People Taking Peoplephoto © 2009 Dennis Jarvis | more info

.

Namawiamy na wykonywanie i publikacje zdjęć widoków z okna hotelowego w konkursie „Pokój z widokiem” a nie wspominaliśmy do tej pory o rzeczy niezbędnej, aby w ogóle wziąć udział w rywalizacji – sprzęcie fotograficznym. Zobaczmy w krótkim przeglądzie, co nowego i ciekawego rynek proponuje na sezon 2011.

W styczniu odbyły się w USA wielkie targi CES, gdzie obejrzeć można wszystko to, co rządzić będzie w świecie elektroniki i gadżetów przez cały rok. Media żyły głównie modnym tematem tabletów i smartfonów. Nie można jednak zapominać, że w innych dziedzinach również się sporo dzieje.

Serwis Proline.pl zebrał pokazane na CES nowe kompakty fotograficzne kilku przodujących na globalnym rynku producentów.

Wśród nich postanowiliśmy wyróżnić zgrabny aparat Canon PowerShot A2200 IS z matrycą o rozdzielczości 14,1 megapikseli, z szerokokątnym obiektywem o czterokrotnym przybliżeniu (odpowiednik 28-112 mm dla filmu 35 mm; F2,8-5,9), procesorem obrazu DIGIC 4, akumulatorem o wydajności 280 zdjęć po jednym ładowaniu oraz funkcją nagrywania filmów w jakości HD (720p)

Canon PowerShot A2200 IS

Naszą uwagę zwrócił także Casio TRYX z matrycą o rozdzielczości 12,1 megapikseli, dużym, 3-calowym ekranem dotykowym LCD, gniazdo kart pamięci SD/SDHC/SDXC oraz złącza HDMI i USB. Aparat skonstruowany jest modułowo. Moduły to część Obrotowa (270 stopni) ekranu, optyka oraz ramka. Wszystkie elementy są połączono ruchomymi łożyskami. Ramka może służyć zarówno jako podstawa, jak i zaczep za który możemy zawiesić urządzenie w terenie lub w pomieszczeniu. Aparat nagrywa też filmy w rozdzielczości Full HD (1.080p). Wyposażony jest w tryb panoramy, opcję HDR-ART i wyzwalacz migawki sprzężony z czujnikiem ruchu.

Casio TRYX

Kolejne cacko, które chcemy pokazać i powiedzieć parę słów to Kodak Sport C123. Jak sama nazwa wskazuje, obudowa aparatu pozwala na nurkowanie do 3 metrów bez szkody dla urządzenia, jest odporna na kurz i pył i co istotne na wakacjach, a co obiecuje producent, nie szkodzi maszynce piasek plażowy. Można też na plaży skorzystać z przycisku EasyShare, który ułatwi nam przesłanie zdjęć na portale społecznościowe czy przez skrzynkę e-mail.

Kodak Sport C123

Z oferty firmy Fuji wybraliśmy coś z nieco wyższej półki, czyli model FinePix HS20 EXR. Poza matrycą  o rozdzielczości 16 megapikseli, aparat imponuje szerokokątnym obiektywem o trzydziestokrotnym przybliżeniu. Ma niezły tryb makro (ostrzenie z odległości 1cm). Pozwala na nagrywanie filmów w jakości Full HD (1.080p). Ponadto znajdziemy tu cyfrową stabilizację obrazu, zaawansowaną redukcję szumów, wykrycie mrugnięcia, funkcję uproszczonej edycji zdjęć (kadrowanie, zmiana wymiarów, obrót itp.) oraz opcję Photobook Assist.

FujiFilm FinePix HS20 EXR

Z oferty Olympusa wybraliśmy ciekawą kompaktową konstrukcję Tough TG-610 z matrycą rozdzielczości 14 Mpix i procesorem obrazu TruePic III+, funkcją nagrywania filmów w rozdzielczości HD, funkcję wykonywania zdjęć 3D i zestaw artystycznych filtrów. Zabezpieczona obudowa daje możliwość nurkowania na głębokość do 5 metrów. Aparat, jak zapewnia producent, wytrzyma upadek z wysokości do 1,5 metra oraz temperatury do -10°C.

Olympus Tough TG-610

Z listy kompaktów Panasonic zwrócił naszą uwagę Lumix DMC-FS35 z szerokokątnym obiektywem marki LEICA DC VARIO-ELMAR, o 8-krotnym przybliżeniu (odpowiednik 28-224 mm dla filmu 35 mm; f/3,3-5,9). Urządzenie wyposażono też w tryb iA (intelligent Auto), funkcja śledzenia autofokusu (AF Tracking), inteligentnej ekspozycji (Intelligent Exposure) oraz narzędzie LUMIX Image Uploader, które pozwala natychmiast udostępnić obrazy w serwisie Facebook (zdjęcia) lub YouTube (filmy) za pośrednictwem dowolnego komputera PC.

Panasonic Lumix DMC-FS35

Z nowej oferty Samsunga wybierzmy model SH100. Wyróżnia się on bezprzewodowym modułem łączności (WiFi). pozwalający połączyć aparat ze smartfonem. Przy pomocy odpowiedniej aplikacji, telefon zamieni się w elektroniczny wizjer, którym będziemy mogli również wyzwalać migawkę nowego Samsunga SH100.

Samsung SH100

I w końcu z oferty firmy Sony prezentujemy bliżej model CyberShot DSC-TX10. Urządzenie wyposażone jest w podświetlaną matrycę typu EXMOR R CMOS, o rozdzielczości 16,2 megapikseli, w stabilizowany optycznie, szerokokątny obiektyw marki Carl Zeiss, o 4-krotnym przybliżeniu (odpowiednik 25-100 mm dla filmu 35 mm; F3,5-4,6). Aparat jest wodoszczelny do 5 metrów, a także odporny na wstrząsy spowodowane upadkiem z wysokości do 1,5 metra. Wyposażony jest w funkcję nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD (1.080p) z przepustowością 60 klatek na sekundę i dźwiękiem stereo.

Sony CyberShot DSC-TX10Fotografie i parametry techniczne (C) Proline.pl