Trudno uwierzyć w to co widzimy na powyższym zdjęciu? Jednak to nie fotomontaż tylko skałki w Brimham, niedaleko Nidderdale w brytyjskim Yorkshire. Znaleźć tam można wiele zadziwiających naturalnych skalnych konstrukcji a ta jest najbardziej niezwykła. Przy okazji to dowód, że, aby obejrzeć cuda, nie trzeba jechać na koniec świata, bo i w Europie są rzeczy o których nam się nie śniło.

Skały Brimham ponakładał na siebie figlarnie cofający się kilkanaście tysięcy lat temu na północ lodowiec a teraz jego dzieło podziwiają turyści.

Wyspa Flowerpot, czyli kanadyjscy Romeo i Julia zaklęci w skale

Wokół dziwnych formacji skalnych snują się zazwyczaj legendy. Słupy stojące na wybrzeżu tej, położonej na kanadyjsko-amerykańskim pogranicznym pojezierzu, wyspy mają być wedle miejscowych podań kochankami z dwoch wrogich sobie plemion zaklętymi w kamieniu.

Tsingy de Bemaraha – kamienny las na Madagaskarze

Te formacje z piaskowca są bardziej znane na świecie. Słowo „tsingy” oznacza miejsce, po którym nie da się chodzić gołą stopą. Może dzięki temu, że nikt tam nie chodził, zachował się wśród tych skał niepowtarzalny ekosystem. Obecnie chroniony.

Man-Pupu-Nior – góra olbrzymów

Miejsce to, położone w Republice Komi na Uralu, wśród turystów nie jest bardzo znane ani popularne z uwagi na niedostępność. Jednak stojące tu skalne ostańce, według legendy, siedmiu zaklętych złych olbrzymów, należą do największych tego typu formacji na świecie i, jeśli pojawiłaby się okazja, warto je zobaczyć.

Ścieżka Olbrzymów – Irlandia Północna

Wygląda jak jak wielki magazyn staromodnych, sześciokątnych płyt chodnikowych. Jednak naukowcy stanowczo twierdzą, że to twory naturalne – kawałki regularnie spękane bazaltu to pozostałość po krystalizującej się w specyficznych warunkach lawie wulkanicznej. Oczywiście z tymi skałami też wiąże się „olbrzymska” legenda.

Drangarnir – konstrukcje morza i wiatru

Położone pomiędzy wyspami Vagar i TindhÃlmur w archipelagu Wysp Owczych niedostępne formacje skalne wyglądają jak oderwane od czegoś większego. W rzeczywistości są dziełem dawnej erupcji wulkanicznej oraz erozji wskutek działania wiatru i morza.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr PearlyV, Rebolo, DaemonTodd, floato, Erik Christensen