Polskie Linie Lotnicze LOT wzbogaciły swój rozkład o loty do Pekinu. I z tej okazji zaczęliśmy szukać powodów, dla których warto jechać do tego miasta… Poza tym, że jest to rowerowy raj i po mieście jeździ dziewięć milionów tych dwukołowców, znaleźliśmy też bardzo dużo innych argumentów. Podzielimy się z Wami siedmioma, licząc na to, że sami wskażecie nam kolejne 🙂

Zakazane Miasto

Jeżeli ktoś ma ochotę sprawdzić czym charakteryzuje się klasyczna architektura chińska, to miejsce idealne. Cesarze jako Synowie Niebios mieli obowiązek zachowania harmonii świata, a także pośredniczenia pomiędzy niebem a ludzkością. Zatem pałac pobudowano zgodnie z powyższą zasadą. By chronić ten powstały przed wiekami kompleks wpisano go na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Plac Tian’anmen
…zwany też Placem Niebiańskiego Spokoju, jest największym i najbardziej znanym placem miejskim na świecie. Usytuowany w samym sercu Pekinu, był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Obecnie w jego centralnym punkcie znajduje się maszt, na który codziennie o wschodzie słońca wciągana jest flaga Chińskiej Republiki Ludowej.

Świątynia Nieba
Tu modlono się do Nieba o obfite plony rolne… oczywiście towarzyszyła temu specjalna ceremonia. Cesarz najpierw pościł trzy dni, a potem wraz z dworem przybywał do świątyni w najkrótszy dzień w roku. Oddawał się medytacji i zasięgał boskich rad w sprawach państwa. Kolejnego dnia składał ofiary ze zwierząt, które miały zapewnić plony na ziemiach państwa. Mieszkańcy nawet z daleka nie mogli przyglądać się modłom władcy!

Pałac Letni
Same nazwy określające to miejsce i jego okolice zachęcają, by je odwiedzić. Kompleks ten znany jest pod nazwą Ogród Pielęgnowania Harmonii Yineyuan mieści się na Wzgórzu Długowieczności… Na ogromnym terenie parkowym powstało przez wieki ponad sto różnych, urokliwych budowli… Pierwotny pałac zniszczono pod koniec drugiej wojny o opium.

Pachnące Wzgórza
Choć Wzgórza są oddalone od centrum miasta o kilkanaście kilometrów warto pokonać tę odległość, by zobaczyć najpiękniejszą panoramę Pekinu! Nazwa tego miejsca oznacza dosłownie  Wzgórze Palenia Kadzideł i pochodzi od znajdujących się na szczycie dwóch wielkich głazów, przypominających swoim kształtem kadzidła modlitewne.

Pekiński Park Świata
Władze Chin szukały chyba sposobu na to, by pokazać mieszkańcom świat zewnętrzny, niekoniecznie wypuszczając ich poza granice państwa. Tak powstał park rozrywki, w którym posągi z Wysp Wielkanocnych stoją tuż obok Opery z Sydney. Kicz? Być może, ale za to przyświecała mu bardzo praktyczna idea…

Ptasie Gniazdo
Niesamowita budowla! Powstała na olimpiadę, która odbyła się w tym mieście w 2008. Na jego trybunach zasiadło wówczas 91 tysięcy widzów podziwiających dyscypliny lekkoatletyczne, a także rozpoczęcie i zakończenie Igrzysk. W jego historii jest pewien istotny, polski akcent: pierwszym hymnem narodowym odegranym na tym stadionie przy okazji wręczania złotego medalu podczas igrzysk olimpijskich był Mazurek Dąbrowskiego – złoty medal w pchnięciu kulą zdobył Tomasz Majewski.


Fot. (C) Creative Commons/Flickr, .liL aLien., fritzmb, d’n’c, stuckincustoms, andyenero, POPOEVER, omefrans, dperstin.

LISTA KIERUNKÓW