Tourists with maps #2photo © 2008 Ed Yourdon | more info

.

W tym roku majówka znów jest wielka. Kalendarzowy rozkład świąt wielkanocnych, pierwszego oraz trzeciego maja, sprawia, że wypoczynek bez wielkich strat na urlopie można przeciągnąć do dwóch tygodni. Jeśli ma się w perspektywie tyle czasu wolnego, to warto lepiej zaplanować coś więcej niż wypad za miasto.

Tourists taking photos in Union Lane, Melbourne - Street Art Permit STA015photo © 2008 Alpha | more info

W tym roku zapraszamy do Majówki w stylu miejskim. Nie oznacza to oczywiście jedynie zwiedzania zabytków, odwiedzania lokali i shoppingu, bo  współczesne europejskie mają do zaoferowania atrakcje zarówno dla miłośników sportów, jak i przebywania na łonie natury (są znacznie czystsze i oferują znacznie więcej zieleni niż kiedyś).

Proponujemy kilka wskazówek, które pomogą zorganizować nieco majówkowy wypad, tak aby skorzystać z niego maksymalnie, jak tylko się da:

  • Spędź trochę czasu w przewodnikach, w Internecie. Poczytaj o mieście, do którego się udajesz. Od lektury informacji praktycznych, na temat transportu, dojazdów, cen autobusów, pociągów, taksówek, po książki historyczne a nawet etnograficzne – nie będzie to z pewnością czas stracony.
  • Spróbuj sporządzić harmonogram, choćby tylko ramowy, pobytu i zwiedzania. Informacje o czasach przejazdów, odległościach czy wielkości odwiedzanych miejsc pomogą ci spojrzeć realnie na własne turystyczne możliwości. pomoże to też uniknąć frustracji, że nie wszystko „zaliczyłeś/zaliczyłaś”.

Touristphoto © 2009 Ian T. McFarland | more info

.

  • Pakuj się lekko. To banał, ale nie zaszkodzi przypomnieć. O sztuce pakowania pisaliśmy kilka dni temu. Aha i warto nie zapomnieć o mniejszej torbie lub plecaku na nasze wypady.
  • Teraz rada sprzeczna z tym co pisaliśmy dwa punkty wcześniej ale i takie rzeczy warto wziąć pod uwagę. Nie trzymajmy się kurczowo harmonogramu, jeśli to nie ma sensu. Gdy np. poczujemy w jakimś miejscu przemożną chęć aby pobyć znacznie dłużej niż wcześniej planowaliśmy, gdy coś nam się wyjątkowo spodobało, to zróbmy to. W końcu te wolne dni są dla naszej przyjemności a nie dla wypełnienia jakiegoś planu.
  • Jeśli podróżujemy w większych grupach, to ustalajmy dokładnie miejsca i godziny zbiórek. Zwykle bywa tak, że każdy ma jakieś swoje plany ale są miejsca i atrakcje, których udajecie się razem. Dobrze jest też z góry ustalić reguły dotyczące ewentualnego spóźniania się na spotkania.

Segway Touristsphoto © 2007 Alan | more info

  • Pomóżmy innym (a w efekcie i sobie) i nie żałujmy czasu na wystawianie opinii, np. hotelom, liniom lotniczym. Opisujmy i oceniajmy turystyczne oferty i atrakcje. Na opinie i oceny użytkowników czekamy oczywiście także na eSKY.pl
LISTA KIERUNKÓW