0

Pałace ze SPA! TOP 10!

Można myśleć, że walentynki to komercyjne święto… Można myśleć, że uczucie należy okazywać sobie każdego dnia albo, że każdy pretekst jest dobry, by spędzić trochę czasu z ukochaną osobą. Zrobić coś innego niż zwykle, zapomnieć o codzienności, zrelaksować się, skupić na sobie nawzajem. Stąd nasza walentynkowa propozycja – pałace SPA.

Jest ich w Polsce kilkanaście, a każdy z nich ma niepowtarzalny klimat. Oczywiście z okazji Dnia Zakochanych każdy przygotował wyjątkową ofertę dla par. W myśl tego, że uczucie należy pielęgnować, może zainspirujemy Was do organizacji takiego wypadu w przyszłości, nawet jeśli nie zdecydujecie się wyjechać na najbliższy weekend? Nasze małe zestawienie przygotowaliśmy z podziałem na województwa. Przecież wcale nie trzeba jechać daleko, by zapomnieć o rzeczywistości…

Województwo Dolnośląskie

Pierwszym miejscem, które przychodzi nam na myśl, gdy mowa o pięknych pałacach jest województwo dolnośląskie. Najprawdopodobniej za sprawą słynnej Doliny Pałaców i Ogrodów zwanej polską Doliną Loary. Kilka spośród zlokalizowanych tam obiektów ma w swojej ofercie zabiegi SPA. Które?
Pałac Wojanów, Pałac Staniszów, Pałac na Wodzie – ciężko się zdecydować, który z tych jeleniogórskich obiektów jest najbardziej godny polecenia.

Ten pierwszy zyskiwał swój obecny kształt latami. Wybudowany w 1607 roku renesansowy dwór, został zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej i odbudowany w stylu barokowym, a do jego budowy wykorzystano dawne mury i elementy pierwotnej konstrukcji. Kolejne przebudowy w latach 1832-1834 i 1839-1840 nadały obiektowi dzisiejszy wygląd. A jest on oszałamiający! I do tego to SPA! Dwie sauny, jacuzzi, siłownia, gabinet masażu i gabinet kosmetyczny! Wszystko otoczone 16-hektarowym parkiem! Tu naprawdę można odpocząć i zapomnieć o świecie.

Pałac Staniszów i Pałac na Wodzie zlokalizowane są w swoim sąsiedztwie. Pierwszy w Staniszowie Górnym u stóp wzgórza Czop, drugi w Staniszowie Dolnym. Początki pałacu Staniszów sięgają XVI wieku, choć jego największa przebudowa nastąpiła za czasów księcia von Reuss po roku 1787. Wówczas nadano mu późnobarokowy charakter, a następnie w 1887 roku powiększono go o skrzydło wschodnie, by w XX dobudować część południowo-zachodnią. Jeżeli tutejsze fantastyczne SPA nie zachęci Was do wizyty, to może skusi Was ożywione życie kulturalne tego miejsca, chociażby „Muzykalia Staniszowskie”?

Z kolei prosty w swej formie Pałac na Wodzie powstał w XVIII wieku. Kto by pomyślał, że ten piękny obiekt jeszcze w latach 90-tych XX wieku był kompletną ruiną? Zaraz po wojnie władze umieściły tu Rolniczy Zakład Doświadczalny, a potem Państwowe Gospodarstwo Rolne. Odwiedzający go goście mają prawo zapomnieć o jego smutnej historii, gdy podziwiają tak piękne wnętrza i korzystają z fantastycznych zabiegów SPA.

Na Dolnym Śląsku polecamy również Pałac w Jugowicach, małej wiosce położonej w lesistej dolinie w Górach Sowich. Koniec świata? Trochę tak! ALe czy właśnie nie tego szukamy, gdy chcemy spędzić weekend we dwoje?

Województwo Pomorskie

Jak nie południe Polski, to może północ? W kaszubskiej wiosce Rekowo znajdziemy piękny Pałac Wieniawa. W nim również skorzystamy ze SPA. Historia tej ziemi sięga daleko, bowiem już w XIV wieku były to posiadłości rycerskie, ale dopiero w 1871 stanął tu pałac w obecnym kształcie – kameralny, ale eklektyczny i posiadający wiele elementów z architektury włoskiej. Jak większość tego typu obiektów po wojnie spotkał go smutny los. Czego tu nie było?! Państwowe Gospodarstwo Rolne, Warzywniczy Zakład Doświadczalny, biura, świetlica, biblioteka, kawiarenka, mieszkania, a w końcu fantastyczny hotel ze SPA! Położony w pięknym parku, w sąsiedztwie Pucka, Rumi i Wejherowa, stwarza wiele możliwości do wspólnych spacerów!

sesja lotnicza

Województwo Warmińsko-Mazurskie

Może bliższe Wam jest województwo warmińsko–mazurskie i okolice Wzgórz Dylewskich? Pałac w Pacółtowie to jedno z niewielu ocalałych tego typu miejsc na terenach dawnych Prus Wschodnich. A miejsce to jest magiczne! Atrakcyjne nie tylko dla lubiących relaks, ale też aktywny wypoczynek – będziemy tu mieć szansę na pojeżdżenie konno czy skorzystanie z ponad 20 kilometrów tras do narciarstwa biegowego. Czy to nie brzmi kusząco? Jest też szansa na kulig albo „zwykły” spacer po parku wśród wzgórz.

