Dziś o 17.00 start honorowy Rajdu Lotos Baltic Cup. Mamy sporo powodów, by przypuszczać, że eSKY Rally Team na Mitsubishi Lancerzie EVO IX pokaże na co go stać. A stać go na wiele, co udowodniły ostatnie zawody Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – Rajd Elmot.

Rajd Lotos po raz pierwszy został rozegrany pod nazwą – 1. Rajd Kaszub o Puchar Lotosu w 2005 r. Uważa się go za kontynuację Pucharu Bałtyku, na którym ścigano się od 1961r.

Pierwsi zwycięzcy Rajdu Lotos to załoga Robert Luty z Darią Dziwisz na Oplu Astrze. Druga edycja Rajdu Kaszub o Puchar Lotosu, w 2006 r. odbyła się jako jedna z rund Pucharu Polskiego Związku Motorowego. Wówczas wygrali Tomasz Kramarczyk i Michał Trela jadący Oplem Astrą oraz Maciej Lubiak / Marcin Jastrzębski w Mitsubishi Lancer Evo VII w klasie gość.

Od 2007 r. Rajd ranga rajdu wzrosła do Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP), zaś impreza zmieniła nazwę na Rajd Lotos Baltic Cup,, pod którą znamy ją także dzisiaj. W klasyfikacji generalnej triumfowała załoga – Zbigniew Gabryś / Artur Natkaniec na Mitsubishi Lancer Evo IX (na którym jeździ również ERT).

W 2008r. Rajd Lotos Baltic Cup odbył się ponownie jako 7. runda o Puchar Polskiego Związku Motorowego. W klasyfikacji generalnej zwyciężyli: Piotr Jędrusiński / Tomasz Maciuszek na Hondzie Civic Type R, w kategorii gość Michał i Grzegorz Bębenkowie znów na Mitsubishi Lancerze Evo IX.

Powrót Rajdu Lotos do Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski nastąpił w 2009 r. Zwycięstwo przypadło Leszkowi Kuzajowi na Peugeot’cie 207 S2000.

Organizatorem imprezy jest Sopockie Stowarzyszenie Sportowe Automobilklub Orski. Rajd jest wysoko oceniany przez zawodników i kibiców. Uchodzi za trudny technicznie i emocjonujący.

Oto najważniejsze wydarzenia tegorocznego Rajdu Lotos Baltic Cup:

  • Ceremonia startu honorowego – 14 maja 2010r. – piątek, godz. 17.00; Gdańsk Stare Miasto ul. Długi Targ
  • Prolog rajdu RSMP, piątek, godz. 20.00, stadion żużlowy – Gdańsk ul. Zawodników
  • Start rajdu RSMP – 15 maja 2010 r. – sobota, godz. 09.30, siedziba Grupy LOTOS S.A. – Gdańsk ul. Elbląska 135
  • Rozdanie nagród RSMP – 16 maja 2010 r. – niedziela, godz. 16.15, meta Rajdu, Gdańsk Stare Miasto ul. Długi Targ