Budapeszt to mój tegoroczny pomysł na „Majówkę w miejskim stylu”. Walizka jeszcze nie spakowana, ale już myślę o tym, co czeka mnie na miejscu. Jeżeli ktoś w tej chwili zapytałby mnie o moje wyobrażenia dotyczące tego miasta, to powiedziałabym, że kojarzy mi się ono z Parlamentem i z gorącymi źródłami. Co jeszcze można zobaczyć jeśli pojedzie się tam tylko na kilka dni?

Miasto składa się z dwóch historycznych części Budy i Pesztu. Ta pierwsza położona jest strategicznie na wzgórzu – na nim stoi Pałac Królewski i znajduje się Stare Miasto, które w większości przeznaczone jest wyłącznie dla spacerowiczów. Zatem chodzimy powoli, rozglądamy się dookoła i odwiedzamy takie miejsca jak: Dom Win Węgierskich, w którym są wyroby z 22 regionów kraju a zwiedzający mogą skosztować ponad 50 różnych trunków; Kościół Macieja; ulica Pańska, która przeszła rekonstrukcję przywracającą jej średniowieczny charakter, tu w kamieniczce nr. 49 można zwiedzić interaktywne Muzeum Telefonu. Znudzonym tym co jest na powierzchni, polecamy zejście w podziemia na spacer po labiryncie biegnącym pod Wzgórzem Zamkowym – po 20.30 jest możliwość zwiedzania indywidualnego.

Z jednego wzgórza przechodzimy na drugie – Góra Gellerta to miejsce, z którego najlepiej widać miejska panoramę. Została ona nazwana na cześć biskupa, który usiłował nawrócić tutejszych mieszkańców na chrześcijaństwo. Ci jednak byli oporni, w 1046 zamknęli Gellerta w beczce i zrzucili go z urwiska, doprowadzając go do śmierci. U podnóża góry jest kilka kompleksów miejskich kąpielisk – Gellerta, Rudas (tu możliwość koedukacyjnego korzystania z łaźni jest tylko w weekend), Rác (to zostało ostatnio kompleksowo odrestaurowane). W okolicy jest też przyjemny park – Talbán z kilkoma zabytkowymi budowlami.

Przejdźmy w okolice Parlamentu, który w moim odczuciu jest symbolem tego miasta. On znajduje się na terenach dawnego Pesztu, a w jego sąsiedztwie zlokalizowane są inne, ważne dla Węgrów obiekty – bazylika św. Stefana, Opera Państwowa, Węgierska Akademia Nauk.

Gdyby ktoś był zainteresowany poznaniem historii tego kraju bardziej szczegółowo, w okolicy znajduje się również Muzeum Etnograficzne, tam wśród prawie 200 tysięcy eksponatów jest przepiękna kolekcja strojów ludowych, różnych grup etnicznych żyjących przez wieki na terenach Węgier. Te okolice są również doskonałym miejscem dla miłośników secesji, mistrzem tego stylu był Ödön Lechner, którego dzieła można podziwiać m.in. w dawnym budynku Pocztowej Kasy Oszczędnościowej czy patrząc na Instytut Geologii.

Wyjedźmy na trochę poza centrum miasta i zobaczmy, co jest na jego obrzeżach? W zależności od oczekiwań trzeba wybrać inną stronę świata. Na środku Dunaju jest Wyspa Św. Małgorzaty, na którą udają się ci, którzy szukają spokoju i relaksu; na północy miasta można znaleźć ruiny z 100 r.n.e.; na zachodzie jest wspaniały rezerwat przyrody zlokalizowany na Orlej Górze; a na południu Park Pomników czyli wspomnienie po komunizmie. Osobiście wybrałabym się w to ostatnie miejsce, zgromadzono tu wszelkie pamiątki po węgierskim komunizmie.

Na koniec kilka wskazówek praktycznych. Jeżeli ktoś nie ma ochoty na spacery, to może skorzystać z: metra (w mieście są trzy linie), autobusu (ponad 200 linii) czy tramwaju (ok. 30 linii). Najlepszym środkiem transportu są tramwaje, które kursują bardzo często i można się nimi dostać praktycznie wszędzie. Bilety są jednorazowe, a także jedno, trzy lub siedmiodniowe. Osoby, które planują korzystać z transportu publicznego powinny się zaopatrzyć w bilety na kilka przejazdów.

Dobrym środkiem komunikacji są również taksówki. Najlepiej korzystać z tych, które są zrzeszone w jednym z przedsiębiorstw taksówkarskich – jego nazwa i numer telefonu powinny być wyeksponowane na pojeździe. One po pierwsze są tańsze od pozostałych, po drugie jest mniejsza szansa, że taksówkarz będzie chciał nas oszukać.

Jeżeli chcemy gdzieś jechać dobrze znać nie tylko nazwę ulicy, ale także numer dzielnicy. Pewne nazwy ulic powtarzają się nawet w kilku dzielnicach!

Po przyjeździe do Budapesztu warto pierwsze kroki skierować do punktu informacji turystycznej. Tam można się dowiedzieć, co obecnie dzieje się w mieście, a że wydarzeń kulturalno-artystycznych jest tu zazwyczaj sporo, to jest szansa na uczestnictwo w czymś, co jest ciekawe i prawdopodobnie nie do zobaczenia nigdzie indziej.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr: Gary Edenfield, qyphon, splitbrain, Coros, francisco.j.gonzalez, Mike McHolm.

LISTA KIERUNKÓW