Wrzesień to m. in. czas wędrówek po górach. My zapraszamy na szlaki szwajcarskie w ramach promocji eSKY.pl – „Odkryj Szwajcarię”. Na pewno jednak każdy miłośnik pieszych wędrówek chciałby wiedzieć, gdzie mógłby się wykazać najbardziej, gdzie są trasy dla najbardziej zaawansowanych. Dla jasności – staraliśmy się w naszym zestawieniu nie przekraczać granicy wyczynowej wspinaczki, alpinizmu z wyspecjalizowanym sprzętem itp. Trasy poniższe mają charakter turystyczny, jednak są niezwykle wymagające i odradzamy je entuzjastom wędrówek bez odpowiedniego przygotowania.

1. Zacznijmy więc od Szwajcarii i Leukerbad via ferrata. Dzieli się na dwie części, obie niebezpieczne, pełne stromizn i wystawionych na przepaście drabinek.

Leukerbad via ferrata

2. Całkiem niedaleko, bo również w Alpach, tym razem francuskich, w regionie St Pierre d’Entremont, znajduje się ścieżka o nazwie Roche Veyrand. Sam widok tej kładeczki mrozi krew w żyłach.

Roche Veyrand

3. Pozostańmy jeszcze w rejonie alpejskim, a dokładniej we włoskich Dolomitach, gdzie wytyczono Michielli Strobel. Przytroczone do pionowych ścian liny bardzo się przydają.

Michielli Strobel

4. El Camino del Rey – „królewska droga” w hiszpańskim wąwozie El Chorro, nazywana jest tak, gdyż pokonał ją kiedyś król Alfons XII. To chyba najsławniejsza z górskich tras ekstremalnych na świecie. Na początku wpisu demonstrujemy relację wideo z jej przejścia. Ciekawe, że została zbudowana nie dla turystów, lecz dla robotników budujących zaporę. Wyczynowość tego szlaku wynika w dużym stopniu z tego, że jest on bardzo zdewastowany.

El Camino del Rey

5. Hua-Shan w górach chińskiej prowincji Shaanxi jest podobno najbardziej niebezpiecznym turystycznym szlakiem górskim na świecie. Wciąż jednak turystycznym.

Hua Shan

Fot. (C) Creative Commons/Flickr, Sean Vos, clobs, pracucci, lukasz dzierzanowski, kenner116