W Holandii trwa właśnie niezwykłe, sławne na cały świat widowisko – festiwal kwiatów cebulkowych w parku Keukenhof, położonym pomiędzy Amsterdamem i Hagą . Niezwykły ogród botaniczny otwierany jest dla publiczności z nastaniem wiosny w marcu i otwarty dla zwiedzających dwa miesiące.

Turyści z całego świata ciągną tu głównie dla ferii tulipanów, kwiatów-symboli Holandii. Na 30 hektarach powierzchni, wzdłuż 15 kilometrów ścieżek ogrodowych zwiedzający mijają miliony sadzonek, mogą błądzić w labiryntach utworzonych z różnokolorowych roślin. Mogą przemierzać teren także na rowerze.

Wraz z festiwalem kwiatowym i atrakcjami botanicznymi organizuje się wystawy tematyczne, tym razem jest to ekspozycja pod hasłem  ‘From Russia with Love’ łączaca tematyczne atrakcje w samym Keukenhof z wizytą w amsterdamskim oddziale petersburskiego Ermitażu i podziwianiem dzieł sztuki.

Jedną z atrakcji Keukenhof jest fontanna .

Wizytę w ogrodach można połączyć z przejażdżką po kanałach. Oferowany jest także czterogodzinny pakiet dla tych, którzy akurat mają kilkugodzinną przerwę w podróży i zamiast siedzieć bezczynnie na lotnisku Schiphol, pospacerowaliby sobie wśród kwiatów.

Dla małych dzieci zorganizowano na terenie ogrodu Mini-ZOO z kurami, kaczkami, kozami, owcami i pawiami, stworzeniami dla miejskich wychowanków równie egzotycznymi, jak lwy czy słonie.

Park kwiatowy otwarty jest w godzinach 8:00-19:30. Do Keukenhof, bezpośrednio z lotniska Schiphol, również z centrum Amsterdamu i Hagi jeżdżą autobusy Connexxion.

A oto garść linków do internetowych galerii zdjęć z Keukenhof:

Fot (C) Creative Commons, Flickr, bslmmrs, debs-eye, RightsIndex, Bogdan Migulski

LISTA KIERUNKÓW