Województwo Lubuskie

Kiedy ostatnio byliście w województwie lubuskim? Mamy dla Was doskonały pretekst do odwiedzenia tych regionów! Pałac Wiechlice i jego oferta, nie tylko SPA, ale i gastronomiczna to raj dla smakoszy! Przy pałacu znajduje się hektarowa winnica z winoroślami takich odmian jak: rondo, regent, cabernet cortis, johaniter, solaris. Bodźcem do jej powstania w 2009 roku było znalezienie mapy z XVIII wieku, na której zaznaczona była niegdyś istniejąca tu winnica. W pałacowej restauracji można posmakować pochodzących z niej win. Z kolei tutejsze dania to fantazja na temat kuchni tradycyjnej. Fantazja tak piękna, że wiechlickie pierogi z jeleniem i smardzami w śmietanie oraz podwędzana szynka pałacowa zdobyły nagrodę w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki Regionów”! Nic tylko się delektować!

Województwo Łódzkie

A może jednak Polska Centralna? Tu proponujemy trzy obiekty. W województwie łódzkim Pałac w Piorunowie. Przed wojną te tereny należały do warszawskich fabrykantów – Lucjana i Barbary Niemyskich, którzy przeprowadzili się tu w 1925 roku i rozbudowali istniejący już w tym miejscu dwór. Ich przyjaciółką i częstym gościem pałacu była pisarka Maria Dąbrowska. W czasie pobytu w Piorunowie czas się zatrzymuje! Piękne wnętrza plus fantastyczne centrum wellnes i SPA pozwalają na oderwanie się od rzeczywistości.

Województwo Mazowieckie

Absolutnie unikatowym miejscem jest Pałac Odrowążów w Chlewiskach na Mazowszu! To jedna z najstarszych rezydencji ziemiańskich w Polsce, w której przez wieki pomnażane były skarby kultury narodowej. Obecnie jest pięknym obiektem z nietuzinkową ofertą SPA. Kto z Was słyszał o Witalnej Wiosce? To szansa na przeniesienie się na moment do baśniowych krain rodem ze starosłowiańskich legend i mitów oraz poczucie dobroczynnych działań czterech żywiołów: ognia, ziemi, powietrza i wody. Może wolicie pobyt w pokojach Ofuro, stworzonych z myślą o głębokich kąpielach w japońskim stylu? Albo też seans w Komnacie Biowitalności? Fantastyczne zabiegi na ciało i ducha to tylko jeden ze sposobów na spędzanie tu czasu. Miłośnicy dobrej kuchni mają szansę skosztować nie tylko dań przygotowanych z myślą o polskiej tradycji, ale też posiłków dla wegan czy dla osób preferujących „dietę życia”. Atrakcją dla smakoszy może być również degustacja miodów pitnych w pałacowych XVII-wiecznych piwnicach. W każdy weekend na gości czekają dodatkowe atrakcje – koncerty na misy i gongi czy szansa na spacer po rozżarzonych węglach. Kto chciałby spróbować?

Na koniec – drodzy Panowie – jeśli żadne z powyższych miejsc nie przekonało Was do tego, by zabrać swoją wybrankę na romantyczny weekend, to mamy propozycję, która powinna zaspokoić również Wasze potrzeby. Pałac w Żelechowie oferuje bowiem nie tylko fantastyczne SPA z unikalnymi gabinetami holistycznymi, które spotkać można w siedmiogwiazdkowych hotelach SPA w Dubaju, czy na największym liniowcu świata Queen Mary II, ale też w swoich piwnicach ma minibrowar warzący piwo z naturalnych składników, według receptur uznanych piwowarów. Piwa można tu nie tylko skosztować, ale też odbyć w nim kąpiel! Można także skorzystać z wyjątkowych zabiegów: peelingu piwnego czy masażu na bazie olejku z piwa. Czujecie się przekonani?

Przychodzą Wam do głowy inne miejsca, które są idealne na weekend we dwoje? Podzielcie się z nami Waszymi pomysłami!

Podziel się: