Larnaka jest ostatnim miastem, które wytypowaliśmy w ramach naszego konkursu „Majówka w miejskim stylu”. Położona na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru przyciąga tysiące, spragnionych słońca i plażowego wypoczynku turystów. Możliwość rekreacji to jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania to miejsce… zarówno z miastem jak i jego okolicami związane są liczne legendy…

Zanim jednak przejdziemy do opowieści, lądujemy na tutejszym lotnisku, które jest głównym portem lotniczym Cypru, rozglądamy się dookoła i w pobliżu widzimy słone jezioro, a nad nim setki różowych flamingów i innych migrujących ptaków. Ten widok jest niesamowity, a to dopiero początek 🙂

Larnaka ma silne powiązanie z przeszłością i osoby, które ją odwiedzają bardzo szybko zaczynają to wyczuwać w atmosferze panującej w mieście. W pobliżu znajdowało się niegdyś antyczne miasto Kation, zbudowane przez Mykeńczyków w XII wieku p.n.e., z tego okresu zachowały się mury obronne nazwane murami cyklopów, a także pierwsza historia, to tu urodził się Zenon z Kition słynny filozof, założyciel Szkoły Stoików.

Drugą, ważną osobą związaną legendami z Larnaką był Łazarz, który przybył tu, aby przeżyć swoje „drugie” życie, po tym jak został wskrzeszony przez Chrystusa. Szczęśliwie spędził tu ponad 30 lat. Po śmierci został ogłoszony patronem miasta, a w IX wieku nad jego grobowcem wybudowano wspaniały kościół, jego fundatorem był cesarz Leo VI. Budynek ten jest jednym z najwspanialszych  przykładów architektury bizantyjskiej na Cyprze, a świątynny ikonostas jest doskonałym przykładem barokowego drzeworytnictwa.

Z miejscem tym związane są nie tylko legendy chrześcijańskie. W okolicy Larnaki stoi Meczet Hala Sultana Tekesi wybudowany w w 1816 r. nad grobowcem Umm Haram, która podobno była krewną Mahometa. Wieść głosi, że kobieta zmarła w tym miejscu w 649 r., podczas pierwszego najazdu Arabów. Jest to jedno z najważniejszych miejsc w świecie muzułmańskim! Zaraz po świątyniach  w Mekce, Medynie i meczetem w Jerozolimie.

Nieco oddalony od miasta jest Klasztor Stavrovouni, który choć legendarny nie jest najlepszym miejscem do odwiedzenia… Wzniesiony został na skalnym szczycie z polecenia św. Heleny, matki Konstantyna Wielkiego. Odgrodzeni od świata mnisi prowadzą tu bardzo surowy żywot, pilnując i czcząc fragment Świętego Krzyża złożony monastyrze. Kobiety nie mają tu prawa wstępu, natomiast mężczyźni mogą odwiedzać to miejsce codziennie od świtu do zachodu słońca, z wyjątkiem godzin 12.00-13.00 (15.00 latem) oraz Zielonego poniedziałku i dnia następnego. Odbywają się tutaj imponujące ceremonie 14 września w dzień wystawienia Świętego Krzyża. Czy to nie kusi Pań? I nie skłania do obmyślenia sposobu dostania się do środka?

Z tymi okolicami wiąże się jeszcze jedna legenda. Tym razem dotyczy ona miejscowości Lefkara, która nie tylko jest pięknie położona, ale także słynie z koronek zwanych „Lefkaritika” oraz z wyrobów ze srebra. Zgodnie z legendą, miasteczko odwiedził sam Leonardo da Vinci, by kupić haftowany obrus na ołtarz, który następnie ofiarował katedrze w Mediolanie. Będąc tu warto zajść do domu Patsalos’a, w którym mieści się muzeum wyrobów srebrnych i koronek.

Po dniu spędzonym na plaży, lub na zwiedzaniu Larnaki i jej okolic, wieczór można spędzić na promenadzie ciągnącej się wzdłuż wybrzeża. Drzewa palmowe, barwne kwiaty… Tawerny, kawiarenki, kafejki zachęcają do odpoczynku i skosztowania tutejszych przysmaków. Można też odbyć jeszcze jeden, wieczorny spacer, tym razem do mariny jachtowej goszczącej żeglarzy z całego świata. Pobyt, nawet weekendowy, w Larnace to najlepszy przedsmak wakacji…

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: Gaspa, Dan Hershman, Terry Hassan, Andrew_D_Hurley.

LISTA KIERUNKÓW