Można myśleć, że walentynki to komercyjne święto… Można myśleć, że uczucie należy okazywać sobie każdego dnia albo, że każdy pretekst jest dobry, by spędzić trochę czasu z ukochaną osobą. Zrobić coś innego niż zwykle, zapomnieć o codzienności, zrelaksować się, skupić na sobie nawzajem. Stąd nasza walentynkowa propozycja – pałace SPA.

Jest ich w Polsce kilkanaście, a każdy z nich ma niepowtarzalny klimat. Oczywiście z okazji Dnia Zakochanych każdy przygotował wyjątkową ofertę dla par. W myśl tego, że uczucie należy pielęgnować, może zainspirujemy Was do organizacji takiego wypadu w przyszłości, nawet jeśli nie zdecydujecie się wyjechać na najbliższy weekend? Nasze małe zestawienie przygotowaliśmy z podziałem na województwa. Przecież wcale nie trzeba jechać daleko, by zapomnieć o rzeczywistości…

Województwo Dolnośląskie

Pierwszym miejscem, które przychodzi nam na myśl, gdy mowa o pięknych pałacach jest województwo dolnośląskie. Najprawdopodobniej za sprawą słynnej Doliny Pałaców i Ogrodów zwanej polską Doliną Loary. Kilka spośród zlokalizowanych tam obiektów ma w swojej ofercie zabiegi SPA. Które?
Pałac Wojanów, Pałac Staniszów, Pałac na Wodzie – ciężko się zdecydować, który z tych jeleniogórskich obiektów jest najbardziej godny polecenia.

Ten pierwszy zyskiwał swój obecny kształt latami. Wybudowany w 1607 roku renesansowy dwór, został zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej i odbudowany w stylu barokowym, a do jego budowy wykorzystano dawne mury i elementy pierwotnej konstrukcji. Kolejne przebudowy w latach 1832-1834 i 1839-1840 nadały obiektowi dzisiejszy wygląd. A jest on oszałamiający! I do tego to SPA! Dwie sauny, jacuzzi, siłownia, gabinet masażu i gabinet kosmetyczny! Wszystko otoczone 16-hektarowym parkiem! Tu naprawdę można odpocząć i zapomnieć o świecie.

Pałac Staniszów i Pałac na Wodzie zlokalizowane są w swoim sąsiedztwie. Pierwszy w Staniszowie Górnym u stóp wzgórza Czop, drugi w Staniszowie Dolnym. Początki pałacu Staniszów sięgają XVI wieku, choć jego największa przebudowa nastąpiła za czasów księcia von Reuss po roku 1787. Wówczas nadano mu późnobarokowy charakter, a następnie w 1887 roku powiększono go o skrzydło wschodnie, by w XX dobudować część południowo-zachodnią. Jeżeli tutejsze fantastyczne SPA nie zachęci Was do wizyty, to może skusi Was ożywione życie kulturalne tego miejsca, chociażby „Muzykalia Staniszowskie”?

Z kolei prosty w swej formie Pałac na Wodzie powstał w XVIII wieku. Kto by pomyślał, że ten piękny obiekt jeszcze w latach 90-tych XX wieku był kompletną ruiną? Zaraz po wojnie władze umieściły tu Rolniczy Zakład Doświadczalny, a potem Państwowe Gospodarstwo Rolne. Odwiedzający go goście mają prawo zapomnieć o jego smutnej historii, gdy podziwiają tak piękne wnętrza i korzystają z fantastycznych zabiegów SPA.

Na Dolnym Śląsku polecamy również Pałac w Jugowicach, małej wiosce położonej w lesistej dolinie w Górach Sowich. Koniec świata? Trochę tak! ALe czy właśnie nie tego szukamy, gdy chcemy spędzić weekend we dwoje?

Województwo Pomorskie

Jak nie południe Polski, to może północ? W kaszubskiej wiosce Rekowo znajdziemy piękny Pałac Wieniawa. W nim również skorzystamy ze SPA. Historia tej ziemi sięga daleko, bowiem już w XIV wieku były to posiadłości rycerskie, ale dopiero w 1871 stanął tu pałac w obecnym kształcie – kameralny, ale eklektyczny i posiadający wiele elementów z architektury włoskiej. Jak większość tego typu obiektów po wojnie spotkał go smutny los. Czego tu nie było?! Państwowe Gospodarstwo Rolne, Warzywniczy Zakład Doświadczalny, biura, świetlica, biblioteka, kawiarenka, mieszkania, a w końcu fantastyczny hotel ze SPA! Położony w pięknym parku, w sąsiedztwie Pucka, Rumi i Wejherowa, stwarza wiele możliwości do wspólnych spacerów!

sesja lotnicza

Województwo Warmińsko-Mazurskie

Może bliższe Wam jest województwo warmińsko–mazurskie i okolice Wzgórz Dylewskich? Pałac w Pacółtowie to jedno z niewielu ocalałych tego typu miejsc na terenach dawnych Prus Wschodnich. A miejsce to jest magiczne! Atrakcyjne nie tylko dla lubiących relaks, ale też aktywny wypoczynek – będziemy tu mieć szansę na pojeżdżenie konno czy skorzystanie z ponad 20 kilometrów tras do narciarstwa biegowego. Czy to nie brzmi kusząco? Jest też szansa na kulig albo „zwykły” spacer po parku wśród wzgórz.

Województwo Lubuskie

Kiedy ostatnio byliście w województwie lubuskim? Mamy dla Was doskonały pretekst do odwiedzenia tych regionów! Pałac Wiechlice i jego oferta, nie tylko SPA, ale i gastronomiczna to raj dla smakoszy! Przy pałacu znajduje się hektarowa winnica z winoroślami takich odmian jak: rondo, regent, cabernet cortis, johaniter, solaris. Bodźcem do jej powstania w 2009 roku było znalezienie mapy z XVIII wieku, na której zaznaczona była niegdyś istniejąca tu winnica. W pałacowej restauracji można posmakować pochodzących z niej win. Z kolei tutejsze dania to fantazja na temat kuchni tradycyjnej. Fantazja tak piękna, że wiechlickie pierogi z jeleniem i smardzami w śmietanie oraz podwędzana szynka pałacowa zdobyły nagrodę w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki Regionów”! Nic tylko się delektować!

Województwo Łódzkie

A może jednak Polska Centralna? Tu proponujemy trzy obiekty. W województwie łódzkim Pałac w Piorunowie. Przed wojną te tereny należały do warszawskich fabrykantów – Lucjana i Barbary Niemyskich, którzy przeprowadzili się tu w 1925 roku i rozbudowali istniejący już w tym miejscu dwór. Ich przyjaciółką i częstym gościem pałacu była pisarka Maria Dąbrowska. W czasie pobytu w Piorunowie czas się zatrzymuje! Piękne wnętrza plus fantastyczne centrum wellnes i SPA pozwalają na oderwanie się od rzeczywistości.

Województwo Mazowieckie

Absolutnie unikatowym miejscem jest Pałac Odrowążów w Chlewiskach na Mazowszu! To jedna z najstarszych rezydencji ziemiańskich w Polsce, w której przez wieki pomnażane były skarby kultury narodowej. Obecnie jest pięknym obiektem z nietuzinkową ofertą SPA. Kto z Was słyszał o Witalnej Wiosce? To szansa na przeniesienie się na moment do baśniowych krain rodem ze starosłowiańskich legend i mitów oraz poczucie dobroczynnych działań czterech żywiołów: ognia, ziemi, powietrza i wody. Może wolicie pobyt w pokojach Ofuro, stworzonych z myślą o głębokich kąpielach w japońskim stylu? Albo też seans w Komnacie Biowitalności? Fantastyczne zabiegi na ciało i ducha to tylko jeden ze sposobów na spędzanie tu czasu. Miłośnicy dobrej kuchni mają szansę skosztować nie tylko dań przygotowanych z myślą o polskiej tradycji, ale też posiłków dla wegan czy dla osób preferujących „dietę życia”. Atrakcją dla smakoszy może być również degustacja miodów pitnych w pałacowych XVII-wiecznych piwnicach. W każdy weekend na gości czekają dodatkowe atrakcje – koncerty na misy i gongi czy szansa na spacer po rozżarzonych węglach. Kto chciałby spróbować?

Na koniec – drodzy Panowie – jeśli żadne z powyższych miejsc nie przekonało Was do tego, by zabrać swoją wybrankę na romantyczny weekend, to mamy propozycję, która powinna zaspokoić również Wasze potrzeby. Pałac w Żelechowie oferuje bowiem nie tylko fantastyczne SPA z unikalnymi gabinetami holistycznymi, które spotkać można w siedmiogwiazdkowych hotelach SPA w Dubaju, czy na największym liniowcu świata Queen Mary II, ale też w swoich piwnicach ma minibrowar warzący piwo z naturalnych składników, według receptur uznanych piwowarów. Piwa można tu nie tylko skosztować, ale też odbyć w nim kąpiel! Można także skorzystać z wyjątkowych zabiegów: peelingu piwnego czy masażu na bazie olejku z piwa. Czujecie się przekonani?

Przychodzą Wam do głowy inne miejsca, które są idealne na weekend we dwoje? Podzielcie się z nami Waszymi pomysłami!