Irlandia jest taka zielona, jak włosy syreny o świcie…” – tyle w Polsce piosenek o powstało o tym kraju. W ostatnich latach rodacy poznawali głównie uroki tamtejszych niewielkich zakładów, zmywaków, budów. Od strony turystycznej tez ma wiele do zaoferowania. Dziś o jej mniej u nas znanej, zachodniej, części. Jeśli lubisz zielone łąki, dzikie krajobrazy, wrzosowiska, celtycki taniec i legendy, rozgadane puby, koniecznie wybierz się właśnie tam.

Region hrabstw Galway, Clare i Mayo wyróżnia wszystko: naturalny, niemal dziewiczy krajobraz, deszczowa pogoda i mieszkańcy, z których wielu wciąż używa wymierajacego języka gaelickiego. Mimo to właśnie zachodni region wyspy należy do najliczniej odwiedzanych przez turystów. Magia celtyckich legend i prastarej kultury działa!

Wyprawę warto rozpocząć od Galway – miasta festiwalu ostryg, starych kupieckich domów i pubów z tradycyjna muzyką irlandzką.

W dzielnicy Claddagh kamienne wille zastąpiły kryte strzechą chaty, ale trzeba tu zajrzeć, aby popatrzeć na zatokę Galway i kupić metalowe obrączki Claddagh. Kiedyś wkładali je nowożeńcy, obecnie są przykładem celtyckiego mistrzostwa.

Galway jest także świetną bazą do dalszych wycieczek. Na przykład, do majestatycznych wapiennych klifów Moher. Skały w najwyższym punkcie mierzą 214 metrów. Urwiska można podziwiać z zielonego tarasu widokowego. Niestety, przy kiepskiej pogodzie skały spowijają mgły i niewiele widać.

Na wysokości Galway, w odległości 25 km od brzegu, z Atlantyku wyłaniają się wyspy. Najciekawsza i zarazem największa nich Inishmore oferuje turystom widok na klify smagane wiatrami i morskimi falami. Zachowało się tu także starych ruin, fortów i kościołów, świętych studni i suszarni glonów.

Kto szuka miejsc tajemnicą celtyckich legend powinien zajrzeć do Kylemore Abbey. Położony wśród jezior i lasów zamek o bajecznej wprost architekturze należy do opactwa benedyktyńskiego i jest siedzibą żeńskiej szkoły.

Sławna dzika Connemara zasłużenie cieszy się opinią najważniejszej atrakcji regionu. Pomiędzy dwoma pasami gór rozciągają się malownicze wrzosowiska, bagna i niewielkie jeziora. Teren o powierzchni 3 tys. ha należy do parku narodowego, dlatego trzeba go zwiedzać pieszo. Z tego niezwykłego miejsca niedaleko już do Westport. Miasteczko słynie z pubów i klimatycznych kafejek i świętej dla Irlandyczków – Croagh Patrick – góry św.  Patryka.

Tanie bilety lotnicze do Dublina – stolicy Irlandii dostępne są w niemal nieograniczonych ilościach na stronie eSKY.pl.  Możliwa jest u nas także rezerwacja hoteli w Irlandii po niewygórowanych cenach. Zapraszamy!

Fot. (C) Creative Commons/Flickr, catsper, Shiny Things, stahrdust3, achichi, Joye~