Samoloty latają w zimie, rzecz jasna. Dostępne są, jak w każdej porze roku, tanie bilety lotnicze zaś linie lotnicze nie zawieszają, nawet części, swojej działalności. Jednak latanie zimą wiąże się niekiedy z dość specyficznymi kwestiami i problemami. W planowaniu lotu trzeba w dużo większym stopniu niż w lecie, brać pod uwagę warunki atmosferyczne i duże niekiedy różnice temperatur pomiędzy miejscem startu i lądowania. Oto garść naszych porad i sugestii, o których warto pamiętać.

 • Rada naczelna jest właściwie taka sama jak zwykle, przy innych rodzajach podróży – planuj, planuj i jeszcze raz, planuj. Nie może być inna dla lotów zimowych. Jeśli to możliwe, to wybierz porę lotu poza godzinami szczytu, unikaj tłumów i związanego z nimi stresu. Zresztą nie tylko stresu, ale również infekcji i przeróżnych chorób, którymi w zimie zarazić się znacznie łatwiej a które twoją podróż zamienić mogą w udrękę.

De-Icing the Planesphoto © 2009 austin.happel | more info (via: Wylio)

.

 • Bądź przygotowany na dłuższe pobyty na lotniskach, w portach przesiadkowych, z powodu opóźnień w startach samolotów. Nie pozwól aby wykończyła cie lotniskowa nuda. Weź coś do czytania, drobne urządzenia elektroniczne, przy których chętnie spędzasz czas. Jeśli podróżujesz z dziećmi, to pamiętaj także o nich. Np. ulubiona gra planszowa w podręcznym bagażu to dla rodziny bardzo dobry pomysł.
 • Gdy podróżujesz z przesiadkami, sprawdź sytuację i ewentualne problemy z następnym połączeniem od razu po opuszczeniu maszyny, którą doleciałeś, nawet jeśli masz teoretycznie wiele godzin do kolejnego lotu. To pozwoli ci od razu zorientować się w sytuacji i zawczasu, na spokojnie podjąć kroki, które są niezbędne, np. zmianę rezerwacji.
 • W podręcznym bagażu powinno znaleźć się również miejsce dla cieplejszej odzieży, np. swetrów, kurteczek nieprzemakalnych itp. W samolocie mocno chłodno bywa i latem, natomiast nigdy nie wiadomo, czy np. na lotnisku nie ma awarii ogrzewania. Parę godzin w zimnej poczekalni nie należy do przyjemności, nie mówiąc już o zdrowiu.
 • Jeśli podróżujesz w trakcie epidemii grypy, to warto pomyśleć o szczepieniu. Nie stanowi ono stuprocentowej gwarancji zdrowia, ale zmniejsza prawdopodobieństwo złapania infekcji.
 • W klasie ekonomicznej – na długą podróż weź koc do bagażu podręcznego. Przyda się, zwłaszcza dzieciom lub osobom starszym.
 • Drobne, energetyzujące, nawet słodkie zakąski, snacki, na podróż nie są złym pomysłem w zimie.
 • Weź niewielką apteczkę podróżną z lekami pomagającymi przede wszystkim przy infekcjach.
 • Telefon komórkowy z ładowarką. W przypadku przerw w podróży, utknięcia na jakimś lotnisku przesiadkowym i dużych opóźnień, które mogą się zdarzyć, potrzebować będziesz na pewno kontaktu z bliskimi, osobami, które na ciebie czekają i niepokoją się.
 • Korzystaj z toalety przed wejściem na pokład samolotu. W zimie zdarzają się sytuacje, gdy trzeba dłużej siedzieć na swoim miejscu i ze względów na zasady bezpieczeństwa nie można go opuścić.
 • Nawet w przypadku odwołań lotów, opóźnień, przedłużającego się czekania, staraj się zachować spokój i nawet humor. Twoja złość czy niegrzeczne wobec personelu zachowanie, na ogół i tak nie zmieni złej sytuacji, a może jeszcze pogorszyć i tak napiętą często atmosferę.

Alaska 737 at the Aviation Museumphoto © 2009 Frank Kovalchek | more info (via: Wylio)

LISTA KIERUNKÓW