Na pewno każdy, lub prawie każdy z was miał to uczucie. Wyrwać się gdzieś w dalekie, odludne miejsce, gdzieś daleko, gdzie nie ma nikogo i prawie niczego. Odpocząć od zgiełku cywilizacji i delektować się spokojem. Inna sprawa, że dotarcie do takiego izolowanego punktu jest zazwyczaj nie lada podróżniczym i turystycznym osiągnięciem, powodem do dumy i uroczyście celebrowanych opowieści.

Spróbujmy więc stworzyć listę „najbardziej znanych” odległych, izolowanych i odludnych miejsc na Ziemi.

Tristan da Cunha

Wyspa Tristan de Cunha jest znana jako najdalszy ląd z punktu widzenia drogi nie po lądzie z innego miejsca. Położony na południowym Atlantyku skraweczek lądu jest oddalony od Afryki Południowej o ponad 2700 km i jest to najbliższa ziemia. Na wysepce mieszka ok. 270 ludzi.

Wyspa Wielkanocna

Położona równie daleko od innych lądów, Rapa Nui jest nieporównanie bardziej popularna turystycznie niż Tristan de Cunha i w odróżnieniu od atlantyckiej izolatki można na nią dolecieć samolotem. Sławna dzięki posągom Moai.

La Rinconada, Peru

La Rinconada, niewielka górnicza osada, leży ponad 5000 metrów nad poziomem morza. Uznawana jest za najwyżej położone miasto świata. Zbudowana jest w sąsiedztwie nie topniejącego nigdy lodowca. Ekstremalnie trudne i niebezpieczne jest dotarcie do miasta – wiodą bowiem do niego jedynie ścieżki i zdradliwe, smagane wiatrem górskie dukty.

Antarktyda

Właściwie dowolne miejsce na tym izolowanym od reszty i niegościnnym kontynencie jest ucieczką od cywilizacji. Aby spędzić tam nieco czasu, najlepiej zostać badaczem, polarnikiem lub sławnym podróżnikiem. Turystyka mainstreamowa raczej omija podbiegunowe szlaki.

Przylądek York, Australia

Tu z kolei możemy liczyć na odludne podrównikowe klimaty. Mało kto mieszka na tych podmokłych terenach a jeśli już to głównie aborygeni.

Ittoqqortoormiit, Grenlandia

Nie tak daleko od Europy, kilkaset kilometrów od Islandii, jednak Ittoqqortoormiit leży na końcu świata, czyli na wschodnim brzegu zaludnionej przez zaledwie kilkadziesiąt tysięcy ludzi największej wyspy na Ziemi.

Wyspy Kergulena

Położony w południowej części Oceanu Indyjskiego archipelag jest równie izolowany jak Tristan da Cunha, jednak w odróżnieniu od atlantyckiego odpowiednika, nie ma w ogóle stałych mieszkańców. Rezydują tutaj jedynie badacze i… pingwiny.


Wyspa Pitcairn

Położona w cieplejszej strefie Pacyfiku malutka wyspa z zaledwie kilkudziesięcioma mieszkańcami nie jest tak izolowana, jak poprzednio opisywane – najbliższe inne wyspy są nie dalej niż tysiąc km. Jest jednak sławna z tego, że to na niej osiedlili się buntownicy z brytyjskiego okrętu Bounty i obecni mieszkańcy tego miejsca są ich potomkami.

Alert, Nunavut, Kanada

Alert to maleńka wioska położona na lodzie, zaledwie 800 km od Bieguna Północnego. Uznawana za najdalej na północ wysunięte stale zamieszkane miejsce na kuli ziemskiej. Najbliższe inne zamieszkane miejsce położone jest, bagatelka, ponad 2 tysiące km stąd.

Region Motuo, Chiny

Teren ten jest określany jako ostatni w Chinach okręg bez drogi wiodącej do niego. Położony, w obrębie chińskiego Tybetu na południowych stokach wschodniej części łańcucha Himalajów.

Fot. (C) Creative Commons/Flickr, The Official CTBTO Photostream,  riquard, eutrophication&hypoxia, feral arts, leszekwasilewski, DocAC, wileypics, US Mission Canada, gjofili

LISTA KIERUNKÓW