VSS Enterprise, pojazd zwany „kosmiczną taksówką”, ma na koncie pierwszy udany test lotu. Maszyna została wczoraj wyniesiona na wysokość ok. 15 km przez odrzutowy samolot WhiteKnightTwo. Następnie odłączyła się i lotem szybowym zeszła na lotnisko. Tę pierwszą próbę oceniono jako perfekcyjną. Przebieg wydarzeń pokazuje załączony film.

W kolejnych fazach testów jednak już nie będzie tak lekko, VSS Enterprise ma bowiem po odłączeniu od samolotu wynoszącego odpalić silniki i wznieść się wysoko, poza atmosferę.

Tam na pułapie, który określa się jako „suborbitalny” turyści mają wejść w stan nieważkości i przez kilkanaście minut czuć się jak kosmonauci, podziwiając niezwykłe widoki. Pierwszy taki lot, według oficjalnego planu, ma się odbyć pod koniec 2011 roku.

Bilety, na które przedpłaty już zbiera Virgin Galactic, firma występującego również na filmie Richarda Bransona, kosztują 200 tys. dolarów. Nie są to więc jak widać, „tanie linie”. Jednak w porównaniu z pieniędzmi, jakie płacą Rosjanom miliarderzy na loty na orbitę, to wręcz okazja. Dodatkowo, jeśli ta forma podróży zyska popularność i pojawi się więcej orbitalnych przewoźników, zapewne ceny spadną.

Jak by taka wycieczka miała wyglądać, ukazuje ta animacja: