Pamiętacie ubiegłoroczną wielką promocję linii Emirates? To był moment kiedy bardzo polubiliście podróże azjatyckie, zwłaszcza te do Dubaju. Niestety planując wyjazd poza biletem i hotelem należało zatroszczyć się też o wizę. Obecnie ta niedogodność zostaje zniesiona i już od 22 marca obywatele 13 państw Unii Europejskiej w tym Polski mogą swobodnie podróżować do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Czy to nie dobra wiadomość? Teraz bez problemów można jechać i podziwiać wszystkie cuda tajemniczego, arabskiego świata. Przyznać bowiem należy, że taki Dubaj to absolutny fenomen pod wieloma względami. Zaczynając od tego, że miasto, które obecnie jest światową metropolią porównywaną do Nowego Jorku, jeszcze trzydzieści lat temu było małą osadą na pustyni. Tempo jego rozwoju jest imponujące i mówi się, że blisko 30 % stojących na świecie dźwigów i żurawi, pracuje każdego dnia nad rozbudową Dubaju.


Rozbudowa idzie w kierunku NAJ. Wszystko musi być najwyższe, największe, najpiękniejsze, najbardziej nowoczesne. Najbardziej rozpoznawalny jest wznoszący się od strony morza Burj al-Arab – hotel żagiel usytuowany na jednej ze sztucznych wysp, jeszcze do niedawna najwyższy hotel na świecie.


Hotel może stracił miano naj – chociaż jest najbardziej ekskluzywny i po jego otwarciu rozważono wprowadzenie dodatkowej klasyfikacji gwiazdkowej, bo 5* to dla niego za mało, ale w jego sąsiedztwie stoi najwyższy budynek świata –Burj Khalifa mający 163 piętka użytkowe. Jakby było mało rekordów, to w tym olbrzymie jest też najwyżej położony taras widokowy – na 124. piętrze, a na piętrach 158. i 76. znajdują się najwyżej na świecie usytuowane meczety i basen.Jest tu też największe na świecie centrum handlowe – Dubai Mall. Idealne miejsce do odwiedzenia podczas odbywającego się tu rokrocznie, trwającego miesiąc Festiwalu Zakupów. Można tu też zajrzeć, by podziwiać ryby 😉 na terenie centrum handlowego jest też akwarium o pojemności 10 mln litrów wody, w którym pływa ponad 33 tysiące okazów zwierząt morskich w tym 400 rekinów.

Jak nie zakupy to biznes – w dzielnicy Business Bay ma docelowo powstać ponad 500 wieżowców. Mają one stanąć wokół sztucznego poszerzenia istniejącej Cieśniny Dubajskiej.

Tu nie można nie wspomnieć o Wyspach Palmowych, czyli największych na świecie sztucznych wyspach. Każda z nich ma kształt palmy z falochronem dookoła, dzięki temu jest chroniona przed wodami Zatoki Perskiej.

W planach oczywiście jest także inwestowanie w kulturę – budowa teatrów, muzeów, kinotek, na najwyższym światowym poziomie – oraz większe nakłady na naukę – obecnie działa tu part technologiczny Dubiotech, w którym firmy z branży biotechnologicznej mogą prowadzić prace nad genetyką, lekarstwami i obroną biologiczną.

Jednak zniesienie wiz to nie tylko szansa na odbycie bezproblemowej, tańszej i bardziej spontanicznej podróży do Dubaju. Miasto to może być tylko przystankiem podczas dalszej podróży. Dokąd? Obecnie w ramach promocji Emirates można zakupić bilet w promocyjnej cenie do 14 miast w Azji, Australii i na Bliskim Wschodzie. Oferta obowiązuje do 31 marca, na podróże od 1 kwietnia a 31 sierpnia 2014 roku. Te miasta to:

 • Auckland – od 4916 PLN
 • Bangkok – od 2248 PLN
 • Dubaj – od 1876 PLN
 • Dżakarta – od 3082 PLN
 • Ho Chi Minh – od 2543 PLN
 • Kolombo – od 3298 PLN
 • Kuala Lumpur – od 2942 PLN
 • Male – od 3428 PLN
 • Melbourne – od 4493 PLN
 • Osaka – od 2272 PLN
 • Phuket – od 2648 PLN
 • Seszele – od 3574 PLN
 • Singapore – od 2514 PLN
 • Tokio Haneda – od 2082 PLN

Są tu jacyś chętni na taką podróż?

Fot. Flickr/Creative Commons: R.O. Mania, daarkfire, Chuckas_McFly, andy bryant, KhanSaqib, huskyte77, jonrdatu, Cycling man, Omar Chatriwala, mastahanky, sooty1962 Les Raisbeck, NASA’s Marshall Space Flight Center, twocentsworth, pictcorrect.

LISTA KIERUNKÓW