Restaurantphoto © 2007 Martin Abegglen | more info

.

Nawet jeśli jeśli nasze wczasy to all inclusive z pełnym wiktem w hotelu czy w ośrodku wakacyjnym, to prawie zawsze przychodzi taki moment, gdy pragniemy spróbować tego, co tu ci miejscowi jedzą, no i oczywiście przekonać się, jak jedzą. Wybór odpowiedniego miejsca na taki lokalny posiłek to zadanie nie tak łatwe, zważywszy, że im dalej na południe, tym bardziej nie tyle na smaki i aromaty, ile na zachowanie zdrowia, trzeba zwracać uwagę.


Irit in local restaurant in Muscatphoto © 2006 David Lisbona | more info

Jak więc wybrać restaurację w miejscu wakacyjnego pobytu?

  • Porozmawiaj, posłuchaj porad oraz rekomendacji innych podróżnych i wczasowiczów. Poczytaj w przewodniku, jeśli masz przy sobie i można w nim znaleźć tego rodzaju informacje. Nie powinno to rzecz jasna być kryterium ostateczne i niepodważalne, bo gusty i preferencje są różne. To co smakowało znajomym nie musi smakować tobie.
  • Zapach jest częścią przyjemności jedzenia. Zanim więc usiądziesz i zamówisz, nie zawahaj się użyć swoich nozdrzy na miejscu. Nawet, jeśli to co dostaniesz do jedzenia będzie smaczne, to aromaty krążące dookoła mogą sprawić, że będziesz ten posiłek źle wspominać. To działa zresztą i w drugą stronę. Wspaniałe zapachy mogą zostawić w pamięci dobre wspomnienie, mimo takiego sobie jedzenia.
  • Czystość. To kolejna oczywistość. Nie będziemy się nad tym rozwodzić. Po prostu – jeśli widzisz, że w lokalu jest brudno, to wyjdź z niego od razu. Oszczędzisz sobie niemiłych doświadczeń a może i czegoś gorszego.

Candy Restaurantphoto © 2007 asobi tsuchiya | more info

.

  • Zawartość menu i ceny. To są oczywiste kryteria wyboru. Warto tylko pamiętać, że ceny, zwłaszcza w rejonach turystycznych zależą zwykle w dużym stopniu nie od jakości posiłków, lecz od położenia lokalu. Nie oznacza to, że należy szukać w ciasnych ciemnych zaułkach bo tam taniej i nierzadko smaczniej. Po prostu na atrakcję pod nazwą posiłek w restauracji składa sie wiele elementów, nie tylko samo jedzenie. Odpowiedz sobie więc, czy istotne jest dla ciebie, aby mieć piękne widoki podczas pobytu, czy po prostu chodzi o degustację potraw.

Restaurant Amforaphoto © 2010 Oleg Sidorenko | more info

.

  • Wiele restauracji w Europie i na świecie wystawia jadłospis przed wejściem. Może nie każdy zorientował się, że wbrew pozorom bardziej obiecująco jest, gdy to menu przed lokalem nie zawiera zbyt wielu pozycji, a zwłaszcza gdy nie są to dania zbyt różnorodne. Gdy bowiem widzimy długą listę dań od kuchni chińskiej, przez meksykańską, kebaby itd. to możemy spokojnie założyć, że stoimy przed takim, nieco bardziej elegancko urządzonym fast-foodem. Gdy chcemy spróbować dobrego miejscowego jedzenia, to zwróćmy na to uwagę.

photo © 2008 midorisyu | more info

.

  • Rozejrzyj się. Czy widzisz, że lokal jest popularny, że sporo w nim ludzi. To jeszcze nie decyduje oczywiście o jakości jedzenia. Spójrz dyskretnie, czy oni coś jedzą, czy tylko sączą napoje.

Beach restaurant, Tunisiaphoto © 2009 Simon Blackley | more info

.

  • Jeżeli zdecydujemy się na głębsze eksploracje, poza tereny ściśle turystyczne, to musimy się liczyć, że choć mamy szansę na niezwykłe doświadczenia kulinarne, że możemy natrafić na rzeczy nieco trudniejsze do zaakceptowania, np. małe restauracyjki, które w ogóle nie mają spisanego menu. Musimy wówczas drogą dialogu ustalić co dokładnie jest tam do zjedzenia i do wypicia a potem, na co z tej oferty się decydujemy.
  • Wygląd i wystrój restauracji z całą pewnością nie świadczy o jakości posiłków. Najlepszą paellę w Valencii podawali kiedyś w lokalu urządzonym jak stołówka pracownicza. Jednak wystrój i wygląd to jedne z wielu elementów przyjemności pobytu na kolacji czy obiedzie. Jeśli więc dane miejsce ci się podoba i dobrze się tu czujesz, to zostań.
  • Jeśli dania były wspaniałe, pobyt ci się podobał, to zapisz nazwę i adres tego miejsca. Zarekomenduj innym, także, gdy istnieje taka możliwość, w społecznościach geo-lokalizacyjnych, takich jak Foursquare, Facebook Places itp. za pomocą smartfona. Pomóż innym wybrać.

Eröffnung Restaurant Rheinspitz (Altenrhein, 07. Mai 2009)photo © 2009 Poiseon Bild & Text | more info

.

Jeżeli macie własne spostrzeżenia i rady, którymi chcecie się podzielić, to oczywiście zapraszamy 🙂

LISTA KIERUNKÓW