Podróż dookoła świata znajduje się w „stałym zestawie marzeń” nieomal każdego człowieka. Z dziesiątków powodów jest odkładana i odkładana, aż w końcu dochodzimy do refleksji: „to już chyba nie dla mnie”. Proponujemy więc coś w rodzaju motywatora – listę powodów, dla których należy ruszyć w drogę jak najszybciej.

1. Nie robisz się coraz młodszy/a. Jest, niestety, wręcz przeciwnie. Czas ucieka. Nie chodzi tylko o to, że w starszym wieku trudniej zdecydować się na ambitne wyprawy. Także o to, że nie istnieje pojęcie wieku w sam raz na podróż dookoła świata. Zatem im wcześniej, tym lepiej.

2. Argument braku pieniędzy na ogół jest i będzie aktualny zawsze. Zatem podobnie, jak z argumentem dotyczącym wieku nigdy nie ma tego najlepszego momentu na taką decyzję. Pamiętajmy, że prawdziwi globtrotterzy nie wydają zbyt wiele na swoje podróże a koszty utrzymania w wielu miejscach świata są znacznie niższe niż w Europie.

3. Podróże kształcą. Wieloaspektowo. To banał, ale nie sposób pominąć tego argumentu.

4. Możesz zobaczyć wiele rzeczy, których w twoim otoczeniu nikt nigdy nie widział. Też brzmi banalnie, ale gdy pomyślisz np. o tym, że w twojej rodzinie, lub wśród twoich znajomych, nigdy tak daleko i z rozmachem nie podróżowano i jesteś w pewnym sensie pionierem a to też powód do niemałej satysfakcji.

5. Podróż pomaga w rozwiązaniu problemów życiowych. Nie chodzi o to, że wyprawa sama w sobie jest rozwiązaniem kłopotów. Zazwyczaj oddalenie pozwala spojrzeć na nie z innej perspektywy, spokojniej, odmiennie. Nie jest wykluczone, że właśnie w podróży znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania i dylematy. Na pewno od nich odpoczniesz.

6. Możesz wreszcie robić to, czego chcesz i co naprawdę lubisz. Przecież w tę podróż nikt nie każe ci się udać. To jest spełnienie marzenia, twojego marzenia.

7. Zdjęcia, filmy, inne pamiątki z podróży są ważne, ale nikt nie odbierze ci tej podróży z twojej pamięci. Zostanie ona w tobie już do końca twoich dni.

8. Wyjeżdżając na dłużej, niczego nie tracisz. Okazje do robienia kariery, biznesu, spotykania ludzi, mają to do siebie, że nadarzają się właściwie zawsze. Pomyśl o tych wszystkich szansach straconych, mimo, że nigdzie nie wyjechałeś/łaś.

9. Podróż cię zmieni. Zmieni cię na zawsze i na dobre – w pełnym znaczeniu tego słowa 🙂

10. Jeśli nie wyruszysz w podróż życia, to będziesz żałować. Nie chodzi o to, że coś ci się stanie. Raczej o to, że będzie ci żal, będzie ci brak tego miejsca w pamięci, o którym mowa w punkcie 6.

Fot. (C) Creative Commons, Flickr – boliston, costa-rica-beauty, VinothChandar

LISTA KIERUNKÓW