Pani Marta wymyśliła nam hasło bloga i wygrała konkurs, który przeprowadzaliśmy na naszej stronie na Facebooku. W nagrodę pojechała z nami do Barcelony. Zrobiła zdjęcia i napisała dla nas relację z wizyty w tym wspaniałym mieście…

Barcelona jest miastem o wspaniałym klimacie, w czasie naszego pobytu, pogoda była idealnie wakacyjna – powietrze o temperaturze 28 stopni, prawie bezchmurne niebo oraz lekki wietrzyk. Przy tak wspaniałej pogodzie zwiedzanie miasta było czystą przyjemnością.

A atrakcji w mieście nie brakuje. Po przyjeździe rzuca się w oczy piękno właściwie wszystkich budynków, tak starszych, jak i nowoczesnych. Ulice zabudowane są kamienicami we właściwym sobie, pięknym stylu. Sam układ miasta robi wrażenie, gdyż miasto w znacznej części składa się z regularnie krzyżujących się ulic tworząc 550 kwadratów wypełnionych kamienicami i ogrodami.

Owymi kwadratami została wypełniona przestrzeń pomiędzy dawnymi sąsiadującymi wioskami, a „Starą” Barceloną – obecnie dzielnicą Barrio Gòtico wypełnioną średniowieczną zabudową przeplataną gdzieniegdzie elementami zabudowy z czasów rzymskich. Niezwykłość tej dzielnicy znajduje swe podsumowanie w katedrze św. Eulalii, której łuki pamiętają niezwykłe historyczne wydarzenia czasów Kolumba.

Nie jest to oczywiście jedyny świadek zamierzchłych czasów, gdyż znaki wielowiekowej świetności miasta i hiszpańskiego imperium można dostrzec we wznoszącym się nad miastem forcie, czy pałacu oraz znajdującym się w jego pobliżu placu hiszpańskim (Plaza Espanya).

Ulice, wypełnione kamienicami kryją w sobie jeszcze bardziej niezwykłe perły. W wielu miejscach można podziwiać dzieła Gaudiego, które budzą podziw i szacunek dla tak wielkiego i niezwykłego talentu. Wszystkie projektowane przez niego kamienice tak jak niezwykły park Güell na długo zostają w pamięci, jednak bezapelacyjnie największym dziełem jego życia jest kościół Sagrada Familia, przy którym bledną inne budowle miasta.

Miasto, jak przystało na wakacyjny kurort, ma świetne zaplecze hotelarsko–gastronomiczne, z którego, dzięki wygranej w konkursie eSKY.pl, mogliśmy skorzystać. Będąc w Barcelonie, co najmniej jeden dzień warto poświęcić na spędzenie na urokliwej i zadbanej plaży znajdującej się prawie w samym centrum miasta, w dzielnicy Barcelonetta.

Z pewnością nie należy również przegapić niezwykłego pokazu barw i kształtów „w wykonaniu Magicznej Fontanny” znajdującej się pomiędzy wcześniej wspomnianymi pałacem i Plaza Espanya.

Barcelona w okresie letnim, staje się mekką turystów ciągnących z całego świata. Zgodnie ze statystykami, co roku odwiedza ją 6,5 mln ludzi (w całej aglomeracji mieszka, około 3,7mln mieszkańców). Nie sposób nie zauważyć ogromnych tłumów przechadzających się po wszystkich większych ulicach i placach, co niestety bywa czasami męczące. Szczególnie da się to odczuć na deptaku La Ramblas, którego jednak pominięcie byłoby wielką stratą.

Podsumowując, miasto robi bardzo duże wrażenie. Z pewnością zasługuje na tytuł wakacyjnej stolicy Europy i każdy powinien je odwiedzić.

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Wojtania & Marta Włodarz

LISTA KIERUNKÓW