O Nowym Jorku każdy ma jakieś wyobrażenie, niezależnie od tego czy miał okazje tam być czy nie. Chyba żadne inne miasto świata, nie jest bohaterem tylu filmów, piosenek, opowieści. Co sprawia, że chcemy o nim mówić? Jest wielokulturowe, kolorowe, artystyczne, pełne wspaniałych budowli, działa na wyobraźnię, kojarzy się z marzeniami… Czy to nie są powody do poznania go? Dodatkową motywacją może być trwająca właśnie promocja linii: Lufthansa, Austrian, Swiss i Brussel Airlines, w ramach której bilety do Nowego Jorku można kupić już za 2229 PLN. A gdy będziecie już na miejscu musicie zobaczyć co najmniej te dziesięć rzeczy:


Żółte taksówki, kochamy te znane z filmów pojazdy, których w mieście jest miliony! Każda oficjalna miejska taksówka ma zamocowany na masce medalion, a w aucie płytę oddzielającą kierowcę od pasażerów. Przejażdżka po zatłoczonych ulicach powinna być stałym elementem pobytu w mieście – tak jak w przypadku londyńskich, czerwonych, piętrowych autobusów!

Chinatown, to największa koncentracja kultury chińskiej na półkuli zachodniej. W tutejszych knajpkach można zjeść doskonałe, oryginalne przysmaki azjatyckiej kuchni. Pysznie!

Statua Wolności, symbol wolności Stanów Zjednoczonych rozpoznawalny przez każdego! Ta niesamowita budowla jest podarunkiem od narodu francuskiego, mającym upamiętnić przymierze obu państw w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Oni mają swoją Statuę a my Pałac Kultury i Nauki 🙂

Time Square, każde miasto powinno mieć swój plac, ma go i Nowy Jork! To centrum mody i ikona miasta. Miejsce stało się tłem do najbardziej rozpoznawalnych scen w historii kina – to tu Spider Man uratował życie Mary Jane a King Kong w przypływie złości demolował otaczające square budynki! Na tym placu nowojorczycy witają nowy rok.

Broadway, tu mieszczą się najbardziej znane na świecie teatry! Tu traktuje się tę sztukę najbardziej profesjonalnie. Każdy aktor i aktorka marzy o tym, by choć raz w życiu móc zagrać na broadway`u. Mamma Mia!, Billy Elliot, Chicago, American Idiot… Czy ktoś ma ochotę obejrzeć, którąś z tych sztuk?

Central Park największy na świecie park w samym centrum miasta! Malownicze pagórki, jeziora, łąki, stawy, strumienie… Nowojorczycy uwielbiają to miejsce. Mieszczą się tu place zabaw, sztuczne lodowiska, korty tenisowe, tutejsze ścieżki chętnie wykorzystywane są do jazdy na rolkach czy na rowerze. Najchętniej odwiedzanym miejscem w parku jest Truskawkowe Pole – łąka upamiętniająca tragicznie zmarłego Johna Lennona, który mieszkał w pobliżu.

Metropolitan Muzeum of Art, to najstarsze i największe muzeum w Ameryce. Posiada bogatą kolekcję malarstwa, rzeźby, fotografii i dzieł sztuki zdobniczej ze wszystkich epok z całego świata. Są tu obrazy takich mistrzów pędzla jak: Rembrandt, Vermeer, Rafael, Botticelli, Manet, Renoir, Gauguin. Muzeum gości najlepsze światowe wystawy. Fanatycy sztuki – i nie tylko – mogą tu spędzić kilka dni i nieustannie odkrywać rzeczy nowe. Osoby niezainteresowane sztuką mają alternatywę w postaci Muzeum Historii Naturalnej 🙂

Piąta Aleja, główna ulica Manhattanu i najważniejsza handlowa ulica świata! Symbol zamożności – tu można kupić rzeczy pochodzące od najbardziej rozpoznawalnych designerów świata. Tą ulicą przechodzą wszystkie parady – polska Parada Pułaskiego, czy irlandzka z okazji Dnia św. Patryka, a także ta z okazji Dnia Dziękczynienia.

Empire State Building, jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście. Zaliczany jest do 7 cudów współczesnego świata. Tu przychodzi się oglądać panoramę, tu spotykają się zakochani z romantycznych filmów. Swoją nazwę zawdzięcza przydomkowi stanu Nowy Jork, który brzmi: Empire State.

Jarmarki uliczne, które każdego lata odbywają się na nowojorskich ulicach. Organizują je różne grupy etniczne, społeczne, rzemieślnicze więc bogactwo i niezwykłość przedmiotów, które można na takim targu znaleźć jest niezwykła. Można tu znaleźć rzeczy unikatowe! Na jarmarkach można też skosztować jedzenia ze wszystkich kuchni świata. Często buszowanie w straganach umila muzyka jednego z lokalnych zespołów.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: geoftheref, S J Pinkney, Martin Solli, Trilok Rangan, fuzzcat, Video4net, ZeroOne, istolethetv, digitizedchaos, 2Eklectik, LCSTRAVELBUGGIN.

LISTA KIERUNKÓW