Sagrada Familia 2photo © 2005 Milos Milosevic
Stolica Katalonii gościła na naszym blogu wielokrotnie. Opisywaliśmy jej największe atrakcje, umieściliśmy na liście rowerowych stolic Europy, opublikowaliśmy wrażenia zwyciężczyni jednego z naszych konkursów, w którym nagrodą był właśnie wypad do Barcelony.

Bilety lotnicze do Barcelony to jedna z najpopularniejszych części oferty eSKY.pl.

Podobnie zresztą jak hotele w Barcelonie cieszące się niesłabnącą, wielką popularnością wśród odwiedzających nasz serwis.

Dziś w kolejnym wpisie związanym z konkursem „Majówka w miejskim stylu” napiszemy nieco na temat komunikacji w obrębie aglomeracji oraz transferów lotniskowych.

Najlepszym źródłem informacji na temat komunikacji w Barcelonie jest strona Transports Metropolitans de Barcelona (TMB).

Zwykle tak jest, że w wielkich metropoliach a Barcelona do nich należy, najlepszym, najwygodniejszym, a przede wszystkim, najszybszym środkiem przemieszczania się jest metro.

Metro w Barcelonie to łącznie dziewięć linii (od L1 do L9). Każda linia ma swój kolor, czyli wystrój stacji i przejść. Kolejką można dojechać praktycznie do każdej atrakcji turystycznej miasta.

Ostatnia z linii to L9, która ze swą długością ponad 42 kilometrów będzie drugą najdłuższą w Europie kontynentalnej. Ustępuje jedynie jednej z londyńskich linii liczącej obecnie 76 kilometrów. L9 oraz kolejna L10 mają być ukończone w 2012 roku.

Warto zaopatrzyć się w kartę wieloprzejazdową, np. T10, kartę na 10 przejazdów, z której może korzystać kilka osób. Jest ona ważna zarówno na przejazdy metrem, jak i autobusem itd.

Barcelona Metro: L1photo © 2009 James Whatley | more info

.

Codziennie kursuje również tzw. Aerobus – autobus pomiędzy Placa de Cataluna a głównym lotniskiem miasta  Barcelona International Airport El Prat.

W godzinach nocnych kursują autobusy nocne, tzw. Nitbusy.

Barcelona photo © 2008 Feliciano Guimarães | more info


.

Oprócz autobusów regularnej komunikacji miejskiej  przygotowano tzw. linie turystyczne (Tourist Bus), dzięki którym w wygodny sposób można obejrzeć i zwiedzić Barcelonę. Autobusy te jeżdżą kilko0ma trasami wzdłuż głównych turystycznych atrakcji a górne pokłady pozwalają podziwiać architekturę miasta, która sama w sobie jest atrakcją. Na jeden bilet na autobus turystyczny można przesiadać się dowolną ilość razy.


Mercedes-Benz, H2 World Drive 2011; Europaphoto © 2011 Mercedes-Benz F-Cell | more info

.

Być może nie każdy wie, że w Barcelonie kursują dwie linie tramwajowe. Jedna z nich nazywana jest Trambaix lub po hiszpańsku Trambesos i właściwie niczym nie różni sie od zwykłych linii tramwajowych jeżdżących w Polsce. Druga, Tramvia Blau – to tramwaj zabytkowy, który piękną i malowniczą trasą dojeżdża wspina się po wzgórzach na wysokość prawie stu metrów do parku Tibidabo.

Rowery – nowy hit Barcelony

Od 2007 roku w Barcelonie funkcjonuje nowy rodzaj transportu publicznego – transport rowerowy. Jeśli zaopatrzysz się w specjalną kartę użytkownika można korzystać z rowerów udostępnianych publicznie w różnych punktach Barcelony.

System komunikacji rowerowej stał się bardzo popularny. Stanowi obecnie jedną z najpopularniejszych form przemieszczania się po mieście. Informacje na temat miejsc, w których dostępne są rowery na terenie miasta znajdziemy na tej stronie.

Z lotnisk do Barcelony i z Barcelony na lotniska

O Aerobusie na, położone stosunkowo niedaleko centrum, główne lotnisko El Prat już wspominaliśmy. Bilet z Pl.Catalunya kosztuje ok. 5 euro. Wielu ciągnących do stolicy Katalonii turystów ląduje jednak na lotniskach nieco oddalonych od miasta, głównie w Reus i w Gironie.

Dojazd z lotniska Reus do Barcelony kosztuje od ok. dziesięciu do dwudziestu kilku euro, w zależności od tego, czy wybierzemy wariant bezpośredni autobusem, czy z przesiadką na pociąg. Podobne koszty dojazdu są z lotniska w Gironie, do którego również latają tanie linie.

Girona leży nad Costa Brava. Tu lądują i startują głównie tanie linie lotnicze. Położone jest ok. 80 km na północ od Barcelony, do której najłatwiej dojechać autobusem linii ‚Barcelona Bus’ , ceny oraz rokład na: www.barcelonabus.com. Autobusy dojeżdżają do stacji autobusowej Estacio Nord (informacje i rozkład jazdy), w pobliżu której znajduje się metro (linia czerwona – Arc de Triumf) oraz dworzec kolei hiszpańskich RENFE.

Reus to również lotnisko głównie tanich linii lotniczych . Położone jest ok 100 km na południe od Barcelony. Lotnisko połączone jest z Barceloną liniami autobusowymi. Czasy kursów dopasowane są do przylotów samolotów –  informacje na stronie: www.igualadina.com. Autobusy dojeżdżają do Sants Estació (stacja autobusowa, kolejowa, a także stacja metra).