atlantyckiego będzie mniej uciążliwy.

W Andaluzji jednak nie wolno wylegiwać się tylko na plaży, choć to niewątpliwie bardzo przyjemny sposób spędzania wakacji. Wystarczy ruszyć się w głąb lądu, a doświadczyć wszystkiego, co kojarzy się nam z Hiszpanią.

Sewilla – stolica regionu, nie rozczaruje nawet najbardziej wymagających turystów. Flamenco, walki byków i fiesta są tutaj po prostu sposobem na życie. Miasto zachwyca niepowtarzalną atmosferą i pięknymi zabytkami jak katedra – jedna z największych na świecie, La Giralda – dawny minaret meczetu z XII w. służy m.in. jako wieża widokowa, Alcazar – muzułmańska twierdza z  913 roku, Fabrica de Tabacos – słynna dzięki operze Bizeta pt. „Carmen”, a obecnie siedziba uniwersytetu.

Granada – miasto leży malowniczo u podnóża pasma Sierra Nevada oraz u zbiegu trzech rzek: Beiro, Darro i Genil. Turystów przyciąga tutaj przede wszystkim niezwykła Alhambra. Czerwona Twierdza (czerwona z powodu koloru ścian) to przepiękny mauretański pałac z bogatymi ornamentami na sufitach i ścianach, wymyślnymi fontannami i rzeźbami oraz wypielęgnowanym ogrodem. Co ciekawe, Alhambra ma niepowtarzalne kolumny, zaprojektowane specjalnie dla tego pałacu. Są to cylindryczne kolumny z wcięciami, ozdobione pierścieniami i roślinnymi ornamentami.

Malaga – światowy rozgłos przyniosło miastu aromatyczne wino, rodzynki i Picasso. W domu, w którym urodził się artysta, znajduje się muzeum sztuk pięknych. Uwagę turystów przyciągają również Alcazaba, ruiny twierdzi i teatru rzymskiego, XVI-wieczna katedra (ciągle nieukończona!) z ogromnym wnętrzem i figurami niemal wszystkich świętych.

Kordoba – historyczne centrum miasta koncentruje się wokół Mezquita, najwspanialszego i największego meczetu zbudowanego przez Maurów w Hiszpanii. Warto też przespacerować się po wąskich uliczkach Juderia, dzielnicy żydowskiej, zajrzeć do ogrodów Alcazaru i spojrzeć o zachodzie słońca na panoramę starego miasta z mauretańskiego mostu nad rzeką Gwadalkiwir.

Kadyks – miasto jest wspaniale położone – na wapiennych skałach, tworzących półwysep oblany wodami oceanu Atlantyckiego. Panoramę miasta zdominowały palmy oraz wysokie białe domy z płaskimi dachami i miradores, wieżyczki pozwalające podziwiać rozległe widoki na ocean. To założone przez Fenicjan ok. XI wieku p.n.e wieku miasto jest prawdopodobnie najstarszym na Półwyspie Iberyjskim.

Huelva – rangę miasta podkreśla pomnik Krzysztofa Kolumba, który wypłynął w podróż do Ameryki z obrzeży tej miejscowości. Podróż planował podczas pobytu w klasztorze La Rabida, przy ujściu rzeki Rio Tinto. Obecnie znajduje się tam wystawa plenerowa poświęcona wyprawie odkrywcy – zobaczyć można m.in. rekonstrukcje naturalnej wielkości statków Nina, Pinta i Santa Maria.

Park Narodowy Donana – to przystanek w drodze dla wielu gatunkow ptaków migrujących z Europy do Afryki, ale nie tylko. Rezerwat chroni ruchome piaski, mokradła i wiele gatunków zwierząt jak ryś iberyjski.

Jaen – do tej miejscowości położonej w głębi lądu turyści przyjeżdżają, by obejrzeć średniowieczną twierdzę z XI wieku oraz renesansową katedrę.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr, aline salazar, kojotomoto, Bert K, Alaskan Dude, Sebastian Baryli, clspeace, Ferminius

(tekst ek)