Pełną uroków i ciekawostek Kopenhagę teraz tanio i wygodnie poznamy dzięki promocji linii lotniczych SAS trwającej tylko do 5 września! Kopenhaga to największe lotnisko przesiadkowe w tej części Europy – stąd wygodnie polecisz do miast Skandynawii, Europy, USA i Azji. Od października SAS oferuje dodatkowe połączenia na trasie z Wrocławia do Kopenhagi, dodatkowy poranny rejs łączący Poznań z Kopenhagą oraz nowy wieczorny rejs powrotny do Poznania z Kopenhagi, jak również zupełnie nowa trasa z Gdańska do Sztokholmu!

Stolica Danii to wprost idealne miejsce na wypad na przedłużony weekend. Satysfakcję odnajdą tu zarówno amatorzy zwiedzania, miłośnicy rozrywek i życia nocnego, jak i rodziny z dziećmi, które w wielu miejscach dla nich przeznaczonych, a przede wszystkim w parku rozrywki Tivoli, spędzać mogą całe dnie. Wystarczy zaopatrzyć się w tanie bilety lotnicze do Kopenhagi, sprawdzić najdogodniejsze hotele w Kopenhadze i miasto na Sundem stoi otworem.

Linie SAS zaś od 1. września do każdego biletu powrotnego do Kopenhagi i Sztokholmu zarezerwowanego na podróż między 1 października a 30 listopada  dołączają za darmo karty miejskie – czyli transport miejski za darmo, darmowe zwiedzanie miasta i wstęp do miejskich atrakcji i muzeów!

Początki Kopenhagi jako miasta sięgają XII wieku, kiedy biskup Roskilde Absalon wzniósł tu gród warowny. W średniowieczu nazywano ją Kiopmanhafn, co oznaczało „port kupiecki”. Wokół grodu szybko rozwijało się miasto.

Funkcje stolicy Królestwa Danii miasto zaczęło pełnić w XV w. Król Chrystian IV postanowił je rozbudować. Kopenhagę ufortyfikowano także, dzięki czemu w kolejnych wojnach w XVII i XVII wieku była niezdobytą twierdzą. Przeżyła epidemię dżumy, która zabiła jedną trzecią mieszkańców i dwa wielkie pożary, które zniszczyły starą, sięgającą średniowiecza zabudowę miasta.

'Rosenborg Castle' photo (c) 2011, David J Laporte - license: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Po zniszczeniach okresu napoleońskiego, w którym Kopenhaga była ofiarą angielskich bombardowań, nastąpiła epoka rozkwitu, przede wszystkim kulturalnego i intelektualnego. Mieszkali tutaj i tworzyli m. in. bajkopisarz Jak Christian Andersen, filozof Søren Kierkegaard, wielki rzeźbiarz Thorvaldsen, malarze i inni twórcy. Miasto szybko się rozwijało i modernizowało. Zachowało rolę ważnego portu na skrzyżowaniu szlaków do Skandynawii, na Bałtyk i w kierunku Morza Północnego. Dziś jest tu również jeden z najważniejszych europejskich portów lotniczych.

Główne zabytki Kopenhagi to stare kościoły, m. in. Katedra Najświętszej Marii Panny (Vor Frue Kirke), kościół św. Ducha (Helligånds Kirke), kościół Grundtviga (Grundtvigs Kirke), kościół Holmen (Holmenskirke), kościół zamkowy w Christiansborgu (Christiansborg Slotskirke), Okrągła Wieża (Rundetårn) przy kościele św. Trójcy, pałace i zamki, m. in. królewski Amalienborg Bernstorff (Bernstorff Slot), Charlottenborg, zamek Christiansborg (obecnie budynek duńskiego parlamentu), zamek Frederiksberg i Rosenborg.

'Amalienborg' photo (c) 2008, Henrik Johansen - license: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Stolica Danii słynie także z niezwykle interesujących muzeów, a wśród nich najbardziej znane to: Gliptoteka, Muzeum Marynarki Wojennej (Orlogsmuseet), Muzeum Thorvaldsena, Muzeum Narodowe (Nationalmuseet), Duńskie Muzeum Filmu (Det Danske Filmmuseum) i Zbrojownia (Tøjhusmuseet).

Do turystycznego programu obowiązkowego zaliczają się również stary budynek giełdy (Børsen), kopenhaski Ratusz (Rådhus), Teatr Królewski (Det Kongelige Teater), zabudowania Uniwersytetu Kopenhaskiego (Københavns Universitet), kopenhaski pomnik Syrenki (Den Lille Havfrue), Fontanna Gefion (Gefionspringvandet) i planetarium Tycho Brahe.

Wśród parków i ogrodów króluje oczywiście Tivoli, choć zaprasza tu też inny park rozrywki Bakken. Ciekawy jest kopenhaski ogród botaniczny i ZOO.

'Tivoli Garden fireworks' photo (c) 2008, Stig Nygaard - license: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Ciekawym doświadczeniem będzie z pewnością  legendarna dzielnica Christiania, zwana przez jej mieszkańców Wolnym Miastem Christiania. Jest to kawałek miasta w dawnych koszarach wojskowych, który w latach 70-tych zasiedlili bezdomni, hipisi i osoby żyjące nieco poza głównym nurtem społeczeństwa. Christiania złote lata ma już za sobą, ale wciąż można tu odczuć ten specyficzny klimat swobody.

Innym miejscem obowiązkowym w programie zwiedzania Kopenhagi jest browar Carlsberg. Znajduje się on w południowo zachodniej części Kopenhagi. To atrakcja nie tylko dla smakoszy piwa.


Loty do Kopenhagi to nie jedyna atrakcja promocji linii SAS. Do Sztokholmu zapraszają już od 185 PLN, zaś do Nowego Jorku – od 2281 PLN. Zapraszamy!

Fot (C) Creative Commons/Flickr Julianito, irene, malouette, Giåm

LISTA KIERUNKÓW