Wszyscy czekamy na dzisiejszy wieczór! Szczęśliwcy, którym udało się, zostali wylosowani i mają szansę na to, by oglądać mecz ze stadionu Stade de France nie posiadają się z radości. Po pierwszym wygranym meczu w Nicei nasze oczekiwania i nadzieje wzrosły. Z naszych danych wynika, że aż 70 proc. osób wybierających się na Mistrzostwa leci do Paryża i z tego miasta będzie planowało dalszą podróż po Francji. Dlatego przygotowaliśmy krótki przewodnik dotyczący tego, jak poruszać się po kraju i po miastach w których rozgrywają się mecze.

W Paryżu odbywa się 12 piłkarskich spotkań – w tym mecz otwarcia oraz finał na wspaniałym Stade de France – największym francuskim stadionie piłkarskim. Jego wspaniała architektura przedstawia swoim kształtem okręt przycumowany do równiny Saint Denis. Liczący 80 tysięcy miejsc obiekt zbudowano w 31 miesięcy specjalnie na finał piłkarskich Mistrzostw Świata 1998. W czasie meczy stadion będzie można zobaczyć w pełni jego okazałości, natomiast normalnie można go odwiedzać tylko w obecności przewodnika i wówczas ogląda się te jego elementy, które normalnie nie są dostępne dla publiczności – lożę prezydencką, szatnię piłkarzy, tunel prowadzący na murawę boiska czy murawę boiska.

stade de france2

Stadion wspaniały, ale jak do niego dojechać? Możliwości jest kilka:

  1. Metro: Porte de Saint-Cloud: linia 9 (5 minut pieszo do stadionu) Porte d’Auteuil: linia 10
  2. Autobus:
    Porte de Saint-Cloud: 22, 62 i 72
    Porte d’Auteuil: 32 i 52
  3. Taksówka: z centrum miasta podróż trwa około 25 minut i kosztuje ok. 14 € w ciągu dnia i 18 € w taryfie nocnej.

Natomiast jeśli ktoś byłby w Paryżu, nie ma biletów na mecze, ale chciałby pokibicować wraz z innymi fanami piłki to powinien wybrać się na Pola Marsowe, tamtejsza strefa kibica ma pomieścić ponad 90 000 tysięcy fanów. Położona jest między wieżą Eiffla i École Militaire. Najbliższe stacje metra to: La Motte-Picquet–Grenelle, École Militaire, i Champ de Mars-Tour Eiffel – stacja podmiejskiego RER.

Wyniku dzisiejszego meczu jesteśmy ciekawi wszyscy… Ale nie mniej interesujące będzie spotkanie w Marsylii w najbliższy wtorek z reprezentacją z Ukrainy. Jest to jedna z sześciu rozgrywek, które odbędą się na marsylskim Stade Vélodrome – drugim po Stade de France największym stadionie w kraju, który do użytku został oddany w 1938 roku na potrzeby rozgrywających się wówczas Mistrzostw Świata. Stadion w Marsylii gościł też Mistrzostwa Europy w 1984 roku i był świadkiem wygranej w półfinałach Francji z Portugalią (3:2).

velome

Osoby, które 21 czerwca będą chciały dostać się na stadion (3 Boulevard Michelet, 13008 Marsylia) maja kilka możliwości:

  1. Metro: Rond-Point du Prado lub Sainte Marguerite Dromel, na linii metra 2. Rond-Point du Prado jest odrobinę bliżej stadionu.
  2. Autobus:Rond-Point du Prado linie 21, 22, 22S, 23, 44, 45, 521; Michelet Huveaune linie 21, 22, 22S, 521; Teisseire Palais des Sports linia 73.
  3. Taksówka: podróż z centrum miasta powinna zająć kwadrans i kosztować około 16 € w ciągu dnia i 20 € nocą.

Jeżeli komuś nie udało się zdobyć biletu na mecz, a będzie w Marsylii i chciałby poczuć sportową atmosferę powinien wybrać się do położonej nad brzegiem morza strefy kibica – przy Plages du Prado – która pomieści 80 tysięcy fanów piłki. Można do niej dojechać autobusami 19 i 83.

Natomiast, jeżeli interesują Was inne, ważne podczas tych Mistrzostwa stadiony, to informacje o nich możecie znaleźć pod linkiem.

Wskazówki turystyczne zarówno dotyczące Paryża, jak i okolic Marsylii i Lazurowego Wybrzeża znajdziecie na naszym blogu.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: l30_, Citizen59, T10.